TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı KOCASERT, Bayramda CERN 'deydi...

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nden bir heyet 28-29 Temmuz tarihlerinde, TİM tarafından organize edilen Inovasyon Haftasında seçilen öğrencilerle birlikte, İsviçre'de çalışmalarını yürütmekte olan Avrupa Nükleer araştırmalar Merkezi -CERN'e bir inceleme ziyareti gerçekleştirdi.

Söz konusu ziyarete TİM Inovasyon Komitesinde yer alan, TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman KOCASERT de katıldı.

Inovasyon Adına CERN'den Alınacak Dersler Var

Süleyman KOCASERT, CERN'e gerçekleştirdikleri ziyarete ilişkin şunları söyledi; "TİM olarak, Inovasyonun farkındalık düzeyini artırma gayretimizi, her yıl düzenlediğimiz INOVASYON HAFTASI etkinliği ile sınırlandırmıyoruz. Yıl içine yayılan farklı programlarla bundan daha fazlasını hedefliyoruz. Bunlardan birisi de Bayram Haftası'nda İsviçre'nin Cenevre kentindeki CERN'e gerçekleştirdiğimiz ziyaret oldu. Açıkçası TİM olarak biz 500 Milyar Hedefine nasıl yoğunlaştıysak ve bu hedefle birlikte anılıyorsak, "İnovasyon” merkezli gelişimin önemi ile de birlikte anılıyoruz artık.

Biz CERN'de merak ve araştırmanın sonuçlarını yakinen gözlemledik. On yıllardır, farklı ülkelerden bir araya gelen bilim insanları araştırıyorlar ve keşfediyorlar ve insanlığa fayda sağlıyorlar.

Peki İhracatçı penceresinden Inovasyon gözlüğü ile bakacak olursak, CERN'in bize anlattığı ne? Yeniliklere ulaşmak için çok çalışmak gerekiyor, başarılara giden yolda başarısızlıkları ve zorlukları da göze alarak argeye yeterince kaynak ayırmamız ve sabırlı olmamız gerekiyor. 500 Milyar Dolar ihracat hedefinin tüm paydaşları için, CERN'den alınacak çok ders var.”

Inovasyon haftası etkinliğine katılanlar arasından kura ile belirlenen öğrencilerin yanısıra, TİM ve İhracatçı Birlikleri temsilcilerinden ve gazetecilerden oluşan yaklaşık 20 kişilik heyet, aralarında Türkiye'den bilim insanlarının da olduğu uzmanlar eşliğindeki CERN ziyaretlerinde bilimsel çalışmaların ulaştığı noktayı yerinde inceleme fırsatını elde ettiler.

 

 

İlgili Fotoğraflar