06.07.2018


 

TÜRK EXİMBANK Garantisiyle İhracatçılara 200 Milyon Dolar İşletme Sermayesi Desteği
 

 

  
 

 

Birliğimiz evsahipliğinde, 20 Haziran 2018 tarihinde Türk Eximbank ve TEB A.Ş arasında, Eximbank garantisi ile ihracatçılara finansman desteği için 200 milyon dolarlık protokol imzalandı.

DENİB Konferans Salonu'nda yapılan Türk Eximbank ve Türk Ekonomi Bankası A.Ş. arasında "İhracatçı Firmalara Yönelik İşletme Sermayesi Garanti Programı İş Birliği Protokolü İmza Töreni”, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici, DENİB Yönetim Kurulu Üyeleri ve İhracatçı firmaların yetkililerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 
 

DENİB, PAÜ - Kyoto Teknoloji Enstitüsü İşbirliğiyle TÜBİTAK Destekli “Havlu Kalitesinin Tanımı ve Ölçümü” Projesine Ev Sahipliği Yaptı...
 

 

  
 

 

Pamukkale Üniversitesi ve Kyoto Teknoloji Enstitüsü'nün birlikte hazırladığı "Havlu Kalitesinin Tanımı ve Ölçümü” adlı TÜBİTAK destekli projeye, Birliğimiz "Turkish Towels” markasının güçlendirilmesi faaliyetleri kapsamında destek vermektedir.

Bu kapsamda, 17-21 Haziran 2018 tarihlerinde Japonya'dan ilimize gelen konularında uzman akademisyenlerin yer aldığı heyet, Pamukkale Üniversitesi Tekstil Bilimleri Ana Bilim Dalından Prof. Dr. Yüksel İkiz'in önderliğinde havlu üreticisi bazı firmalarda Denizli Havlusunu tanımak ve analizini yapmak üzere gözlem ve incelemelerde bulunmuşlardır.Ayrıca, Japon akademisyenlerden oluşan heyet 18 Haziran 2018 tarihinde Birliğimizi ziyaret ederek, Yönetim Kurulu üyelerimizle toplantı yapılmıştır.

 
 

Denizli İhracatı Dikkat Çekiyor…
 

 

  
 

 

Mayıs ayı ihracat rakamlarını Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci ve TİM Başkanımız Mehmet Büyükekşi'nin katılımlarıyla ilimizin önemli ihracat ve üretim merkezlerinden biri olan Menderes Tekstil'de açıkladık. Öncelikle; Sayın Bakanımıza, Sayın TİM Başkanımıza ve ev sahipliklerinden dolayı Menderes Tekstil ailesine teşekkürlerimi arz ediyorum. Hız kesmeden artan ihracatımızın, mayıs ayında da güçlü performansını sürdürdüğüne şahit oluyoruz. 2016 yılının son aylarında artış trendine giren, 2017 yılının tamamında artan ülkemiz ve ilimiz ihracatının, 2018 yılının geride kalan ilk beş ayında da artmaya devam ettiğini görüyoruz.

 
 

2018 Yılı Haziran Ayı İhracat Değerlendirme Raporu
 

 

  
 

 

01 Ocak 2018 - 30 Haziran 2018 tarihleri arası Birliğimizce kayda alınan ihracat rakamı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %8,87 artarak 1.173.403.308 USD den 1.277.490.833 USD ye ulaşmıştır.

2017 Haziran ayında 204.273.210 USD olan ihracatımız da geçen yıla göre %0,94 artarak 206.200.094 USD olarak gerçekleşmiştir.

2018 Yılı Haziran ayı içerisinde, Birliğimiz ihracatının ön sıralarında yer alan sektörlerden Hazır Giyim ve Konfeksiyon ihracat kayıt rakamı geçen yılın aynı ayına göre %10,85 azalışla 84.587.017 USD, Tekstil ve Hammaddeleri ihracat rakamları da %3,34 artışla 26.517.856 USD olarak gerçekleşmiştir.

 
 

Denizli’den 28 Firma İlk 1000 İhracatçı Arasında Yer Aldı...
 

 

  
 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 16 yıldır yapılan ve 26 sektörün tamamını kapsayan "İlk 1000 İhracatçı Firma-2017” araştırmasının sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, 28 Denizli firması listede yer aldı.

Denizli İhracatın En Önemli Şehirlerinden...

"İlk 1000 İhracatçı Firma-2017” araştırmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, ihracattaki yükseliş ivmesinin hem ülkemiz hem de ilimiz için devam ettiğini belirtti ve sözlerine şu şekilde devam etti: "İhracatta rekorlar kırmaya devam ediyoruz ve 2016 yılının son aylarından itibaren her ay ihracatımızın arttığına şahit oluyoruz. Denizli, ülkemiz ekonomisine ve ihracatına katkısını sürdürüyor. Geçtiğimiz sene 3 milyar USD’nin üzerinde ihracat gerçekleştiren ilimizin yılın ilk beş ayındaki ihracat rakamlarını değerlendirdiğimizde, sene sonu için koyduğumuz hedef olan 3,5 milyar USD sınırını aşacağımızı düşünüyorum.

