DENİB Heyeti Polonya Pazarından Umutlu…

Denizli İhracatçılar Birliği tarafından, Ekonomi Bakanlığının Destekleri ile gerçekleştirilen URGE projesi kapsamında, Polonya'ya düzenlenen "Yurtdışı Pazarlama Faaliyeti” sona erdi.

URGE Projesi kapsamındaki "Denizli Ev Tekstili Kümesi”nde yer alan 13 firmadan 21 temsilcinin yer aldığı heyet, 16-20 Şubat tarihleri arasında Polonya'da idi. Program kapsamında Varşova, Lodz ve Poznan olmak üzere, Polonya'nın 3 farklı şehrinde ikili görüşmeler yapıldı. Bunun dışında işadamı dernekleri ile toplantılar yapıldı. Ayrıca Poznan'da gerçekleştirilen Home Decor fuarı ziyaret edildi. Diğer taraftan ziyaret edilen yerler arasında Wolka Kosawska ve PTAK Toptancı Merkezleri de yer aldı.

İlk gün Varşova'da ziyaret edilen Polonya-Türk İşadamları Derneği'nde Polonya Pazarına yönelik markalaşma çalışmaları ve diğer ülkelerin Polonya Pazarı'ndaki durumları hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Başkent Varşova'da Büyükelçiliğimize de bir ziyaret gerçekleştiren DENİB Heyeti, aynı zamanda YÖK eski başkanı olan Varşova Büyükelçimiz Sayın Yusuf Ziya ÖZCAN ile akşam yemeğinde bir araya geldi.

İkinci gün, Lodz'da Avrupa Birliği içinde tekstil ve konfeksiyon alanında en güçlü merkezlerden biri olan PTAK Toptancı Merkezi'ni ziyaret esnasında bir bilgilendirme toplantısı yapıldı. 20 hektar alana kurulu 120.000 m2 kapalı alanda sahip PTAK Toptancı Merkezi tanınırlığını artırmak için Rusya, Ukrayna, Belarus, Litvanya gibi ülkelerde de tanıtım faaliyetlerinin sürdüğü, merkez ve komşu ülkelere 4-5 saat uzaklıkta olduğu için yoğun olarak tercih edildiği ifade edildi.

18-21 Şubat 2014 tarihlerinde Poznan ‘da gerçekleştirilen Home Decor Fuar ziyareti kapsamında fuar idaresi yetkilileri ile yapılan toplantıda, heyetimize fuar hakkında sunum yapılarak, fuarın 200.000 m2 alanda kurulu olduğu ve 110.000 m2 kapalı fuar alanı ile ev tekstili, dekorasyonu ve mobilya sektörlerine yönelik olarak her yıl Şubat ayında düzenlendiği bilgisi verildi. Ortalama 16.000 ziyaretçi tarafından ziyaret edilen fuarda bu yıl ev tekstili ve dekorasyonu sektöründe, 16'sı yurt dışından olmak üzere toplam 150 katılımcının yer aldığı belirtildi. Bu seneki fuarda Denizli'yi temsil eden ABC Tekstil ve Beka Tekstil'in standları da, DENİB heyeti tarafından ziyaret edildi.

Ayrıca Poznan'da Birliğimiz Yönetim Kurulu üyesi Tosunoğlu Tekstil ile organik bağı olan INTEGRO Poland firmasının yeni deposunun açılışı yapıldı.

İkili görüşmelerde mağaza zincirleri, toptancılar, otel, restoran ve hastane zincirleri için tedarikçiler ile birebir görüşmeler gerçekleştirilirdi. Polonya'dan görüşmelere yaklaşık 20 firma katılırken, görüşmelerin genel anlamda olumlu geçtiği ifade edildi. DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT Polonya Programına ilişkin şunları söyledi; "3 gün gibi kısa bir sürede, 3 şehir, 2 toptancı merkezi, 1 outlet ve 1 fuar ziyaret ettik. 20'nin üzerinde Polonyalı firma ile ikili görüşmeler gerçekleştirdik. Kısacası yoğun bir programı geride bıraktık. Polonya Avrupa'da gerçekten çok önemli bir pazar. Ekonomi Bakanlığı'nın desteklediği, URGE projemiz kapsamında Polonya'ya giderken umutluyduk. Diyebilirim ki, oldukça verimli bir iş seyahati gerçekleştirdik. Polonya'da ile olumlu geçen iş görüşmelerinin, kısa süre içerisinde ihracata dönüşmesini temenni ediyoruz.


İlgili Fotoğraflar