İhracat Rakamları (Bin USD)
English

2017-69 DEİK/Türkiye-Macaristan İş Forumu Hk.

Sayı:32089230-TİM.DENİB.GSK.ARGE.2017/157-1233                                           Denizli, 21/06/2017

Konu:DEİK/Türkiye-Macaristan İş Forumu Hk.

 

 

S İ R K Ü L E R

(ARGE / 2017-69)

 

Sayın Üyemiz,

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden alınan bir yazıda; Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'ndan (DEİK) alınan yazıya atıfla; Macaristan Başbakanı Viktor ORBAN'ın Türkiye'ye resmi ziyareti kapsamında, DEİK/Türkiye-Macaristan İş Konseyi tarafından Macaristan Ulusal Ticaret Ajansı (MNKH)'nın işbirliği ile 30 Haziran 2017 tarihinde, Ankara/Marriott Hotel'de "Türkiye-Macaristan İş Forumu” düzenleneceği ve söz konusu iş forumunu, T.C. Başbakanı Binali YILDIRIM, 8 Macaristan Başbakanı Viktor ORBAN ve T.C. Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ'nin onurlandırmaları öngörüldüğü belirtilmektedir.

Yazıda devamla, aynen "Macaristan ile Türkiye arasında geçmişe dayalı ikili ekonomik ilişkilerin son dönemde hareketliliğini artırmaya devam ettirdiği ifade edilmiş ve şu bilgiler paylaşılmıştır:

· İki ülke arasındaki ticaret hacmi son 15 yılda 6 kat artmış, 2016 yılında 2 milyar ABD dolarının üstünde seyretmiştir.

· İki ülkenin karşılıklı yatırımları son yıllarda önemli bir seviyeye yükselmiş, bu kapsamda MNKH'nın Türkiye'de İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Gaziantep'te 5 ofis ile hizmet vermesi ve Macar Eximbank'ın İstanbul'da ofis açması önemli adımlar olarak öne çıkmaktadır.

· Son 10 yılda gerçekleştirdiği endüstriyel büyüme sayesinde, ülkede faaliyet gösteren yabancı yatırım sayısını artıran Macaristan, stratejik coğrafi konumundan dolayı Türk firmaları için bir üretim ve lojistik üssü olarak önemli fırsatlar sunmaktadır. Karşılıklı yatırım imkanlarının yanı sıra üçüncü ülke pazarlarında ortak yatırım ve işbirliği imkanları da ikili ekonomik ilişkilerinin geleceği için önem arz etmektedir.

· Stratejik ortak olan iki ülke arasında, ticaret ve yatırım ilişkilerinin geliştirilmesi için makine ve otomotiv endüstrisi, inşaat ve mühendislik hizmetleri, bilgi ve iletişim teknolojileri, sağlık, yenilenebilir enerji ile tarım ve gıda başta olmak üzere pek çok alanda işbirliği imkanları bulunmaktadır.

Söz konusu ziyarette, Macaristan ile halihazırda iş yapan, iş yapmayı planlayan ve Macaristan'a yatırım ile ticaret imkanları konusunda bilgi sahibi olmak isteyen firma/ kurum temsilcilerinin 23 Haziran Cuma günü mesai bitimine kadar http://portal.deik.org.tr/KatilimFormu/413/8871 İnternet bağlantısında yer alan ve katılım koşulları ile ziyarete ilişkin detayları içeren başvuru formunu eksiksiz doldurarak ödeme gerçekleştirmeleri gerekmektedir.” denilmektedir.

 

Bilgilerinizi rica olunur.

 

Saygılarımla,

 

Uğur DAYIOĞLU

Genel Sekreter

 


Taslak Programı

09:00-09:30 Kayıt

09:30-11:00 Paneller

11:00-11:20 Kahve Arası

11:20-12:30 Kapanış Oturumu

12:30-14:00 Çalışma Öğle Yemeği

 

EK : Türkiye-Macaristan İş Forumu Macar Katılımcı Listesi