Ocak 2011 İhracat Değerlendirme Basın Toplantısı

Değerli Basın Mensupları,

2011 yılının ilk ayında gerçekleşen ihracatı değerlendirmek üzere düzenlediğimiz basın toplantımıza hoş geldiniz.
İki seneden bu yana gündemimizden düşmeyen konu, global ekonomik kriz oldu. Özellikle ana pazarlarımız olan Avrupa Birliği ülkelerini derinden etkileyen kriz, ülkemizden gerçekleşen ihracatı talep yönünden olumsuz etkiledi. Doğrusunu söylemek gerekirse, 2010 yılında 2009 yılına kıyasla daha iyi bir ihracat performansı sergilememizin önemli sebeplerinden bir tanesi, yeni pazarlarımıza gerçekleştirmiş olduğumuz ihracat oldu. Bugünlerde ise bazı Kuzey Afrika ülkelerinde ve Orta Doğu ülkelerinde mevcut yönetimlere karşı halk hareketlenmelerini hep birlikte gözlemliyoruz. Bu gelişmeler kısa vadede ticareti de hiç kuşkusuz etkileyecektir. Ümit ediyoruz ki bu ülkelerde yaşanan süreçler, insan hayatına mal olmadan ve en kısa sürede sonuçlanır.
Değerli Basın Mensupları,
Son birkaç aydır, Merkez Bankası tarafından uygulanan politikaları ihracatçılar olarak destekliyoruz. Gerçekten de, kısa vadeli sıcak paranın ülkemize girişini cazip olmakta çıkaran bu politikalar sayesinde, yabancılar tarafından uzun vadeli mevduatların açılması bankaları da rahatlatacaktır. Zira uzun vadeli satılan kredilerin, uzun vadeli mevduatlarla finanse edilmesi daha dengeli bir yöntem olarak karşımızda duruyor.
Diğer taraftan bu sayede kurların da yukarı yönlü hareketine hep birlikte şahit oluyoruz. Dış Ticaret Açığımızın ve dolayısıyla cari açığımızda da daha iyimser tablolarla karşılaşmamız muhtemel. İthalatı özendiren, ihracatı ve üretimi sekteye uğratan yüksek faiz düşük kur politikasının sona ermesiyle üretim, ihracat ve istihdamda artış olacaktır.
Değerli Basın Mensupları,
Bildiğiniz üzere bu ay Denizli'yi çok yakından ilgilendiren ve Almanya'da düzenlenen Heimtextil Fuarını geride bıraktık. Fuarın düzenlendiği tarihlerde de yapılan açıklamalardan da takip etmeniz mümkün olmuştur, bu seneki fuara ümitli gitmiştik ve ümitlerimiz boşa çıkmadı. Türkiye'nin ve Denizli'nin standlarına çok sayıda ziyaretçi geldi. Beklentimiz, iyi geçen fuarın önümüzdeki dönemde somut olarak siparişlere de yansıması yönünde.
Fuarda DENİB olarak tasarladığımız flama ve bayraklar Denizli standlarında kendisine yer buldu. "Made In Denizli” projemiz kapsamında önemli bir adım olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca Uludağ İhracatçı Birlikleri ile birlikte organize edilen "Turkish Home Textiles” standı da ilgi odağı oldu. Bunu da sizlerle paylaşmak isterim.
Değerli Basın Mensupları,
Son olarak, 13 Ocak 2011 tarihi Resmi Gazete'de yayınlanan ve pamuklu kumaşlara açılan korunma önlemi soruşturmasından bahsetmek istiyorum. Geçici önlem uygulaması ile başlayan soruşturma tamamlandığında, muhtemelen ithal kumaşta kalıcı bir korunma önlemi uygulamada olacak. DENİB olarak söz konusu soruşturmaya, havluluk ve bornozluk kumaş ithalatının da dahil edilmesini talep ettik. Önümüzdeki günlerde havluluk kumaş ithalatının da ek vergiye tabii olup olmayacağını hep birlikte göreceğiz.


Saygılarımla,
Oğuzhan KATRANCI
DENİB Başkan Vekili

İlgili Fotoğraflar