Türkiye ZEYBEKCİ Başkanlığında Lüksemburg İş Forumu' nda

Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Sayın Nihat ZEYBEKCİ 27-28 Kasım 2014 tarihleri arasında, beraberinde Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman KOCASERT ve ülkenin önde gelen bir çok iş adamından oluşan heyet ile Lüksemburg'a gittiler.

Bakan Zeybekci, ortak basın toplantısında ve İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, "Lüksemburg'un sahip olmadığı her şeye Türkiye sahip, Türkiye'nin sahip olmadığı birçok şeye de Lüksemburg sahip" diyerek iki ülkenin ekonomik iş birliği potansiyeline dikkati çekti. Türkiye'nin AB katılım sürecine, vize muafiyeti beklentisine ve Gümrük Birliği kaynaklı sorunların çözümüne verdiği güçlü destek nedeniyle Lüksemburg hükümetine teşekkür eden Zeybekci, 2015'in ikinci yarısında AB Dönem Başkanlığı'nı devralacak bu ülkeden beklentilerinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Türkiye-Lüksemburg Ekonomik ve Ticari Ortaklık Komitesi (JETCO) 2. Dönem Toplantısı'nı gerçekleştirildiği Lüksemburg'da iki ülke arasında ticari anlaşmalar imzalandı. Ziyarette Türkiye-Lüksemburg İş Forumu gerçekleştirilerek, iş adamlarının ikili görüşmelerde(B2B) bulunulması sağlandı.

Lüksemburg Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Etienne SCHNEİDER'de Türkiye'yi "ikinci evi" olarak tanımladı. İki ülke arasındaki ticaret hacminin potansiyelin uzağında kaldığını ve çok kısa sürede bu anlamda önemli gelişmeler beklediğini belirtti. Schneider şubat ayında Ankara'yı ziyaret edeceğini açıkladı.

İkili bir görüşme gerçekleştiren Zeybekci ve Schneider, JETCO Toplantısının ardından turizm dahil birçok alanda yakın iş birliğini öngören protokoller imzaladı.

 

 

 

 

İlgili Fotoğraflar