Japon İşadamları Denizli'den Memnun Ayrıldı…

Denizli İhracatçılar Birliğinin (DENİB) organizasyonunda gerçekleştirilen ve 10 Mayıs Cuma günü başlayan "Japon Alım Heyeti” kapsamında Denizli'ye gelen Japon İşadamları üç gün boyunca Denizli'deydiler.

DENİB'in, Ekonomi Bakanlığı ile işbirliği içerisinde gerçekleştirdiği Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi (URGE) kapsamında gerçekleşen Alım Heyeti Programında, söz konusu proje kapsamında yer alan DENİB üyesi firmalarla ikili ticari görüşmeler ve fabrika ziyaretleri gerçekleştirildi.

Programın ilk gününde, Japon Heyet ile Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu üyeleri DENİB'de yapılan tanışma toplantısında bir araya geldiler. Japon misafirlerin kendilerini ve firmalarını tanıttığı toplantıda, DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT tarafından Denizli ihracatı ve DENİB hakkında bilgilerin yer aldığı bir sunum yapıldı.

Japonya'daki ev tekstili talebinin ne yönde olduğu ve özelliklerinden de bahsedilen toplantıda, Japon İşadamları ülkelerindeki ev tekstili pazarı hakkında önemli ipuçları verdiler. Verilen bilgilere göre, söz konusu ülkede ev tekstili ürünleri çok farklı amaçlarla kullanılıyor ve Japonlar yaşamlarını her alanında olduğu gibi ev tekstili sektöründe de çevresel önceliklere büyük önem veriyorlar. Diğer taraftan ev tekstili ürünlerinin, hediyeleşmenin kültürleri gereği yaygın olduğu ülkelerinde çoğu zaman hediyelik eşya olarak da seçildiğinin altını çizen Japonlar, bazılarının Japonya'da adeta bir mendil gibi küçük boylarda havlular bulundurduğunu belirttiler.

DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT, Denizli'nin ev tekstilinde yakaladığı kalite düzeyi ve özellikle havlu bornoz ve çarşaf başta olmak üzere ürünlerinin dünya çapındaki bilinirliği ve tanınırlığı hakkında bilgiler verirken, Türkiye'nin Dünya'da gerçekleştirilen ev tekstili ürünleri ihracatının yaklaşık % 5'lik kısmını gerçekleştirdiğini, Denizli'nin ise Türkiye ev tekstli ihracatının yarıdan fazlasını gerçekleştirdiğinin altını çizdi.

Programın son gününde ise Pamukkale ve Şehir turu yapan Japon İşadamları, Pamukkale'nin resimlerde görünenden çok daha etkileyici olduğunu ifade ettiler.

Heyet Programının son akşamında ise Japon Alım Heyeti onuruna Marla Restoran'da bir akşam yemeği verildi. DENİB Yönetim Kurulu Üyelerinin katıldığı yemekte, Japon Alım Heyeti üyeleri, Denizli'yi ziyaret etmekten çok memnun olduklarını, önümüzdeki dönemde Denizli ile ticaret yapmalarını uzak ihtimal olmadığını ifade ettiler.

DENİB Başkanı KOCASERT, Japon İş adamlarını ağırlıyor olmaktan büyük mutluluk duyduklarını, bu heyet programı beraber yürünecek uzun bir yolun ilk adımı olarak gördüklerini belirtti. Önemli olanın, yeni başlayan bu ilişkiyi devam ettirmek olduğunu ve bunu sağlamak için projeler üretmeye devam edeceklerini kaydetti.

Yemeğin ardından, Japon Heyetin Sözcüsü Masonori Tonegawa başta olmak üzere, DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT tarafından Denizli'yi hatırlatacak Denizli'ye özel hediyeler takdim edildi.

Japon Heyet, 13 Mayıs Pazartesi Sabahı Denizli'den ayrılırken, heyette yer alan Japon Basın Mensupları, Denizli hakkında daha detaylı bilgi edinmek için Denizli'de iki gün daha geçirecekler.

İlgili Fotoğraflar