Şubat Ayı İhracat Rakamları Denizli'de Açıklandı...

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından her ay başka bir kentte açıklanan ihracat rakamları 1 Mart 2014 Cumartesi günü Denizli'de açıklandı.
Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat ZEYBEKCİ'nin de katılımıyla, TİM Başkanı Sayın Mehmet BÜYÜKEKŞİ tarafından 2014 Şubat ayı ihracat rakamlarının açıklandığı toplantı, Denizli İhracatçılar Birliğinde gerçekleştirildi.

Toplantı programı kapsamında, Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman KOCASERT, Denizli Valisi Sayın Abdülkadir DEMİR de birer açılış konuşması yaptılar. DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci'yi ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'yi Denizli İhracatçılar Birliğinde ağırlıyor olmaktan duydukları memnuniyeti dile getirdi. Denizli Valisi Sayın Abdülkadir DEMİR ise Denizli'de ihracatın bir yaşam kültürü olduğunun altını çizdi.

TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ, Dünya ekonomisinde pozitif gelişmeler de yaşandığını kaydederek, Türkiye'nin bu olumlu iklimi değerlendirmesi gerektiğini vurguladı. TİM Başkanı, Türkiye'nin Şubat ayında ihracatının, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,3 artışla 12 milyar 93 milyon dolar olduğunu ve ilk 2 aylık ihracatımız yüzde 6,5 artarak 24 milyar 565 milyon dolar olarak gerçekleştiğini belirtti.
Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKCİ, 2014 yılının beklentilerden daha iyi bir perfomans sergilemesini öngördüğünü belirtti. Konuşmasının bir bölümünde ise Avrupa Birliği üst düzey yetkilileri ile Gümrük Birliği kapsamında Türkiye'nin aleyhine olan koşulların karşılıklı değerlendirilmesi sürecinin yoğun bir şekilde devam ettiğine değindi.

Toplantının son bölümünde, 2013 yılında TİM Kayıtlarına göre Denizli'den en fazla ihracat gerçekleştiren beş firmaya plaketleri takdim edildi. Sırasıyla, Başak Metal'i temsilen Sayın Müjdat KEÇECİ, Menderes Tekstil'i temsilen Sayın Osman AKÇA, Kardemir'i temsilen Sayın Nevzat KARALP, Kocaer Haddecilik'i temsilen Sayın İbrahim KOCAER ve DTS Denizli Tekstil Dış Ticaret'i temsilen Sayın Tansel KAVAS plaketlerini Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ ve TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ'den aldılar.

Ayrıca, günün anısına Denizli Valisi Sayın Abdülkadir DEMİR'e, Denizli Belediye Başkanı Sayın Osman ZOLAN'a ve DENİB Başkanı Sayın Süleyman KOCASERT'e de Sayın Bakan ve Sayın TİM Başkanı tarafından plaketleri takdim edildi.

 

 


İlgili Fotoğraflar