DENİB Moda Tasarım Yarışmasının Finalistleri Belli Oldu...

Denizli İhracatçılar Birliği tarafından, Ekonomi Bakanlığı ile işbirliği içerisinde düzenlenen "Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması”nın 10 finalisti, Denizli İhracatçılar Birliği'nde yapılan değerlendirme ile belirlendi.

22 Haziran 2012 Cuma gününe kadar başvuruların toplandığı yarışmaya Türkiye'nin dört bir yanından tasarım dosyaları gönderilirken, toplanan değerlendirme komisyonu, 112 adet tasarım arasından finale kalacak olan 10 yarışmacıyı belirlemekte oldukça zorlandı.

İzmirli ünlü modacı Ertan KAYITKEN'in de yer aldığı komisyonda, DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT, DENİB Yönetim Kurulu Üyeleri Murat TOSUNOĞLU ve İbrahim UZUNOĞLU, Rönesans Ajanstan Akif ÖRÜK, Tasarımcı Vildan ÇAPUTÇU, Gardenya Tekstil'den Mukaddes BAŞKAYA yarışmacıların gönderdiği tasarımları değerlendirdiler.

Yarışma sürecinin bundan sonraki aşamasında, finale kalan 10 tasarımcı ile bir bilgilendirme toplantısı yapılacak ve finale kalan yarışmacılar yaz boyu atölyede çalışarak, tasarımlarını yarışma finalinde düzenlenecek defilede sunulur hale getirecekler.

3 Ekim 2012'de Denizli'de yapılacak büyük finalde, yarışmacıların çalışmaları ünlü mankenlerin yer alacağı bir defile ile sergilenecek ve final jürisi tarafından yapılan değerlendirmenin ardından dereceye girenler belirlenecek. Yarışmanın birincisi 7.000 TL, ikincisi 5.000 TL, üçüncüsü ise 3.000 TL ile ödüllendirilecek olup, Jüri Özel Ödülü'ne layık görülen yarışmacıya ise 5.000 TL ödül verilecek. Diğer taraftan, tasarım yarışmasında dereceye giren yarışmacılar, Ekonomi Bakanlığı tarafından uygun görülmesi halinde yurt dışında eğitim alma imkanını da kavuşabilecek.

DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT, yarışma ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, tekstil ve konfeksiyon sektörünün moda ve tasarımı her zaman olduğundan daha fazla önemsemesinin şart olduğunu belirterek, Denizli'de böyle bir yarışmayı geleneksel hale getirmeyi hedeflediklerini ifade etti. Öte yandan yarışmaya gösterilen ilginin ve gönderilen tasarımların kalitesinin beklenenden daha üst seviyede olduğunu belirterek tüm başvuru sahiplerine, emek vererek hazırladıkları dosyaları için teşekkürlerini sundu.

İlgili Fotoğraflar