PROJE PAZARINA DENİZLİ ÇIKARTMASI

DENİB, DETGİS ve PAÜ, IV. Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ar-Ge Proje Pazarındaydı

DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT, Bursa'da düzenlenen IV. Tekstil ve Konfeksiyon Proje Pazarını ziyaret etti. Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) tarafından organize edilen ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası stratejik ortaklığıyla 2-3 Şubat 2012 tarihlerinde 4'üncü düzenlenen Uluslararası Tekstil ve Konfeksiyon Ar-Ge Proje Pazarı'nın, 02 Şubat 2012 günü Bursa'da yapılan ilk gün açılışında DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT, DETGİS Başkanı İsa DAL ve Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Yıldıray TURHAN ile birlikte katıldı.

Ekonomiden sorumlu Devlet Bakanı Zafer ÇAĞLAYAN ve TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ'nin katıldıkları söz konusu programda , Denizli heyeti, Proje Pazarını ziyaret ederek sergilenen projeleri yerinde izleyerek incelemelerde bulundu.

Tekstil ve konfeksiyon sektöründe trendlere yön verecek olan Proje pazarında 80'i yabancı toplam 235 proje sektör profesyonelleri ve akademisyenlere sunuldu. Bu projeler arasında, Pamukkale Üniversitesi Kimya Bölümünden Doç. Dr. Mehmet KARAKUŞ ve Tekstil Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Yüksel EKİZ'in projeleri olan "Çinko ve Gümüş Esaslı Mono Partiküllerin Yara Tedavisinde Kullanımı” başlıklı proje de yer aldı.

Sektöre sunulan bazı ilginç projeler şöyle sıralandı:Kir, leke tutmayan hac kıyafetleri üretimi, Ses geçirmeyen perdeler, Taze balığın saklama süresini uzatan tekstil malzemesi, Arı sokmasını engelleyen tekstiller, Yanmaz tekstil malzemelerinin otomotiv sektöründe kullanımı, Ürünlerin raf ömrünü uzatan gıda pedi, Bakteri ve mantar üremesini önleyen tıbbi tekstil malzemesi, Tekstil malzemeleriyle bina yalıtımı.

DENİB Başkanı KOCASERT, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı İbrahim BURKAY'ın ev sahipliğinde gerçekleşen proje pazarı etkinliğinin, ülkemizde sektörün gelişimi açısından oldukça önemli olduğunu vurguladı.

İlgili Fotoğraflar