İhracat Rakamları (Bin USD)
English

2015-70 Çeşitli Konular

Sayı:32089230-TİM.DENİB.GSK.ARGE.2015/183-1059                                           Denizli, 20/07/2015

Konu:Çeşitli Konular

 

 

S İ R K Ü L E R 

(ARGE / 2015 - 70)

 

Sayın Üyemiz,

 

1)Mali-Bamako THY İşadamları Heyeti

2)Sayın Cumhurbaşkanımızın G. Kore Ziyareti

3)Astana - Almatı Heyet Ziyareti Hk.

4) Katar KEK Toplantısı Hk.

5) Afganistan Savunma Bakanlığı İhtiyaçlar Listesi Hk.

6) 2014 Ürünü Kuru İncir Stok Bildirimi

 

1) Mali-Bamako THY İşadamları Heyeti

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan yazıda; Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ve THY işbirliği ile 10 - 13 Kasım 2015 tarihleri arasında Mali'ye yönelik işadamı heyeti düzenlenecek olup, Bamako şehrini kapsayacak söz konusu organizasyonda iş gezilerinin yanı sıra her iki ülke girişimcilerini buluşturan iş görüşmelerinin gerçekleştirileceği ifade edilmektedir.

İhracatçılarımıza önemli iş fırsatları sunan ve potansiyel pazar niteliğinde olan Mali'de, pazar payımızın arttırılması ve bölgeye yönelik yeni ihracat imkanlarının oluşturulması için düzenlenecek olan söz konusu heyete; gıda ürünleri (her türlü hazır gıda, bakliyat, bisküvi, şekerleme, yağ, içecek vb.), inşaat malzemeleri, tekstil ve konfeksiyon; elektronik eşyalar, otomotiv (yedek parça, yağ vb.), çimento, tedavide kullanılan ilaçlar, gübreler, ağır iş makinalarının aksam ve parçaları, canlı sığır, tropik meyveler, demir çelik ürünleri traktörler ve pirinç sektörleri başta olmak üzere uluslararası standartlara uygun ürünleri imal ve ihraç eden firmalarımızın katılmasında fayda görülmekte olduğu bildirilmektedir.

Sınırlı sayıda katılımın kabul edileceği heyete katılmak isteyen üyelerimizin http://goo.gl/ZYimOu internet uzantısındaki Başvuru Formunu eksiksiz doldurarak, en geç 27 Temmuz 2015 Pazartesi günü mesai bitimine kadar başvuru yapmaları, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Vakıfbank Şirinevler Şubesi (Şube kodu: 282), (Iban No: TR63 0001 5001 5804 8000 9986 04), Dolar hesabına 900 USD. tutarındaki avans (katılımcının iptal etmesi durumunda iadesiz) ödemesi yapmaları gerekmekte olduğu iletilmektedir.

Ayrıntılı bilgi için:

Selim SAKA: Tel: 0212 454 01 09 selimsaka@tim.org.tr 

Beste COŞKUNER: Tel: 0212 454 0096 bestecoskuner@tim.org.tr

 

2) Sayın Cumhurbaşkanımızın G. Kore Ziyareti

TİM'den alınan bir yazıda, Ekonomi Bakanlığı'ndan aldıkları bir yazıya atfen, Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat ZEYBEKCİ'nin, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN başkanlığında, 30 Temmuz - 01 Ağustos 2015 tarihleri arasında Güney Kore'ye resmi bir ziyaret gerçekleştirilmesi ve söz konusu ziyarette, üst düzey ikili temasların yanı sıra bir İş Formu'nun düzenleneceği ifade edilmektedir.

Bu kapsamda, söz konusu toplantıya ilişkin hazırlık çalışmalarında kullanılmak üzere;

- İki ülke arasındaki ticari ilişkilere yönelik olarak ihracatçılarımızın söz konusu pazarda karşılaştığı sorunlar, Türkiye ile Güney Kore arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla neler yapılabileceği hususuna ilişkin öneriler ve gerçekleştirilecek toplantı esnasında gündeme getirilmesinde fayda görülen hususlara, ihtiyaç duyulmaktadır.

Ülkemiz ile Güney Kore arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla neler yapılabileceği hususuna ilişkin önerilerinizin ve gündeme getirilmesinde fayda görülen hususların, TİM'e iletilmesini teminen en geç 22 Temmuz 2015 tarihi mesai saati bitimine kadar Birliğimize gönderilmesi beklenmektedir.

EK : Görüş Formu

 

3) Astana - Almatı Heyet Ziyareti Hk.

TİM'den alınan bir yazıda, DEİK'ten aldıkları bir yazıya atfen, DEİK Türkiye - Kazakistan İş Konseyi tarafından, 8 - 12 Eylül 2015 tarihlerinde Kazakistan'ın Astana ve Almatı şehirlerini kapsayan heyet ziyareti düzenlenmesinin planlandığı ve ziyaret sırasında Kazakistan'ın kamu kurumları, ekonomik hayatta önemli yeri olan sivil toplum kuruluşları ve büyük şirketlerin yöneticileri ile temaslarda bulunulmasının öngörüldüğü belirtilmektedir.

