Denizi Olmayan Denizli Balık İhracatı Yapıyor...

Bir ihracat kenti olan ve Türkiye'nin en fazla ihracat gerçekleştiren 8. ili Denizli çeşitli sektörlerde ihracat gerçekleştirmeye devam ediyor. Ülkemiz genelinde son yıllarda hızla gelişen su ürünleri sektöründe de, Denizli oldukça başarılı. Öyle ki balık kaynaklarının daha fazla olduğu Avrupa ülkelerine dahi balık ihracatı yapıyor. Özellikle tütsülenmiş alabalık üretiminde ve ihracatında Denizli önemli adımlar atıyor.

Su ürünleri sektöründe kendini gösterebilmek denizin olmadığı bir şehirde hiç de kolay değil. Önemli miktarlarda balık ihracatı gerçekleştirebiliyor olmak, Denizli'nin bir başarı hikayesidir ve Denizlili işadamlarının girişimcilik yönlerinin ne kadar dinamik olduğunun somut bir örneğidir.

Su ürünleri sektörünü genel olarak değerlendirecek olursak, Türkiye'nin Çin ve Hindistan'ın ardından su ürünleri sektöründe en hızlı büyüyen ülke olduğunu görüyoruz. Aslına bakarsanız sektör hala büyüme potansiyeline sahip. Bu konuda yatırımcıları cesaretlendirecek politikaların üretilmesi suretiyle, sektörün gelişimini devam ettirmesinin çok önemli olduğunu düşünüyorum.

 

Saygılarımla,

Süleyman KOCASERT

DENİB Başkanı

İlgili Fotoğraflar