24.02.2016


 

"KOBİLER DÜNYAYA AÇILIYOR" Projesi DENİB’ ten Start Aldı.
 
 

  
 

 

Finansal Kurumlar Birliği (FKB), Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, KOSGEB, Türkiye İhracatçılar Meclisi ve Eximbank'ın da paydaş olduğu "KOBİ'ler Sınırları Aşıyor Projesi” nin Anadolu toplantılarının ilki 24 Şubat 2016 tarihinde Denizli'de Birliğimiz Konferans Salonu' nda düzenlenen panel ile başladı. Panelin ilk bölümü moderatörlüğünü Noyan Doğan'ın yaptığı ve Habertürk TV'de canlı yayınlanan "Bakış” programında yayınlandı.

 
 

Ekonomi Bakanı Mustafa ELİTAŞ ile İstişare Toplantısı
 
 

  
 

 

TİM Başkanı BÜYÜKEKŞİ faizleri artırmayan PPK'nın kararını olumlu buldu: "Faiz artışı enflasyonla mücadelede doğru bir adım değil" İhracatın ve katma değerin kalıcı şekilde artırılması için ihracatçıları dinleyen Ekonomi Bakanı Mustafa ELİTAŞ, yaşanan sıkıntıları sektörlerle kafa kafaya vererek çözeceklerini dile getirdi. 24 Şubat 2016 tarihinde Türkiye İhracatçılar Meclisi' nde yapılan Ekonomi Bakanı Mustafa ELİTAŞ ile İstişare Toplantısına Birliğimizi temsilen DENİB Başkanvekili İbrahim UZUNOĞLU katıldı.

 
 

İhracatçıya Rekabet Gücünü Artıracak Destekler Geliyor…
 
 

  
 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 'Genişletilmiş Başkanlar Kurulu' toplantısına konuk olan Başbakan Yardımcısı Mehmet ŞİMŞEK, ihracatçıların sorunları ve çözüm önerilerini dinledi. TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ, ihracatçının önünün açılabilmesi için Başbakan Yardımcısı Şimşek'e sunduğu dosyada Eximbank kredileri, KOSGEB destekleri ve KDV iadeleri ile ilgili öncelikli beklentilerini paylaştı.

 
 

TİM ile Bankalar Arasında İşbirliği Protokolleri İmzalandı
 
 

  
 

 

71 bini aşkın ihracatçıyı temsil eden Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan ihracata daha fazla destek vermek amacıyla Akbank, Fibabanka, Halkbank, Vakıfbank ve katılım bankası olarak Kuveyt Türk ile var olan işbirliklerinin kapsamını 2016 yılı başında imzaladığı protokoller ile genişletti. Bu sayede ihracatçılar, özel avantajlara sahip banka kredileri desteğinin yanında, sigorta ve faktoring gibi finansal ve operasyonel risklere karşı koruyacak finansal ürünlere ve ilave çözüm önerilerine de kolaylıkla ulaşabilecekler.

 
 

"Yeni Ar-Ge Reform Paketini Büyük Bir Memnuniyetle Karşılıyoruz."
 
 

  
 

 

TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ, 14 Ocak 2016 tarihinde açıklanan ve Meclis'ten geçerek 1 Mart itibariyle yürürlüğe girecek olan Ar-Ge Reform Paketi'nin, yüksek katma değer yaratarak 2023 hedeflerine ulaşmadaki önemini vurguladı ve şöyle devam etti: Ar-Ge harcamalarımız 2014 yılında bir önceki yıla göre yüzde 18,8 artarken, Ar-Ge harcamalarının milli gelir içindeki payı da %0,95'den %1'in üstüne çıktı. Bu oran 2003 yılında ise yalnızca %0,48'di. 2023 hedeflerimizde, Ar-Ge harcamalarının milli gelirden aldığı payın %3'e ulaşmasını hedefliyoruz.

 
 

HEİMTEXTİL Değerlendirme Toplantısı Gerçekleştirildi...
 
 

  
 

 

12-15 Ocak 2016 tarihlerinde Almanya'nın Frankfurt kentinde yapılan Heimtextil Fuarı ile ilgili her yıl geleneksel olarak düzenlediğimiz fuar değerlendirme toplantısı, 12 Şubat 2016 Cuma günü Denizli İhracatçılar Birliği Raşit Güntaş Toplantı Salonu'nda TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Sayın Süleyman KOCASERT' in sunumuyla gerçekleşti. Önceki dönem Ekonomi Bakanımız Sayın Nihat ZEYBEKCİ' nin teşrif ettiği toplantıda, "2016 Yılı Ekonomi ve Dış Politikalar” Konusu ele alındı. Toplantıya, fuara katılan firmaların yetkilileri, Denizli iş dünyasından birçok sanayici ve işadamı ve DENİB Yönetimi katıldı. DENİB tarafından hazırlanan ve Sayın Nihat ZEYBEKCİ' nin hayatını anlatan kısa film gösterimi duygu dolu anlar yaşattı.

 
 

DENİB AKADEMİ, Tasarruf-Tüketim Eğitimi
 
 

  
 

 

DENİB AKADEMİ hız kesmeden eğitim programlarına devam ediyor. Bu kapsamda 9 Şubat 2016 Salı günü "Tasarruf- Tüketim” eğitimi düzenlendi. Bemar Kariyer Okulun'dan Eğitmen Doç.Dr. Kamil ORHAN gerçekleştirilen eğitimde katılımcıları, Tasarruf ve Tüketim nedir? Tüketici, Müşteri ve Ticari Müşteri, Satın alma, Tutum ve Tutum değiştirme gibi birçok konuda katılımcılara veri paylaşımında bulunularak Tasarruf ve Tüketim konusunda bireyselden başlayarak firma olarak yapmamız gereken hususlar hakkında önerilerde bulundu.

 
 


DUYURULAR :
1- Sektörler Konseyi Toplantısı Sunumu
2- İnovaLİG 2016
3- URGE Proje Duyurusu (Kablo)
4- Ekonomi Bakanlığı Destekli Eğitim Programları 2016
5- ABD / Anti-Damping ve Telafi Edici Vergi Soruşturmaları
6- Tayland STA Müzakereleri Hakkında Görüş Bildirme
7- İthalat Sistemi Revizyonu - Arjantin
8- Arjantin Gümrük Vergisi Oranları Değişikliği
9- Pazara Giriş Engelleri (Hindistan)
10- Moldova Yatırım Projeleri
11- 11. Akdeniz Tarım ve Gıda Fuarı
12- 5. Arge-Proje Pazarı ve 5. Komponent Tasarım Yarışması
13- Mısır Kayıt Sistemi