İlgili yazıda devamla belirtildiği üzere; ayrıntılı program, katılımcı sayısı ve profili ile firmalarımızın talepleri doğrultusunda şekillendirilecek olup, Kazakistan şirketleri ile daha fazla görüşmeler yapılması için çaba gösterilecektir.

Bahse konu ziyarete iştirak etmek isteyen şirket ve kurum temsilcilerinin aşağıdaki internet bağlantısında yer alan kayıt formunu eksiksiz doldurarak, 31 Temmuz 2015, Cuma günü mesai sonuna kadar DEİK'e ön başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

İstanbul - Astana, Astana - Almatı ve Almatı - İstanbul uçak biletleri katılımcılar tarafından temin edilecek, bilet rezervasyonu ve takibi münferit olarak yapılacaktır. Astana - Almatı uçuşu Kazakistan'ın ulusal havayolu şirketi Air Astana ile gerçekleştirilecek olup, biletler şirketin Türkiye temsilciliğinden alınabilmektedir. (Tel: 0212 343 49 60/61).

Uçak bileti hariç, diğer bütün masraf kalemlerini (konaklama, program süresince yapılacak transferler, toplantılarda tercüme hizmetleri vs.) kapsayan katılım ücreti önümüzdeki günlerde belirlenecek ve ön başvuruda bulunan firmalar bu konuda ayrıca bilgilendirilecektir.

http://kayit.deik.org.tr/KatilimFormu/80/5254

EKLER:

- Taslak Program (1 Sayfa)

- Bilgi Notu (2 Sayfa)

 

4) Katar KEK Toplantısı Hk.

TİM'den alınan bir yazıda, Ekonomi Bakanlığı'ndan aldıkları bir yazıya atfen, Türkiye - Katar Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 5. Dönem Toplantısının Maliye Bakanımız Mehmet ŞİMŞEK ve Katar Ekonomi ve Ticaret Bakanı Ahmed Bin Jassim Bin Mohammed Al-Thani eş başkanlıklarında 24-25 Şubat 2015 tarihlerinde Ankara'da gerçekleştiği belirtilmektedir.

Bu defa, Türkiye - Katar Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 6.Dönem Toplantısının Katar ev sahipliğinde ve 2015 yılının üçüncü çeyreği içerisinde gerçekleştirilmesinin planlandığı ifade edilmektedir.

Anılan yazıda devamla, söz konusu toplantıya ilişkin hazırlık çalışmalarında değerlendirilmek üzere;

-İki ülke arasındaki ticari ilişkilere yönelik olarak ihracatçılarımızın söz konusu pazarda karşılaştığı sorunlar,

-Türkiye ve Katar arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri geliştirmek amacıyla neler yapılabileceğine ilişkin öneriler ile gerçekleştirilecek toplantı esnasında gündeme getirilmesinde fayda görülen hususlara ilişkin bilgi notlarına ihtiyaç duyulduğu bildirilmektedir.

Gündeme getirilmesinde fayda görülen hususlara ilişkin görüşlerinizin en geç 10 Ağustos 2015 Pazartesi günü mesai bitimine kadar Birliğimize iletilmesi beklenmektedir.

EK : Görüş Formu

 

5) Afganistan Savunma Bakanlığı İhtiyaçlar Listesi Hk.

TİM'den alınan bir yazıda, Ekonomi Bakanlığı'ndan aldıkları ve Kabil Ticaret Müşavirliğimiz'den gelen bir yazıya atfen; Afganistan Savunma Bakanlığı'nın içinde bulunulan yıl ve gelecek yıllarda piyasadan ticari firmalarla kontratlar yaparak temin etmeyi planladığı ihtiyaçlarına ilişkin olarak, ihtiyaç makamları, ihtiyaç tanımı, ihtiyacın yaklaşık maliyeti ve ihtiyacın son kullanıcısı gibi bilgileri içeren ‘'2015 Yılı İhtiyaçlar Listesi''nin yer aldığı yazı ve ilgili ekler ilişikte gönderilmektedir.

EK: İhtiyaçlar Listesi (13 Sayfa)

 

6) 2014 Ürünü Kuru İncir Stok Bildirimi

Ege İhracatçı Birliklerinden alınan bir yazıda, her kuru incir ihraç sezonu öncesinde, firmalarımızın bir önceki ürün yılından kalan stok miktarlarını bildirmelerinin talep edildiği, firmalarımızca bildirimi yapılan ve Genel Sekreterliklerince oluşturulan bir heyet tarafından yerinde görülüp tespit edilen kuru incirlerin yeni sezon ilk yükleme tarihi öncesinde ihracına onay verildiği ifade edilmektedir.

Bu çerçevede bir örneği ekte sunulmuş olan yazıları ekinde yer alan 2014 Ürünü Kuru İncir Stok Bildirim Formu doldurulmak suretiyle stoklarda bulunan 2014 ürünü kuru incirlerin en geç 24 Temmuz 2015 tarihine kadar 0232 488 6100 no'lu faksa ve o.asciogul@eib.org.tr e-posta adresine bildirilmesi talep edilmektedir.

EK: Stok Bildirim Duyurusu (2 sf.)

 

Bilgileriniz rica olunur.

 

Saygılarımla,

 

Şadiye BAYKENT

Genel Sekreter V.