"ÇOCUK GELİN OLMASIN" Projesinden Ses Var...

Mardin'den DENİB'e İade-i Ziyaret

Denizli İhracatçılar Birliği' nin TİM Hazırgiyim Sektör Kurulu'nun destekleriyle, Mardin'e bağışladığı dikiş atölyesi makinaları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKCİ'nin de onurlandığı bir tören ile Mardin'e gönderilmişti.

13 Mart 2014'te ise Mardin Kızıltepe Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nde, yine Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKCİ'nin katılımlarıyla atölyenin açılış töreni gerçekleşmiş ve törende TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ de hazır bulunmuştu.

Bölgedeki işsizlik sorunu gibi ekonomik sorunların yanında, kız çocuklarının erken yaşta evlendirilmesi gibi sosyal problemlerin önüne geçilmesine katkı sağlamayı hedefleyen proje, özellikle açılıştan sonra bölgede önemli ses getirdi.

Yaklaşık bir ay sonra bu defa, 8 Nisan 2014 Salı günü Kızıltepe Kız Teknik ve Meslek Lisesi'nden yaklaşık 50 öğrenci, Denizli İhracatçılar Birliğine bir teşekkür ziyaretinde bulundu. DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT ve Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Serdar MUTLUBAŞ tarafından ağırlanan öğrenciler ve öğretmenleri, bağışlanan dikiş atölyesinin okullarında önemli bir ihtiyaç olduğunu belirterek, DENİB'in sağladığı makineler sayesinde teorik derslerin yanında pratik anlamda da eğitim alabilme şansını yakaladıklarını ifade ettiler.

DENİB Başkanı Kocasert ziyaretin ardından şu açıklamada bulundu: "Biz, Sayın Bakanımız Nihat ZEYBEKCİ'nin talimatıyla başlayan bu projenin her aşamasında ayrı bir heyecan duyduk. İşsizlik olmasın, çocuk gelin olmasın, ekonomik canlanma ülkemizin her bölgesinde yaşansın diye yola çıktık. Makineleri bağışlayan iş adamlarımızda bir heyecan görmüştük. Kızıltepe'deki açılışta ise oradaki kardeşlerimizin aynı heyecanı paylaştıklarını hissettik. O gün Mardin'deki çocukların gözlerinde gördüğüm umudu ve ışıltıyı unutmam mümkün değil. Ama bugün bizleri ziyaretlerinde o umudun ve ışıltının daha da arttığını fark ettim. Belli ki doğru bir adım atıldı ve meyvelerini vermeye başladı. Emeği geçen herkese bir kez daha teşekkür ediyorum ve benzer projelerin hayata geçmeye devam etmesini yürekten diliyorum.”

 

İlgili Fotoğraflar