İhracat Rakamları (Bin USD)
English

2015-17 Çeşitli Konular

Sayı: 32089230-TİM.DENİB.GSK.ARGE.2015/56-253                                              Denizli, 19/02/2015
Konu:Çeşitli Konular


 

S İ R K Ü L E R

(ARGE / 2015 - 17)

Sayın Üyemiz,

1) Sayın Adnan Yıldırım'ın Kazakistan Ziyareti

2) Almanya ve İsviçre Pazarında Karşılaşılan Sorunlar

3) Türkiye-İngiltere İş Forumu

4) Özbekistan Gümrük İdaresi Ziyareti

5) Karayolu Ön Bildirim Uygulamasının İptali

6) Shouguang Sebze Meyve Fuarı ve İthal Gıda Ürünleri Sergisi

 

1) Sayın Adnan Yıldırım'ın Kazakistan Ziyareti

Ekonomi Bakanlığı'ndan Türkiye İhracatçılar Meclisine iletilen yazıda, Ekonomi Bakan Yardımcımız Sayın Adnan YILDIRIM'ın, Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler (KOBİ) temsilcileri ve yatırımcılardan oluşan bir heyetle 25-27 Şubat 2015 tarihleri arasında Kazakistan/Almatı'ya bir ziyaret gerçekleştirmesinin planlandığı bildirilmektedir.

Söz konusu ziyaret kapsamında Sayın Bakan Yardımcımızın Kazakistan Yatırım ve Kalkınma Bakanlığı yetkilileri ile görüşmeler gerçekleştirmesi ve KOBİ temsilcileri ile yatırımcılarımızın Almatı başta olmak üzere Kazakistan'ın güney bölgelerindeki yatırım imkanları hakkında birinci elden bilgilendirilmesi, yerel yöneticiler ve Kazak iş adamları ile bir araya gelmesinin hedeflendiği, mezkur ziyaret kapsamında ayrıca Türk-Kazak İş Forumu'nun da yapılmasının planlandığı ifade edilmektedir.

Söz konusu heyet ziyaretine katılmak isteyen üyelerimizin Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan Elnur OSMANOV (Tel: 0212 3395067, E-Posta: eosmanov@deik.org.tr ) ile irtibata geçmeleri gerekmektedir.

 

2) Almanya ve İsviçre Pazarında Karşılaşılan Sorunlar

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda, T.C. Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü'nün yazısına atfen; Ankara'da 19 Mart 2015 tarihinde Türkiye-İsviçre 6. Dönem Yüksek Düzeyli İkili Ekonomik Komisyon Toplantısı'nın (YDİK) ve 15 Nisan 2015 tarihinde ise Türkiye-Almanya Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komisyonu (JETCO) 1. Dönem Toplantısı'nın Sayın Bakanımız ile Almanya Federal Cumhuriyeti Başbakan Yrd. ve Ekonomi ve Enerji Bakanı eş başkanlıklarında gerçekleştirileceği belirtilmektedir.

Bu çerçevede, Almanya ve İsviçre pazarlarında ihracatçılarımızın karşılaştığı sorunlar ile ticaretin geliştirilmesine yönelik önerilerin ekli form vasıtasıyla TİM'e e-posta ile bestecoskuner@tim.org.tr adresine en kısa sürede iletilmesi gerekmektedir.

Ek : Sorun Bildirim Formu (Almanya - İsviçre)

 

3) Türkiye-İngiltere İş Forumu

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) aldıkları bir yazıda; İngiltere Ticaret ve Yatırım Bakanı Lord Livingston ve beraberindeki önde gelen İngiliz iş dünyası temsilcilerinin Türkiye ziyaretleri kapsamında DEİK ve UKTI (Birleşik Krallık Ticaret ve Yatırım Ofisi) işbirliğiyle 23 Şubat 2015 Pazartesi günü 11.30-14:30 saatleri arasında İstanbul Ceylan Intercontinental Oteli'nde "Türkiye - İngiltere İş Forumu”nun düzenleneceği belirtilmektedir.

Anılan iş forumunda T.C. Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci ve Konuk Bakan Lord Livingston'ın da onurlandırarak her iki ülke iş dünyasına hitap edecekleri bildirilmektedir.

Anılan İş forumuna katılmak isteyen üyelerimizin aşağıda yer alan bağlantı aracılığıyla en geç 20 Şubat 2015 Cuma günü mesai bitimine kadar gerçekleştirerek, DEİK'in İş Bankası Beyoğlu Şubesi (Şube Kodu 1011) TR93 0006 4000 0011 0111 7014 98 numaralı TL hesabına 70 TL (yetmişTL) katılım ücretini yatırarak, ödeme dekontunu DEİK'E (Aycan Damalı, adamali@deik.org.tr Tel: 0212 339 50 74) iletmelerinin gerektiği ifade edilmektedir.

