62 Ülkenin Büyükelçisi TİM' in Evsahipliğinde Bir Araya Geldi...

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ülkemizdeki 62 ülkenin temsilcileri ile medeniyetlerin birleştiği şehir Mardin'de bir araya geldi.

Bir İlk Gerçekleştirildi

TİM'in, büyükelçileri davet ederek ikili ilişkileri geliştirmek adına gerçekleştirdiği bu organizasyon Türkiye Tarihi'nde bir ilk. ABD'den Ukrayna'ya, Meksika'dan Kore'ye çok sayıda ülkenin büyükelçisinin katıldığı konferansta, katılımcı büyükelçilerin ülkeleri ile olan dış ticaretimiz masaya yatırıldı.

Kazan-Kazan Vurgusu

2023, 500 milyar dolar ihracat hedefleri doğrultusunda çalışmalarına ara vermeden devam eden TİM yönetimi, bu bağlamda gerçekleştirdiği organizasyon ile ülkeleri ikili iş birliğine davet etti. Konferans boyunca "kazan-kazan” vurgusu yapıldı. Ülkeler arasındaki vize sorunlarından, Avrupa birliği fonlarına kadar ticaretle ilgili her şeyin konuşulduğu buluşmada ticari ilişkilerin en iyi düzeye getirilmesi adına sözler verildi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi; "Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek 115 ülkenin temsilcilerine davetiye gönderdiklerini ve 62 ülkenin bugün Mardin'de bir araya geldiğini, katılımın beklentilerinin üzerinde olduğunu” belirterek memnuniyetini dile getirdi. Büyükekşi, 2023 yılında 1,1 trilyon dolar dış ticaret hacminin, aynı zamanda 625 milyar dolar ithalat demek olduğunu ifade ederek, "Mevcut ikili iş hacimlerini üç katına çıkaracağımız bu hedef için gelin karşılıklı neler yapabileceğimizi beraber değerlendirelim” açıklamasında da bulundu.

Kocasert: "Ülkemizdeki Yabancı Misyonlarla İlişkilerimizi Canlı Tutacağız”

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman KOCASERT ise Mardin Programı ile ilgili şunları söyledi:

"Açıkçası, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin büyükelçilerle buluşma programı çok önemli. Bu programın medeniyetleri buluşturan şehir Mardin'de gerçekleştirilmesi de ayrı bir güzellik oldu.

Birbirinden ayrı ekonomik düzeyde ve gelişmişlik seviyesinde olan 62 büyükelçinin, TİM'in davetlisi olarak bir masa etrafında toplanması çok önemliydi. Belki de bu tablo, dünyanın dört bir yanına ihracat gerçekleştirenlerin temsilcisi olan TİM tarafından daha önce gerçekleştirilmeliydi. Bundan sonra önemli olan, bu toplantının etkilerini zamana yayabilmek ve ülkemizdeki yabancı devlet temsilcileri ile ilişkilerimizi daha da canlandırmak.”

Ülke ihracatını arttırmak ve ikili ilişkiler kurmak adına büyük katkı sağlayacak olan TİM'in farklı ülkelerin temsilcileriyle Mardin buluşması 19-21 Eylül Tarihleri arasında gerçekleştirildi.

İlgili Fotoğraflar