Türkiye İnovasyon Haftasının Ardından….

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Ekonomi Bakanlığı'nın İşbirliği ile organize edilen Türkiye İnovasyon Haftası, 28-30 Kasım tarihleri arasında İstanbul'da, İstanbul Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Geçen sene yaklaşık 15 bin kişinin ziyaret ettiği programa bu sene 26 bin kişi katıldı ve inovasyon adına dünyadaki son gelişmeler ne ise, üç gün boyunca katılımcılar bu konularda bilgi sahibi oldular. Sadece salonda olanlar değil, tüm dünyadan yaklaşık 20 bin kişi etkinliği internetten takip etti.

Doğrusunu söylemek gerekirse, özellikle bazı oturumlarda salonu dolduran dinleyiciler neredeyse nefes almadan, dikkatle anlatılanları dinlediler. Elektronikten enerjiye, tıptan genetik mühendisliğine birçok ileri teknolojiyi içeren sektörlere ilişkin yapılan seminer ve oturumların yanısıra iş yönetimi ve sosyal yaşama ilişkin konuların inovasyonla ilişkilendirildiği başlıklara da etkinlik boyunca yer verildi. Arge ve markalaşmanın ele alındığı oturumlar ise özellikle iş dünyasına önemli ipuçları veren içeriklerle dopdoluydu.

TİM Başkanı Sayın Mehmet BÜYÜKEKŞİ'nin ev sahipliğinde gerçekleşen etkinlikte Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Sayın Egemen BAĞIŞ, Ekonomi Bakanı Sayın Zafer ÇAĞLAYAN ve Başbakanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN da konuşmalar gerçekleştirdiler.

Denizli İhracatçılar Birliği olarak, bize ayrılan standda bu yılki Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışmamızın finalistleri tarafından tasarlanan koleksiyonları etkinlik boyunca sergileme fırsatı bulduk. Şunu açıklıkla ifade edebiliriz ki, bütün tasarımlar ziyaretçiler tarafından yoğun bir ilgi ve beğeni ile incelendi. Doğal olarak bu bizi çok sevindirdi.

DENİB Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan bir heyet ile katıldığımız İnovasyon Haftasındaki sunumları, anlatılanları ilgiyle takip ettik. Doğrusunu söylemek gerekirse, ufuk açan bir üç gün oldu bizler için. Argenin, inovasyonun önemini bir kez daha hatırlamış olduk ve buralara kaynak ayıranların nereden nereye geldiğini, hangi başarılara imza attıklarını birinci ağızdan dinledik.

Bana sorarsanız, TİM Başkanımız Sayın BÜYÜKEKŞİ'nin iki önemli tespiti inovasyonun önemini ve yöntemi konularını çok güzel özetliyordu. Sayın Başkan konuşmasında dedi ki, Türkiye'nin en önemli problemi olarak cari açığı sıklıkla dillendiriyoruz fakat asıl önemli sorun ülkemizin İnvasyon Açığıdır. Bir diğer önemli tespiti ise şu oldu; İnovasyon tanımına uyacak gelişmelerin yaşanması için çok çalışmak ve gayret etmek şart. Fakat bu çalışmada bilim dünyasının akıl teri ile iş dünyasının alın teri birbirine karışmadığı sürece gerçek başarıya ulaşmak çok kolay değil.

İnovasyon yenilik demek ve yeni bir bakış açısı demek. Türkiye İnovasyon Haftası, katılımcılara olaylara ve gelişmelere başka açılardan bakabilmenin kapılarını araladı. Emeği geçen ve katkı koyan herkese sonsuz teşekkürler…

 

 

İlgili Fotoğraflar