INTERTEXTILE SHANGHAI Fuarının Ardından...

27 - 29 Ağustos 2013 tarihleri arasında Çin'de gerçekleşen ve Denizli'den toplam 11 firmanın katıldığı Intertextile-Shanghai fuarı sona erdi. Ekonomi Bakanlığı ile işbirliği içerisinde Denizli İhracatçılar Birliği'nin organizasyonunda, URGE projesi kapsamında açılan standda DENİB üyesi firmaların ürünleri sergilenirken, fuarda Türkiye'den toplam 44 stand yer aldı.

Çin'in artık sadece bir tedarik ülkesi değil, aynı zamanda önemli bir pazar olduğunu her fırsatta dile getiriyoruz. Biz de DENİB olarak, söz konusu fuara ilişkin olarak somut bir adım atmayı planladık ve fuarda açtığımız standda ürünlerimizi sergiledik. Şunu açıkça ifade etmek gerekiyor ki, güncel küresel gelişmeler ülkemizi ve dolayısıyla Denizli'yi de alternatif pazarlar aramaya yönlendiriyor. Çin, sürekli artan alım gücü ve nitelikli ürünlere olan artan talep ile önemli bir alternatif pazar. Bizim için yeni bir pazar olan Çin'de etkili sonuçlar almamız ve ihracatımızı artırmamız bu ülkeye dönük olarak sürekli projeler üretmemize ve temas halinde olmamıza bağlı. Açıkçası DENİB olarak bu fuara katılmamızın ana hedefi, fuarın hemen ardından yüksek miktarlarda siparişler almak değil, orta ve uzun vadede ülkemizin önemli pazarlarından biri olacağını düşündüğümüz Çin ev tekstili pazarını yakından tanımak ve kendimizi onlara tanıtmaktı. Bu anlamda fuarın son derece başarılı geçtiğini ifade etmek mümkün.

Fuarın ikinci gününde Türkiye'den fuara katılan firma temsilcileri ve Çin Ev Tekstili sektörünün önde gelenleri, Uludağ İhracatçı Birlikleri tarafından düzenlenen akşam yemeğinde bir araya geldiler. DENİB'i temsilen konuşmamda hem Denizli'yi hem de ev tekstilindeki kalitemizi Çinlilere anlatma fırsatımız oldu. Onlara bu defa satın almaya değil, satmaya geldiğimizi ifade ettik. Ev tekstili sektörünün Çinli temsilcileri de açıkçası bizimle yakından ilgilendiler.

Özetlemek gerekirse, Intertextile Shanghai fuarının Denizli açısında yararlı geçtiğini ifade edebilirim. Bundan sonra yapmamız gereken Çin'i yakından takip etmeye devam etmek.

İlgili Fotoğraflar