10.02.2016


 

TİM Başkanı: “Dış Ticarette Hedefimiz TL Kullanımını Artırmak”
 
 

  
 

 

TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ, Türkiye ihracatının bu yıl geçen yıldan daha düşük bir düzeyde gerçekleşmesini beklemediklerini kaydederek "Amacımız fiyatlardaki gerilemeyi, miktar artışı ile telafi edip 2016 ihracatını daha yukarılara taşımak” dedi. BÜYÜKEKŞİ : "Önceki yıllarda ihracatımızın yüzde 1'inden de azını TL ile yaparken, geçen yıl yüzde 4,2'si TL ile gerçekleştirildi. Ülkemiz için kritik öneme sahip bazı ülkelerle Merkez Bankası'nın da desteği ile TL kullanımının artmasını amaçlıyoruz.”

 
 

“Ar-Ge Hedefleri Ölüm Kalım Meselesi”
 
 

  
 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı'nın ocak ayı konuğu Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri IŞIK oldu. Ar-Ge'nin öne çıktığı toplantıda TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ "Ar-Ge ölüm kalım meselesidir” dedi. Toplantıda ihracatçılara Gümrük Bakanlığı ile yeni bir uygulama için çalıştıkları müjdesini veren Bakan IŞIK, "Ar-Ge merkezleri faaliyetleri için gerekli araçların ithalatında artık altı ay beklemeyecek. İhtiyaç duyduğu araçlara en hızlı şekilde ulaşacak” diye konuştu.

 
 

Akut Derneği’ nden DENİB' e Ziyaret
 
 

  
 

 

TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Sayın Süleyman KOCASERT ile AKUT Denizli Ekibinin tanışma toplantısı 9 Şubat 2016 Salı günü saat 16.45' te DENİB Binasındaki Sayın Süleyman KOCASERT' in makamında gerçekleşti. Ekibin Mali İşler sorumlusu Nilüfer URAM tarafından organize edilen görüşme çok sıcak bir ortamda geçti. Sayın KOCASERT' in motorsiklet, paraşüt, dalış, doğa sporları, binicilik ile uğraşması, doğaya olan tutkusu AKUT ekibiyle çok hızlı bir kaynaşmanın oluşmasını sağladı.

 
 

Denizli İnovasyon Stratejisini Oluşturuyor Eğitim Projesi
 
 

  
 

 

2015 yılı Teknik Destek Programı kapsamından yararlanmak üzere 31/12/2015 tarihinde T.C. Güney Ege Kalkınma Ajansı'na sunulan "Denizli İnovasyon Stratejisini Oluşturuyor Eğitim Programı” isimli proje yapılan değerlendirmeler neticesinde başarılı bulunmuştur. Projenin Teknik Sözleşmesi DENİB Genel Sekreteri Levent ÖZTAŞ ile GEKA Genel Sekreteri Süleyman ALATA tarafından 3 Şubat 2016 tarihinde imzalanmıştır.

 
 

DENİB Akademi Çevre Yönetim Sistemleri (ISO 14001) Eğitimi
 
 

  
 

 

Denizli İhracatçılar Birliği'nin eğitim faaliyetlerini yürüten DENİB Akademi, 2 Şubat 2016 Salı günü Çevre Yönetim Sistemleri (ISO 14001) Eğitimi'ni gerçekleştirdi. Eğitimde katılımcıları Çevre Yönetimi Nedir? Kurum ve Kuruluşların Sorumlulukları, Çevre ile ilgili kanun ve diğer şartlar, Çevre Kanunu, Çevre Hedefleri ve Çevre Politikası ve Dökümantasyon konularında Onore Akademi'den Dr.Bahattin TAYLAN bilgilendirdi ve ISO 14001 sistemini uygulayan katılımcılarının sorularını ile bu sistemi kullanmak isteyen firmaların sorularını cevaplandırdı.

