İhracat Rakamları (Bin USD)
English

HEİMTEXTİL Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi...

12-15 Ocak 2016 tarihlerinde Almanya'nın Frankfurt kentinde yapılan Heimtextil Fuarı ile ilgili her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz fuar değerlendirme toplantısı, 12 Şubat 2016 Cuma günü Denizli İhracatçılar Birliği Raşit Güntaş Toplantı Salonu'nda TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Sayın Süleyman KOCASERT'in sunumuyla gerçekleşti. Önceki dönem Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat ZEYBEKCİ'nin teşrif ettiği toplantıda, "2016 Yılı Ekonomi ve Dış Politikalar” Konusu ele alındı. Toplantıya, fuara katılan firmaların yetkilileri, Denizli iş dünyasından birçok sanayici ve işadamı ve DENİB Yönetimi katıldı. DENİB tarafından hazırlanan ve Sayın Nihat ZEYBEKCİ'nin hayatını anlatan kısa film gösterimi duygu dolu anlar yaşattı.

Toplantıda TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT tarafından, Heimtextil Fuarının son 12 yıllık istatistiki bilgiler ile ülkeler ve Türkiye ile Denizli'den katılan firma sayıları değerlendirmesini içeren bir sunum yapıldı. Ayrıca, ihracat rakamları ve ülkeler bazında rakamlar incelendi. KOCASERT, Heimtextil Fuarı'na bu yıl 60 firma ile Denizli tarihinin rekor katılımını yaptıklarını belirtti. İhracat rakamlarını da değerlendiren KOCASERT, 2014'te ihracat rakamının 157 milyar dolar olduğunu, 2015 yılında 144 milyar dolar olarak gerçekleştiğini, 2016 yılında orta vadede planlanan yıllık ihracat rakamının 155,5 milyar dolar seviyelerinde öngörüldüğünü vurguladı. DENİB ihracatının 2015 yılı Ocak ayında bir önceki yılın aynı zaman dilimine göre yüzde 22 azaldığını, 2016 yılında Ocak ayında azalış oranı 2015 yılına göre yüzde 4,4 olarak gerçekleştiğini belirtti. 2014 yılında 2 milyon 350 bin TL, bu yıl Ocak ayında ise 1 milyon 937 bin TL değerinde ihracat yapıldığına değinen KOCASERT, Ocak ayı ihracatında düşüş olduğunu ama geçen yıla göre kaybımızın yavaşladığına ve toparlanmanın başladığına değinerek sözlerini noktaladı.

DENİB Başkanı Sn. KOCASERT'in konuşmasından sonra, Birliğimizce hazırlatılan Sn. Nihat ZEYBEKCİ'nin hayatını anlatan kısa film gösterimi yapıldı. Ardından Sn. Süleyman KOCASERT, Sn.Nihat ZEYBEKCİ ve eşi Sn.Ayşen ZEYBEKCİ'ye teşekkür etti. KOCASERT, Ayşen ZEYBEKCİ'ye çiçek takdim ederken, kısa filmin CD'sini de Sayın ZEYBEKCİ'ye hediye etti.

Daha sonra kürsüye gelerek bir konuşma yapan önceki dönem Ekonomi Bakanı , AK Parti Denizli Milletvekili Nihat ZEYBEKCİ "DENİB'e ve Başkanıma bu güzel hediyelerinden dolayı teşekkür ediyorum. Zaman zaman geriye dönüp bakmak lazım. Gördük, duygulandık. Aramızdan ayrılan arkadaşlarımız oldu. Her ne yaptıysak birlikte yaptık. Denizli aşkı ile hayallerimizi yaptık. Denizli bize sabretti, destek verdi. Bu süreçte Denizli Ticaret Odası, Denizli Sanayi Odası, Denizli Ticaret Borsası, DENİB, Esnaf Odaları, Denizli Platform üyeleri her zaman yanımda oldu, destek oldu. Hepsine çok teşekkür ediyorum. 2004 yılında başlayan süreçte hizmete başladık. Denizli'ye zulmettik. Şehri alt üst ettik, yolları kazdık. Aldığımız kararlara itiraz edenler oldu, biz kararlı durduk. Denizli hak ettiğini, her istediğini aldı ve Denizli örnek şehir oldu. Bunu birlikte yaptık” dedi.

Toplantının ardından, önceki dönem Ekonomi Bakanı ve AK Parti Denizli Milletvekili Sn .Nihat ZEYBEKCİ , DENİB yönetimi , sanayiciler ve DENİB personeli ile hatıra fotografı çekildi.


İlgili Resimler