Ekler : 1) Taslak Program 2) UK Katılımcı Listesi

Kayıt Linki : http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/39/15

 

4) Özbekistan Gümrük İdaresi Ziyareti

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınanbir yazıda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan aldıkları yazıya atfen; 25-27 Şubat 2015 tarihleri arasında Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Vekili Sayın Sezai UÇARMAK başkanlığındaki bir heyetin Özbekistan Gümrük İdaresi'ne resmi bir ziyaret düzenlenmesinin öngörüldüğü,

Bahse konu ziyaret kapsamında görüşülmesinde fayda görülen konulara ilişkin bilgi notların en geç 20 Şubat 2015 tarihine kadar TİM'e (volkanincekara@tim.org.tr ) ulaştırılmasının beklendiği bildirilmektedir.

Ek : Bilgi Notları Formu (Özbekistan)

 

5) Karayolu Ön Bildirim Uygulamasının İptali

İlgi: 16.02.2015 tarihli ve 2015-14 sayılı sirkülerimiz.

02.12.2014 tarihli ve 29193 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile 15.02.2015 tarihinden itibaren, karayolu ile Türkiye Gümrük Bölgesi'ne getirilen eşyanın giriş gümrük idaresine varmadan en az 1 saat önce, emniyet ve güvenliğe ilişkin hususları da içeren bilgilerin gümrük idaresine gönderilmesi gerektiği hususu ilgi'de kayıtlı sirkülerimiz ile duyurulmuştu.

Bu defa, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın bir yazısına atfen, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda; Gümrük Yönetmeliği'nde değişiklik yapılması öngörüldüğünden, bahse konu ön bildirim düzenlemesinin uygulamaya konulmayacağı ve işlemlerin halihazırda olduğu gibi devam edeceği bildirilmektedir.

 

6) Shouguang Sebze Meyve Fuarı ve İthal Gıda Ürünleri Sergisi

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin, Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği(Çinişder)'den aldıkları bir yazıda aynen;

"Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği (Çinişder), 10 Ocak itibariyle Çin (Shouguang) Sebze Meyve Fuarı'nın ve İthal Gıda Ürünleri Sergisinin Türkiye Münhasır Temsilcisi oldu.

Çin'de düzenlenen en büyük sebze, meyve ve modern tarım teknoloji fuarı ve İthal Gıda Ürünleri Sergisinin bu yıl 16.sı düzenlenecek. Fuarın temel amacı, modern tarım teknolojilerinin başarılarını sergilemek ve bu konudaki faaliyet gösteren firmaları biraraya getirip işbirliğini geliştirmek. Çin'de sebze, meyve ve diğer ithal gıda ürünleri ticareti yapmak; tarımda üretim,toplama,işleme ve paketlemede son teknolojileri görmek; uluslararası ve yerli Çinli firmalarla ticari işbirliğinin yolunu açmak isteyen kurumlar için çok önemli bir fırsat olduğunu düşündüğümüz bu fuarın, Türkiye'den güçlü bir katılımla değerlendirilmesi öncelikli hedefimiz.

Shouguang Yerel Hükümetiyle yapılan anlaşma ile 30 adet 9 m2lik fuar alanı ve şirket başına iki kişinin 20-26 Nisan tarihlerinde 4 yıldızlı otelde konaklaması bize ayrıldı.

İthal Gıda Ürünleri sergisinde sadece sebze, meyve değil Çin'e ithal edilebilecek tüm ithal yiyecek, çikolata, peynir, zeytin yağı, bira, içki, süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, çay, çeşitli pekçok gıda maddeleri sergilenebilecek...

1500 m2lik İthal Ürünler Salonu'nda 270 m2 yerimiz var. Bu yeri arzu edersek Türkiye Pavyonu şeklinde veya 30 adet (3x3m) standart stand olarak düzenleyecekler. Şirket başına ücretsiz bir adet de tercüman/rehber verilecek. Fuar alanında perakende satış da yapılacaktır.

Bu hak sadece Çinişder'e verildi. Kendi başına başvuracaklar için sadece standart standın kira bedeli 9.450 Dolar. Ancak, Çinişder'in girişimleri sonucu, stand kirası, ulaşım ve konaklama dahil firma başına 5.000 USD olarak bir fiyat konusunda anlaşıldı. Türkiye'den tam katılım sağlamak ve bu çok özel fiyat avantajından yararlanmak için acilen başvurularımızı yapmalıyız.

Aşağıda fuarla ilgili ayrıntılı bilgileri bulacaksınız. Daha detaylı bilgi ve işbirliği konusunda lütfen bizimle temasa geçiniz.

Değerlendirmenize sunuyoruz.

Saygılar...

Ulusoy Erdoğan

Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği

Başkan Yardımcısı

0533 4 111 888''

denilmektedir.

Bahsigeçen fuara ilişkin ayrıntılı bilgiler ekte sunulmaktadır.

Ek : Shouguang Sebze Meyve Fuarı ve İthal Gıda Ürünleri Sergisi

 

Bilgileriniz rica olunur.

 

Saygılarımla,

 

Levent ÖZTAŞ

Genel Sekreter T.