DENİB 2. Ev Ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışmasının Finalistleri Belli Oldu...

Ekonomi Bakanlığının katkılarıyla Denizli İhracatçılar Birliği organizasyonunda geçtiğimiz yıl ilki düzenlenen Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışmasının 2.'sinin başvuruları alındı. Türkiye'nin farklı illerinden 87 yarışmacının 348 tasarım ile başvuruda bulunduğu yarışmanın ön elemesi, 5 Haziran 2013'te Denizli İhracatçılar Birliği'nde gerçekleştirildi.

DENİB Tasarım Yarışması Komitesi Başkanı Murat TOSUNOĞLU, Komite Üyesi Bekir Serdar MUTLUBAŞ, DETGİS Başkanı İsa DAL, Gardenya Tekstil sahibi Mukaddes BAŞKAYA Tasarımcılar Vildan ÇAPUTCU ve Cenk MOMMARJE'dan oluşan jüri üyeleri, finalistlerin birbirinden başarılı tasarımları arasında seçim yapmakta zorlandılar. 10 finalist ve 5 yedek finalistin seçildiği değerlendirmenin ardından Komite Başkanı Murat TOSUNOĞLU, bu sene katılımın daha yoğun olmasının yarışmanın tanınırlığının ve farkındalığının artmakta olduğunun bir göstergesi olduğunun altını çizerken," Geçen sene ilkini tertip ettiğimizden dolayı çok yoğun başvurumuz yoktu ve kısa sürede seçimlerimizi yapabilmiştik. Bu seneki katılım, hem gelen başvuruların kalitesi açısından hem de tasarlanan ürünler açısından hepsinin kayda değer olması bizi seçimlerimizde oldukça zorladı. Türkiye'nin dört bir yanından hemen hemen güzel sanatlar fakültesi olan tüm üniversitelerimizden gelen başvurular arasından ilk 10 tanesini seçmek zorunda kalmak bizi çok zorladı. Değerlendirmelerimizi yaparken Jürideki çeşitlilikle en adil ve her açıdan değerlendirme yapma fırsatı bulduk ve finalistlerimizi belirledik. İnanıyorum ki sadece finalistlerimiz değil başvurularımızın hepsi Denizli sanayimize ve ihracatımıza katma değer sağlayacak beceride ve zarafette ürünler hazırlamışlar. Hepsine katılımları için teşekkür ediyorum. Finalistlere katılan yarışmacılarımıza başarılarının devamını ve finale kalamayan arkadaşlarımıza da önümüzdeki senelerde tekrar birlikte olmayı ümit ediyorum" açıklamasında bulundu.

Yarışmaya ilişkin bundan sonraki süreçte, öncelikle finale kalan adaylar ile bu ay bilgilendirme toplantısı gerçekleştirilecek. Finale kalan adaylar Temmuz ayında başlayacak atölye çalışmalarıyla tasarımlarını tamamlayarak, final gecesinde gerçekleştirilecek olan defilede sunulabilir hale getirecekler. Yarışmanın son bölümünde, yarışmanın birincisi ve dereceye girenlerin belli olacağı final gecesi Eylül ayı sonlarında gerçekleştirilecek.

DENİB tarafından düzenlenen yarışmada birincilik ödülü 8.000 TL, ikincilik ödülü 6.000 TL, üçüncülük ödülü 4.000 TL, jüri özel ödülü ise 2.000 TL olacak. Ayrıca Tasarım Yarışmasında dereceye giren yarışmacılara, Ekonomi Bakanlığı tarafından yapılacak olan değerlendirme sonrasında Bakanlık tarafından uygun bulunacak kişilere 2 (iki) yıl süre ile Yurtdışında Eğitim imkanı verilebilecek.

 

 

İlgili Fotoğraflar