2011 Yılı Değerlendirmesi Basın Toplantısı

Değerli Basın Mensupları,

Ekonomi anlamında dinamik ve sürprizlerle dolu bir yılı geride bıraktık. Doğrusunu söylemek gerekirse 2011 yılında küresel ekonominin bu denli ciddi gelişmelere gebe olduğunu çoğumuz tahmin edememiştik.

Türkiye açısından büyüme rakamları sevindirici bir gelişme olarak karşımıza çıktı. Aslına bakarsanız cari açık dışında bütün makro ekonomik göstergeler, diğer ülkelerle kıyaslandığında göğsümüzü kabarttı. Yılın ilk dokuz aylık döneminde % 9,6 oranında büyüyen ülkemiz aynı dönemde % 9,2 büyüme kaydeden Çin ekonomisini de geride bırakarak en hızlı büyüyen ekonomi konumuna yükseldi. Cari açık ise Ocak-Ekim döneminde 65 Milyar dolara ulaştı. Kuşkusuz bu alarm veren bir durum. Fakat hükümet Orta Vadeli Programda önümüzdeki üç yıl için yönetilebilir bir cari açığı hedefliyor.

İşsizlik rakamlarında sevindirici gelişmelere şahit olduk. Son açıklanan rakamlara göre Eylül ayında işsizlik oranı % 8,8'e geriledi. Bu oran 2005 yılından bu yana yakalanmış olan en iyi performanstır.

Yılın ikinci yarısına damgasını vuran gelişme ise Türk Lirasının değer kaybı oldu. Yıllarca yüksek - faiz düşük kurdan doğan problemleri dile getiren biz ihracatçılar, kurdaki yükselmeye sevinemedik. Zira Avrupa'daki kriz ihracatın artmasına çok da izin vermedi. Burada altı çizilmesi gereken nokta ise, kurdaki hareket ihracatta arzu edilen artışı beraberinde getirmese de, ithalatı pahalı hale getirdiğinden dış ticaret açığının azalan bir trende girmesini sağladı.

Önümüzdeki dönemde ise beklentiler, Doların Euro karşısında güçlü kalmaya devam etmesi yönünde. Paritenin dolar lehine bir seyir izlemesi, pazarımızın büyük kısmını Avrupa oluşturduğundan bizler açısından olumsuz bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Diğer taraftan bunu bir fırsata dönüştürmeye gayret etmemiz gerekiyor. Dolar ile ihracat yaptığımız pazarlara ağırlık vermemiz kaçınılmaz.
Kurlarla ilgili olarak altını çizmek istediğim bir husus da şu; önümüzdeki yıl kurların dalgalı bir seyir izlemesi bekleniyor.

Değerli Basın Mensupları,

Türkiye ihracatı 2008'de yakaladığı ihracat rakamını aşarak rekor yeniledi. % 18'lik bir artışla 134,6 Milyar Dolarlık ihracat gerçekleştirildi. Önümüzdeki yıl yaklaşık % 10'luk bir artış hedefleniyor. Diğer bir dikkat çeken gelişme ise Irak'ın en fazla ihracat gerçekleştirilen ikinci ülke konumuna yükselmesi.

TİM verilerine göre Denizli, 2010 yılında 2,2 Milyar dolarlık ihracat gerçekleştirmiş iken, 2011 yılında 2 milyar 757 milyon dolarlık ihracat performansı ile % 25 oranında bir artış yakaladı. Diğer bir ifade ile Denizli, Türkiye ihracat artış oranından daha yüksek bir ihracat artış oranını gerçekleştirmiş oldu. Ülke ihracatından alınan pay ise % 1,97'den % 2,05'e yükseldi. Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracat ise 2011 yılında 1 milyar 712 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Değerli Basın Mensupları,

Önümüzdeki yıl zor bir yıl olacak. Avrupa'da ciddi bir resesyon tehdidi mevcut. Firmalarımızın bu sene her zamankinden daha tedbirli davranması gerekiyor.

Sözlerime son verirken, herkese mutlu ve huzurlu bir 2012 yılı diliyorum. Yaklaşan Heimtextil Fuarının başarılı geçmesini temenni ediyorum.

Saygılarımla,
Süleyman KOCASERT
DENİB BAŞKANI

İlgili Fotoğraflar