KOCASERT, Ekonomi Bakanı ZEYBEKCİ Başkanlığında Gerçekleştirilen Japonya Ticari Heyetine Katıldı...

Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ, beraberinde TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman KOCASERT, MÜSİAD Genel Başkanı Nail OLPAK, TİM Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet GÜLEÇ ve birçok iş adamının da katıldığı bir heyetle 8-10 Ekim 2014 tarihleri arasında Japonya'ya gitti. Türkiye ile Japonya arasında Ekonomik Ortaklık Anlaşması müzakerelerinin başlatılması başta olmak üzere ikili ticarette önem taşıyan konular hakkında görüşmeler gerçekleştirdi. Heyet, Japonya Ekonomi, Ticaret ve Sanayi Bakanı Yuko OBUCHİ ve Japonya Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanı Koya NISHIKAWA ile bir araya geldi.

Tokyo'da düzenlenen Türk-Japon İş Forumu'nda da iş adamlarına hitap eden ZEYBEKCİ ve KOCASERT, daha sonra İş Konseyi Eş Başkanı ve IHI Başkanı Kazuaki KAMA ve Japonya Dış İlişkiler Teşkilatı (JETRO) Başkanı Hiroyuki ISHIGE ile görüştü.

TiM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT konuşmasında Japonya ile olan iş ortaklığının Türkiye için çok önemli olduğunu ve geliştirilmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi; " Açıkçası Japonya ile gerçekleştirdiğimiz ihracatın, sahip olduğumuz diyaloğa oranla az olduğu kanaatindeyim. Önümüzdeki dönemde ticari ilişkilerimizi daha ileri seviyeye taşıyacak adımları hep birlikte atmalıyız.”

Japonya Önemli Bir Potansiyel Pazar

Süleyman KOCASERT, Japonya dönüşü yaptığı değerlendirmede ise şunları ifade etti: "Denizli İhracatçılar Birliği olarak geçtiğimiz sene Japonyadan URGE projemiz kapamında bir heyet ağırlamıştık. Açıkçası Japonya'da da aynı izlenimi edindiğmi söylemeliyim. Söz konusu ülkede ev tekstili ürünleri çok farklı amaçlarla kullanılıyor ve Japonlar yaşamlarını her alanında olduğu gibi ev tekstili sektöründe de çevresel önceliklere büyük önem veriyorlar. Diğer taraftan ev tekstili ürünlerinin, hediyeleşmenin kültürleri gereği yaygın olduğu ülkelerinde çoğu zaman hediyelik eşya olarak da seçiyorlar. Hatta bazı Japonlar adeta bir mendil gibi küçük boylarda havlular taşıyorlar yanlarında. Bu da Denizli açısından Japonya'nın iyi etüd edilmesi gereken bir Pazar olduğunun bir göstergesi.”

İlgili Fotoğraflar