İhracat Rakamları (Bin USD)
English

2017-46 Çeşitli Konular

Sayı:32089230-TİM.DENİB.GSK.ARGE.2017/108-725                                            Denizli, 19/04/2017

Konu:Çeşitli Konular

 

 

S İ R K Ü L E R

(ARGE / 2017-46)

 

Sayın Üyemiz,

 

Konu Başlıkları

1) Cezayir İthalat Lisansı Uygulaması- İlgili Ürünler Listesi

2) Hindistan İş Forumu

3) Uluslararası İşbirliği için Kuşak ve Yol Forumu

4) İhale Duyurusu - Hong Kong

5) Türkiye - Zambiya Ortak Yatırımları

6) World Food Moscow Fuarı 2017

 

1) Cezayir İthalat Lisansı Uygulaması- İlgili Ürünler Listesi

İlgi: 11.04.2017 tarihli, 2017-45 sayılı duyurumuz.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda, Cezayir Ticaret Müşavirliğinin yazısına atıfla, 26 Mart 2017 tarihinden itibaren Cezayir tarafından "ithalatta lisans uygulaması”nın yürürlüğe girdiği, söz konusu uygulamanın tüm sanayi ve gıda ürünlerini kapsadığı ilgi'de kayıtlı duyurumuzda belirtilmişti.

Bu defa Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden gelen bir yazıda, tüm ürünler ile başlayacağı bildirilen ithal lisansı uygulamasının gelen tepkiler üzerine halihazırda 21 ürünle sınırlandırıldığı ifade edilmektedir.

Söz konusu 21 ürüne ilişkin liste ekte yer almakta olup, anılan ürünleri ithal etmek isteyen ithalatçıların ilgide kayıtlı duyurumuzda belirtilen belgelerle, Cezayir Ticaret Bakanlığının Vilayetlerdeki Ticaret Müdürlüklerine başvurmalarının gerektiği belirtilmektedir.

EK: Lisans Tablosu (2 Sayfa)

 

2) Hindistan İş Forumu

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) alınan yazıya atfen; Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın 30 Nisan-1 Mayıs 2017 tarihlerinde Hindistan'a gerçekleştirecekleri resmi ziyaret kapsamında, DEİK/ Türkiye- Hindistan İş Konseyi tarafından, muhatap kuruluşu FICCI (Hindistan Sanayi ve Ticaret Odaları Federasyonu) işbirliğinde 1 Mayıs 2017 tarihinde Yeni Delhi Taj Palace Hotel'de "Türkiye- Hindistan İş Forumu" düzenleneceği ifade edilmektedir.

Bahse konu ziyarete katılmayı arzu eden üyelerimizin 21 Nisan 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/382/8664 adresinde yer alan başvuru formunu eksiksiz doldurarak, ödemeyi gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 

3) Uluslararası İşbirliği için Kuşak ve Yol Forumu

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda, Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan bir yazıya atıfla, 14-15 Mayıs 2017 tarihlerinde Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Devlet Başkanı Xi JINPING ev sahipliğinde Pekin'de düzenlenecek olan ‘'Uluslararası İşbirliği için Kuşak ve Yol Forumu'' isimli Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat Zeybekci'nin katılım sağlayacakları bildirmektedir.

Bu kapsamda, Çin pazarında karşılaşılan sorunlar hakkında bahse konu toplantı esnasında gündeme getirilmesinde fayda görülen hususlara ilişkin varsa görüş ve değerlendirmelerinizin 20 Nisan 2017 Perşembe günü saat 12.00'ye kadar Genel Sekreterliğimiz arge@denib.gov.tr adresine iletilmesi beklenmektedir.

 

4) İhale Duyurusu - Hong Kong

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda, T.C Hong Kong Başkonsolosluğu Ticaret Ataşeliğinden alınan yazıya atıfla, Hong Kong yönetimince açılan 3 adet ihaleye değinilmekte olup ilgili ihale duyuruları (İngilizce ve tercümesi) firma ve kuruluşlara iletilmek üzere ekte gönderilmektedir.

Yazıda devamla, Hong Kong Hükümeti Lojistik Dairesinde (GLD - Government Logistics Department) bir tedarikçiler listesinin tutulmakta olduğu, aşağıda verilen linkte firmalarımızın listeye kayıt yaptırarak verilen online hizmetlerden yararlanabileceği ve bir ihale açıldığında doğrudan bilgi sahibi

olabilecekleri belirtilmektedir.

Ayrıca, Hong Kong Hükümeti'nin e-Tender Box (ETB) adlı bir elektronik ihale sistemi kullanmakta olduğu; GLD'nin tedarikçiler listesine kayıtlı ve üye firmaların, http://www.gldetb.gov.hk adresinde bulunan elektronik ihale sistemine girerek ihale dokümanlarını kendi bilgisayarlarına indirebilecekleri bildirilmektedir.

EK: İhale Duyurusu ve Tercümesi

 

5) Türkiye - Zambiya Ortak Yatırımları

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda, Ekonomi Bakanlığı'ndan alınan bir yazıya atıfla, Lusaka Ticaret Müşavirliğinin Zambiya Teknik Müşavirler Derneği ile yürüttüğü temaslar kapsamında, Türkiye ve Zambiya merkezli şirketler arasında ortak yürütülen yatırım alanlarının tespit edildiği bildirilmektedir.

Söz konusu yazının devamında kereste ürünleri, organik ürünler, yemeklik yağ, sigara, balıkçılık, işlenmiş gıda ve tekstil imalatı alanlarındaki yatırımların öne çıktığı iletilmekte olup, yatırım teklifleriyle ilgili iş planı ve ayrıntılı bilgiler ekte sunulmaktadır.

EK: Yatırım Teklifi (3 Sayfa)

 

6) World Food Moscow Fuarı 2017

Akdeniz İhracatçı Birlikleri'nden (AKİB) alınan bir yazıda; 11-14 Eylül 2017 tarihleri arasında Moskova/Rusya'da düzenlenecek olan "World Food Moscow” Fuarı kapsamında Türkiye milli katılımı organizasyonunun Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği tarafından gerçekleştirileceği,

Milli katılım organizasyonu katılım bedelinin tahmini olarak 620 €/m2 olduğu, bu bedele; yer kirası, özel stand konstrüksiyonu, stand genel ve günlük temizlik hizmeti, kataloğa giriş, internet bağlantısı, ikram (çay-kahve-kurabiye) hizmetlerinin dahil olduğu belirtildiği, ayrıca, Ekonomi Bakanlığı tarafından onaylanması durumunda toplam katılım bedeli ile 2 firma temsilcisinin ekonomi sınıfı ulaşım toplam bedelinin %50'si 15.000 USD'ye kadar destek kapsamında olacağı da bildirilmektedir.

Söz konusu fuara katılmak isteyen yaş meyve sebze sektöründe faaliyet gösteren firmalarımızın en geç 21 Nisan 2017 tarihine kadar https://goo.gl/forms/RL5QUAHmtHvAUoZ82 adresindeki online başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

Fuar katılım şartları ve AKİB tarafından hazırlanan duyuru ekte yer almaktadır.

EK: Fuar Duyurusu (2 Sayfa)

 

Bilgilerinizi rica olunur.

 

Saygılarımla,

 

Uğur DAYIOĞLU

Genel Sekreter