HEIMTEXTIL 2013'ün Ardından...

9-12 Ocak tarihleri arasında Frankfurt'ta gerçekleştirilen ve Dünyanın en önemli ev tekstili fuarı olma özelliğini taşıyan Heimtextil Fuarı geride kaldı. Bu fuarın Denizli için ne kadar önemli olduğu malum. Her sene olduğu gibi, bu sene de Sayın Valimiz, Sayın Belediye Başkanımız ve Denizli Ticaret Odası ile Denizli Sanayi Odasının Sayın Başkanları, Almanya'da stand açan Denizli firmalarını yalnız bırakmadılar. Öncelikler, bu anlamda kendilerine teşekkürlerimizi sunmak isterim.

Bu yıl Denizli İhracatçılar Birliğine üye 48 firma fuara katıldı. Bunların 46'sı Denizli firması, ikisi ise Uşak'tan katılım sağladılar. Fuar idaresi tarafından yayınlanan "Sonuç Raporu”nda açıklanan verilerde, genel istatistikler yer alıyor. Buna göre fuarda bu sene 62 ülkeden 2.658 katılımcı stand açtı. 2012 fuarında açılan stand sayısı ise aynı raporda 2.601 olarak açıklanıyor. Dolayısıyla bu sene katılımcı firmanın daha fazla olduğunu belirtebiliriz. Ziyaretçi sayısı ise 128 ülkeden 66.000 olarak açıklandı. Geçen seneki ziyaretçi sayısı ise bu rakam 67.500 idi. İlk bakışta ziyaretçi sayısındaki düşüş dikkat çekse de, fuara katılanların genel değerlendirmesi, ziyaretçi niteliğinin üst düzeyde olduğu yönünde. Diğer bir ifade ile, fuarı ziyaret edenlerin önemli bir kısmının somut iş hedefleri ile Frankfurt'a geldiğinin gözlemlendiğini söyleyebiliriz. Ayrıca, ziyaretçilerin % 67'sinin Almanya dışındaki ülkelerden geldiği ve bu oranın 2012'de % 65 olarak gerçekleştiği açıklanan veriler arasında yer alıyor. ABD, Kanada, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi önemli pazarlardan, bu seneki fuara daha fazla ziyaretçi geldiği açıklandı. Heimtextil 2013 Fuarını özet bir şekilde değerlendirecek olursak; hem katılımcılar açısından hem de ziyaretçiler açısından memnun edici bir fuar olarak gerçekleştiğini ifade edebiliriz.

Fuara Türkiye'den katılan firma standlarının damga vurduğunun da altını çizmek isterim. Gerek standlar, gerekse koleksiyonlar kalitesi ve içeriği ile ilgi çekti. Bu sene de Denizli İhracatçılar Birliği olarak, Uludağ Tekstil İhracatçılar Birliği ile işbirliği içerisinde hareket ettik. "Turkish Home Textiles” standında, Denizli ürünleri de yer aldı. Kalitesi ile dikkatleri üzerinde toplayan ürünlerimizi, birçok ziyaretçi inceledi ve değerlendirdi.

Fuar boyunca yapılan görüşmelerin ve kurulan temaslar önümüzdeki günlerde güzel ticari sonuçları beraberinde getirmesini umuyoruz. Bu vesile ile, bütün üyelerimize bol kazançlı bir yıl diliyorum.

Saygılarımla,

Süleyman KOCASERT

DENİB Başkanı

İlgili Fotoğraflar