Kasım 2010 İhracat Değerlendirme Basın Toplantısı

Değerli Basın Mensupları,
Kasım ayı ihracat rakamlarını değerlendirmek üzere düzenlemekte olduğumuz basın toplantımıza hoş geldiniz diyerek sözlerime başlamak istiyorum.
Öncelikler Denizli İhracatçılar Birliği'nin bugünlerde yoğun bir gündemi olduğunu sizlere hatırlatmak isterim. Sizlerin de yakından takip ettiği üzere, dün İMKB Kız Meslek Lisesi'ne DENİB olarak kazandırdığımız konfeksiyon atölyesinin açılışını Sayın Bakanımız Selma Aliye KAVAF'ın da katılımlarıyla gerçekleştirdik.
Bu haftasonunda ise, Türkiye İhracatçılar Meclisi bünyesinde faaliyet göstermekte olan Tekstil Sektör Kurulu ve Hazırgiyim Sektör Kurulu toplantılarına ev sahipliği yapacağız.
Değerli Basın Mensupları,
Amerika Birleşik Devletlerinde kriz sonrası toparlanma süreci çok iyi düzeylerde seyretmiyor. ABD ekonomisinin büyüme hızı 2010 yılı için yaklaşık % 2,7 oranında kalacak. 2011 yılı için büyüme beklentisi ise sadece % 2,2. EURO bölgesinde de benzer durum söz konusu 2010 yılındaki büyüme beklentisi % 1,7 2011 yılı için ise % 1,5.
İşin kötüsü, ABD'nin ekonomik sorunları çözmek için tercih ettiği yöntem, piyasaya para salmak ve likiditeyi artırmak. ABD'nin piyasaya süreceği paranın bizim paramızın daha da değerlenmesine sebep olmasından korkuyoruz. Ümit ediyoruz bu konuda gerekli önlemler alınır.
Değerli Basın Mensupları,
Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından sürekli gündemde tutulan ve ihracatçıların politika üretmesini beklediği hususları bir kez daha sıralamak istiyorum;
-Sıcak paranın ülkemiz ekonomisini olumsuz etkilememesi,
-Kıdem Tazminatı Fonu'nun kurulması,
-İhracat Kredi Garanti Fonu'nun kurulması için etkin politikalar üretilmesini bekliyoruz.

Değerli Basın Mensupları,
Kısaca DENİB üzerinden gerçekleşen ihracat verilerine değinmek istiyorum. 2010 Kasım ayında DENİB üzerinden gerçekleşen toplam ihracat %23,7 oranında artış ile 139,5 Milyon Dolara yükselmiştir. Ocak - Kasım döneminde ise %34,9 oranında bir yükseliş ile kayda alınan ihracat değeri 1 Milyar 292 Milyon Dolara ulaşmıştır. Ocak-Kasım döneminde gerçekleşen toplam ihracatın % 80'i tekstil ve konfeksiyon sektöründen geriye kalanı ise diğer sektörlerden gerçekleştirilen ihracattan oluşmaktadır.
Ülke ihracatımız ise 2010'un Ocak-Kasım döneminde % 11'lik yükselişle 102,2 Milyar Dolara ulaşmıştır.


Saygılarımla,
Sedat DEMİRDEN
DENİB Yönetim Kurulu
Başkan Yardımcısı

İlgili Fotoğraflar