06.04.2016


 

“Yeni Para Piyasası” İhracatçının Önünü Görmesini Sağlayacak
 
 

  
 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ, oluşturulacak “Yeni Para Piyasası” ile ihracatçıların uzun vadede önlerini görebileceğini ve faiz riskini daha iyi yönetebileceğini açıkladı. BÜYÜKEKŞİ' nin büyüme ve TİM' in dış temaslarıyla ilgili değerlendirmelerde de bulunduğu açıklaması şöyle: “Başbakan Yardımcımız Sayın Mehmet ŞİMŞEK' in hafta sonu yaptığı açıklama ihracatçılar olarak bizleri oldukça memnun etti. 6 ay içerisinde Borsa İstanbul bünyesinde kurulması planlanan yeni teminatlı organize para piyasası ile piyasada işlem gerçekleştiren firmalar uzun vadede önlerini görmüş olacaklar."

 
 

TİM Maliye Bakanı Naci AĞBAL’ ı Ağırladı…
 
 

  
 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı'nda 25 Mart 2016 Cuma günü Maliye Bakanı Naci AĞBAL'ı ağırladı. TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ, TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT ile birlikte ülke genelindeki İhracatçı Birlikleri Başkanları, Yardımcıları ve Sektörler Konseyi Başkanlarının katıldığı toplantıda, ihracatın sorunları ve çözüm önerileri paylaşıldı. Sayın BÜYÜKEKŞİ, "Ülkemiz üretim ve ihracatında yaygınlaştırmaya çalıştığımız İnovasyon, Ar-Ge, Tasarım ve Markalaşma için ihracatçıların karlılığının artırılması gerekiyor.”

 
 

Başkanın Mesajı : “Büyüme Rakamları Sevindirici, İhracat Ümit Veriyor...”
 
 

  
 

 

DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT : 2016 yılının ilk üç ayını geride bıraktık. Ülkemiz ihracatı Mart döneminde, % 2,6 artarak 11,5 milyar dolara ulaşmıştır.Mart ayında Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracat, geçen yılın aynı ayına göre % 12 oranına artarak 185 Milyon Dolar olarak gerçekleşti. Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre Denizli Merkezli firmaların Mart ayındaki ihracatı, % 5'lik yükselme ile 227 Milyon Dolar olarak gerçekleşti. Ocak - Mart 2016 döneminde ise TİM verilerine göre Denizli ihracatı % 1 azalarak 639 Milyon Dolar olarak gerçekleşti.

 
 

2016 Yılı Mart Ayı İhracat Değerlendirme Raporu
 
 

  
 

 

01 Ocak 2016 - 31 Mart 2016 tarihleri arası Birliğimizce kayda alınan ihracat rakamı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %5,30 artışla 490.844.804 Amerikan Dolarından 516.842.487 Amerikan Dolarına yükselmiştir. Aylık değerlendirmede ise Mart 2016 rakamı %12,31’lik olumlu bir değişimle 184.589.651 Dolar olmuştur. Geçen yıl bu rakam 164.361.789 Dolar olarak gerçekleşmiştir.

 
 

DENİB UR-GE Komite Başkanı Ahmet ZORA : UR-GE' yle Ses Getirdik...
 
 

  
 

 

Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve UR-GE Komite Başkanlarından Ahmet ZORA, DENİB tarafından yürütülmekte olan UR-GE Projesinin Ekonomi Bakanlığı tarafından "İyi Uygulama Örneği” seçilmesine ilişkin olarak bir açıklamada bulundu ve şunları söyledi: " Denizli İhracatçılar Birliği olarak, UR-GE projelerine 2012 yılında başladık. Bugüne kadar geçen süreç içerinde bir projemizi tamamladık. Şu anda tekstilde iki ve gıdada bir tane olmak üzere üç UR-GE Projesi DENİB bünyesinde devam etmekte. Birliğimizi başka sektörlerde de çalışmalarını sürdürmekte."

 
 

DENİB AKADEMİ, Hedef Pazar Belirleme ve Analiz Teknikleri Eğitimi...
 
 

  
 

 

DENİB AKADEMİ, eğitim programları ile yine hız kesmeden devam ediyor. Denizli İhracatçılar Birliği Nihat Zeybekci Toplantı Salonu'nda BEMAR Kariyer Okulu'ndan eğitmen Erhan KOÇ'un sunumuyla gerçekleştirilen programa, çok sayıda firma temsilcileri katıldı.Hedef Pazar nedir? Nasıl Belirlenir? Nasıl Analiz Edilmelidir? Nasıl Araştırılmalıdır? Masa Başında Pazar Araştırması nasıl yapılır, Pazar Stratejisi, Pazarlama Karmasının Oluşturulması, Satın alma davranışları, Markalama, Fiyatlama, Toptancılık ve Perakendecilik, Kişisel Satış, Raporlama gibi konularda katılımcılara bilgi verildi.

 
 

Büyüme Rakamlarına İlişkin TİM Değerlendirme Notu
 
 

  
 

 

2015 son çeyrekte milli gelir büyüme oranı %5,7 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, 2015 yılı büyüme hızı %4 ile beklentilere paralel gerçekleşti. GSYH rakamı 2015 yılında 1.953.561 milyar TL olmuş oldu (2014: 1.748.167 milyar TL). Kişi başı GSYH değeri 2015 yılında 9.261 ABD doları, 2014 yılında ise 10.395 ABD doları olarak hesaplandı. AA Finans "Büyüme Beklenti Anketi" nde 2015 yılı 4. çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYH) verilerine ilişkin beklentilerin ortalaması %4,8 olurken, 2015 yılı büyüme beklentilerinin ortalaması %3,8'di.

 
 

Denizli İhracatçılar Birliği Personel Alımı Duyurusu
 
 

  
 

 

1-Aşağıda yer alan tabloda gösterildiği şekilde Denizli İhracatçılar Birliği Genel Sekreterliği’ ne İdari Memur kadrosuna atanmak üzere sınavla 2 (iki) personel alınacaktır.

2-Sınava Katılma Şartları Sınava girecek adayların aşağıdaki şartları taşımaları gerekmektedir.

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

b) Askerlik görevini yapmış veya erteletmiş veya bu görevden muaf olmak.

c) 18 yaşını bitirmiş olmak,

 
 

DENİB 2015 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı
 
 

  
 

 

Birliğimizin Yönetim Kurulu Kararı doğrultusunda 2015 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı ile ilgili gündem ve toplantı tarihleri aşağıdaki şekilde belirlenmiştir. Birinci toplantı için tespit edilen gün ve saatlerde çoğunluk sağlanamadığı takdirde, ikinci toplantı çoğunluk aranmaksızın Ek'te belirtilen esaslar çerçevesinde yapılacaktır.

 
 


DUYURULAR :
1- Genel Sekreter Atama
2- Tedbir Kaldırımı
3- Ticaret Politikası Önlemleri Web Uygulaması
4- Portekiz'de Yatırım Semineri
5- Latin Amerika Eylem Planı / Anket Çalışması
6- Almatı Yatırım Projeleri
7- THY Uçak Seferleri