 
 

Tugay Komutanı ve Buldan Belediye Başkanı' ndan DENİB' e Ziyaret
 
 

  
 

 

Tugay Komutanı Sayın Kamil Özhan ÖZBAKIR ve Buldan Belediye Başkanı Sayın Mustafa GÜLBAY,  2 Şubat 2016 Salı günü Birliğimizi ziyaret ederek TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Sayın Süleyman KOCASERT ve DENİB Yönetim Kurulu üyeleriyle görüştü. Denizli ile ilgili güncel ve ekonomik gelişmelerin konuşulduğu ziyaretin ardından DENİB Başkanı KOCASERT ziyaretlerinden dolayı Sayın ÖZBAKIR ve GÜLBAY'a teşekkürlerini iletti.

 
 

2016 Yılı Ocak Ayı İhracat Değerlendirme Raporu
 
 

  
 

 

01 Ocak 2016 - 31 Ocak 2016 tarihleri arası Birliğimizce kayda alınan ihracat rakamı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %-4,37 azalışla 160.990.758 USD olmuştur. Geçen yıl Ocak ayı ihracatımız ise 168.350.885 USD olarak gerçekleşmiştir. Ocak 2016 içerisinde kayda alınan, ana sektörlerimizden Tekstil ihracat kayıt rakamı geçen yıla göre %5,04 artarak 21.509.101 USD, Konfeksiyon rakamları da %-5,17 düşüşle 79.902.457 USD olarak gerçekleşmiştir.

 
 

DENİB, İran' dan Gelen Alım Heyeti' ni Ağırladı...
 

 

  
 

 

Denizli İhracatçılar Birliği tarafından URGE (Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi) Projesi kapsamında 25-28 Ocak 2016 tarihleri arasında "İran Alım Heyeti” organizasyonu düzenlendi. Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen proje kapsamında İran’ın Tahran, Tebriz ve Meşhed şehirlerinden Denizli’ye gelen ve ev tekstili sektöründe faaliyet gösteren 20 İran firmasının temsilcileri ile proje kapsamındaki 16 Denizli firmasının bir araya getirildiği organizasyonda ikili ticari görüşmeler gerçekleştirildi. Programın son gününde İranlı heyet, Denizli İhracatçılar Birliği’ni ziyaret etti.

 
 

Denizli Gümrük Müdürlüğü' nden DENİB' e Ziyaret...
 

 

  
 

 

Denizli Gümrük Müdürü Sayın Mehmet ŞENSOY ve Gümrük Müdürlüğü çalışanları 26 Ocak 2016 Salı Günü Denizli İhracatçılar Birliği' ne ziyaret gerçekleştirdi. 26 Ocak Dünya Gümrük Günü kapsamında gerçekleştirilen ziyarette Denizli İhracatçılar Birliği Başkan Vekili Sayın İbrahim UZUNOĞLU ve DENİB Genel Sekreteri Sayın Levent ÖZTAŞ' da yer aldı, taraflar aralarında fikir alışverişinde bulundular.

 
 


DUYURULAR :
1- URGE Proje Duyurusu (Doğaltaş)
2- Mısır/Anti-Damping Önlemi
3- Askıya Alma Uygulamasına İlişkin Başvurular
4- Mısır İhracatçı Kayıt Sistemi
5- AB'nin Kısıtlayıcı Tedbirleri
6- Benin'deki Dolandırıcılık Girişimleri
7- Helal Belgesi
8- Irak'ın Yeni Gümrük Tarifesi
9- Duyuru / Özbekistan
10- Irak Varka Bank- Ticari Alışveriş Yapılmaması
11- Cidde Ekonomik Forumu
12- Yatırım Duyurusu
13- Tayvan Ticaret Heyeti (22-25 Mart)
14- Mamul Madde İhracatı Karşılığı Satış
15- IV. Uluslararası Gıda Ar-Ge Proje Pazarı
16- KOZA 2016 Genç Moda Tasarımcıları Yarışması Duyuru Yazısı
17- İran Food and Hospitality 2016 Far Duyurusu/ Türkiye Milli Katılımı
17- REACH CLP Biyosidal Haber Bülteni