 
 

DENİB AKADEMİ Arge Projeleri Planlama ve Yönetimi Eğitimi...
 

 

  
 

 

Denizli İhracatçılar Birliği'nin eğitim faaliyetlerini yürüten DENİB Akademi, 26-27 Haziran 2018 Salı Çarşamba günleri "Arge Projeleri Planlama ve Yönetimi Eğitimi”ni gerçekleştirdi. Eğitimde katılımcılara Nova Akademi'den Bülent Yeni tarafından araştırma ve geliştirme, arge ve ürge kavramları, proje yönetimi, eş zamanlı mühendislik, yeni ürün tasarlama aşamalarında yapılması gerekenler, uygulanması gereken teknikler, kritik yol metodu, CPM, değer analizi, kalite fonksiyonları dağılımı, QFD, dizayn hata türü, etki analizleri hakkında bilgilendirme yapıldı ve eğitim konuları yapılan uygulamalar ve grup çalışmaları ile pekiştirildi.

 
 

Bilgisayar Destekli Model Hazırlama Sistemleri Konulu Seminer Gerçekleştirildi.
 

 

  
 

 

Bilgisayar Destekli Model Hazırlama Sistemleri konulu seminer, 12 Haziran 2018 Salı günü Birliğimiz ve Proteknik Otomasyon Sis. San. Tic. Ltd. Şti. işbirliğiyle gerçekleştirildi. Seminerde, katılımcılara Bilgisayar Destekli Model Hazırlama - Asorti Hesabı, Maliyet Hesabı - Kesim ve Kesimhane, Planlama Otomasyonu, Foto Digitizer Modülü, Kalıp Hazırlama Modülü, Otomatik Pastal Modülü konularında Proteknik Otomasyon Sis. San. Tic. Ltd. Şti. adlı şirketten Satış ve Pazarlama Müdürü Necati Cenikli ve Genel Müdür Rıza Utku tarafından bilgiler verildi. Denizli İhracatçılar Birliği Nihat Zeybekci Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen seminere, Birliğimiz üyesi tekstil firmalarından planlama, üretim, kalite kontrol , kesim bölümlerinde çalışan ilgili elemanlar katıldı

 
 

DENİB AKADEMİ Şirketlerde İhracat Verimliliği Geliştirme Uygulamaları Eğitimi...
 

 

  
 

 

DENİB AKADEMİ, 29 Mayıs 2018 Salı günü Denizli İhracatçılar Birliği ve TİM-TEB Girişim Evi işbirliği ile Şirketlerde İhracat Verimliliği Geliştirme Uygulamaları Eğitimi'ni gerçekleştirdi. Eğitimde KOBİ'ler nasıl dış ticaret yaparlar? dış ticaret yapılanması nasıldır? dış ticaret sorunları, temel dış ticaret bilgileri, dış ticarette riskler, riskler kontrol edilebillir mi? ödeme şekilleri, ödeme şekli nasıl belirlenir? akreditif, akreditif teyidi, önemi, açma, kabul etme, akreditifte dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir konularında eğitmen Muteber Boztemur tarafından katılımcılar bilgilendirildi. Denizli İhracatçılar Birliği Nihat Zeybekci Toplantı Salonu'nda gerçekleştirilen eğitim programına, firmaların dış ticaret, lojistik, ihracat, pazarlama departmanı çalışanları ile yöneticileri katılım gerçekleştirdiler.

 
 

Türk Havlusu Her Yerde! “Turkish Towels” Is Everywhere!
 

 

  
 

 

Avrupa basketbolunun en üst düzey organizasyonu Turkish Airlines Euroleague'de en iyi dört takımın sahne aldığı Final Four heyecanı 18 ve 20 Mayıs 2018 tarihlerinde Sırbistan'ın başkenti Belgrad'da bulunan Stark Arena'da gerçekleştirildi. Temsilcimiz Fenerbahçe, Rusya'dan CSKA Moskova, Litvanya'dan Zalgiris ve İspanya'dan Real Madrid'in şampiyonluk için kıyasıya çekiştiği organizasyonu Real Madrid kazandı.Bu sene ikinci kez Euroleague-Denizli İhracatçılar Birliği işbirliğiyle, Final Four'da dört takımın kullandığı tüm havlular en üst kaliteyle Denizli'de üretildi. Türk havlusunun marka bilinirliğinin artırılması amacıyla "Turkish Towels” markası altında yürütülen çalışmalar kapsamında, tüm dünya Türk havlusunu nihai tüketcisi tarafından da bilinmesi ve tercih edilmesi amaçlanıyor.

Kazanan "Turkish Towels” Oldu...

 
 


DUYURULAR :
1- Tarımsal Ürünlerde İhracat İadesi Yardımları Hk.
2- Sektörel Nitelikli Yurtiçi Fuar Genelge Değişikliği Hk.
3- Elektronik Belge Uygulaması