DENİB' den ABD Pazarı Hakkında Seminer

5 Şubat 2014 Çarşamba günü Denizli İhracatçılar Birliği'nde, "Ev Tekstili Sektörü ABD Pazara Giriş Semineri” düzenlendi.

Ekonomi Bakanlığı'ndan İhracatı Geliştirme Uzmanı Zeynep TAŞTEPE BİLGİ yaptığı sunumda, ABD ekonomisi ve dış ticareti hakkında istatistiki bilgilere yer verirken, Amerika Birleşik Devletleri'nin Dünya'nın en büyük ekonomisi olduğunun altını çizdi. ABD'nin ithalatında, Türkiye'nin payının % 1'in altında olduğunu ifade eden BİLGİ, bu pazarda Türkiye'nin daha fazla pay alabilmesi için gayret sarf etmenin çok önemli olduğunu belirtti.

444 Center firmasından, Güliz SÖNMEZ ise ABD Pazarındaki müşterilerin tedarikçilerini seçerken nelere dikkat ettikleri hakkında bilgiler verdi. Tedarikçilerin ABD'de yerleşik bir birimlerinin önemli bir güven unsuru olarak görüldüğünün altını çizen SÖNMEZ, ABD'de sürekli erişilebilir olmanın, gerektiğinde 7 gün 24 saat hizmet verebilmenin şart olduğunu vurguladı.

444 Center firmasından, Mesut BİRGÜN, ABD Pazarında, Türk havlusunun bilindiğini, bunun da ötesinde Denizli'nin bu anlamda tanındığını ifade etti. Diğer taraftan, özellikle pazarın uzaklığından kaynaklanan termin sürelerine ilişkin dezavantajlı durumu ortadan kaldırmak adına stratejiler belirlemenin gerekli olduğunu vurguladı.

444 Center firmasından, Metin BEYSUNGU da ABD'de başlamış oldukları proje ile, projeye dahil olan firmaların ABD'nin ticaret yapısına ve ticaret politikalarına uygun bir şekilde pazara adım atma şansını yakalayacaklarını vurguladı.

DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT, konuşmasında ABD pazarının 2000'li yılların başlarına kadar önemli bir Pazar olduğunu, öte yandan sonrasında gerek Uzak Doğu rekabetinin başlaması gerekse kurlardaki gelişmelerle bu pazarda önemli Pazar kayıplarının yaşandığını ifade etti. Gelinen noktada ABD, Uzak Doğu'nun yanında eski tedarikçilerine de geri dönmeye başladığını söyleyen KOCASERT, ABD pazarının ihracatçı firmalar tarafından ciddi bir şekilde yeniden ele alınmasının çok çok önemli olduğunu belirtti.

 

Sunumlar: ABD_Denizli_Şubat 2014  ve TURKISH HOME TEXTILE CHICAGO-DENIB

 

 

İlgili Fotoğraflar