17-2015


 

Türkiye İhracatı Ağustos Ayında 10 milyar 482 milyon Dolar Olarak Gerçekleşti
 
  
 
 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre ağustos ayında ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,9 düşüşle 10 milyar 482 milyon dolar oldu. İhracat bu yılın ilk sekiz aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,9 gerileyerek 95 milyar 135 milyon dolar olurken, son 12 aylık süreçte de yüzde 5,7 azalışla 147 milyar 947 milyon dolar olarak gerçekleşti.

 
 

Ağustos 2015 - Değerlendirme Raporu
 
  
 
 

01 Ocak 2015 – 31 Ağustos 2015 tarihleri arasındaki sekiz aylık dönemde Birliğimizce kayda alınan ihracat rakamı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %-10,06'lık bir azalışla 1.386.841.124 USD olarak gerçekleşmiştir. Aylık değerlerde ise, Ağustos 2014 de 186.028.984 USD olan ihracat rakamımız %-2,41 düşüşle Ağustos 2015 de 181.540.051 USD olmuştur.

 
 

Denizli Gıda Kümesi İlk Eğitimini Gerçekleştirdi…
 
  
 
 

2010/8 sayılı “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” kapsamında Birliğimizce yürütülen “Denizli Gıda Sektörünün Uluslararası Rekabetçiliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında 27- 28 Ağustos 2015 tarihlerinde düzenlenen “Pazarlama ve Ticari İstihbarat Eğitimi” 20 iştirakçi firmamızın 20 kişilik katılımı ile Birliğimiz binasında gerçekleştirilmiştir. Hedef pazar seçimi, ticari bilginin nasıl ticari istihbarata dönüştürüleceği ve Trademap, Numbeo gibi sitelerin kullanımı gibi konuları kapsayan eğitim, Zobu Danışmanlık’tan Mustafa Hakan ZOBU’ nun sunumu ve uygulamalı anlatımı ile gerçekleştirilmiştir.

 
 

DENİB AKADEMİ - Elektronik Uygulamalar ve Bilgi Güvenliği Semineri Gerçekleştirildi
 
  
 
 

"Elektronik Uygulamalar ve Bilgi Güvenliği Semineri” Denizli İhracatçılar Birliği ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi ile katkılarıyla I.F.A.S. Türk Grup firması Genel Müdürü Hasan Hüseyin SUBAŞI ile Firma Genel Müdür Yardımcısı Serbest Muhasebeci Mali Müşavir Mesut ŞENEL tarafından 25 Ağustos 2015 tarihinde Salı günü gerçekleştirilmiştir. Çoğunlukla muhasebe, finans ve bilişim alanlarında görevli birbirinden değerli uzman katılımcıların olduğu etkinlikte Elektronik imza ve Mobil İmza, Kayıtlı E-Posta ve E-Tebligat, E-Fatura, E-Defter ve E-Arşiv uygulamaları ile TUBİTAK TEYDEB projeleri ve Kurumlarda Siber Güvenlik ana başlıklarıyla ilgili sunumlar yapılmıştır.

 
 

TİM, Eğilim Anketi Sonuçlarını Açıkladı : İhracatçı, 3. Çeyrekten Umutlu
 
  
 
 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatçının 2015 yılı 2. çeyrek gerçekleşme ve 3. çeyrek beklenti anketini açıkladı. Buna göre ihracatçı yılın 3. çeyreğinde ihracatın artmasını bekliyor. Ankete göre ihracatta pozitif eğilim gösteren ihracatçı, 3. çeyrekte 65 bin yeni istihdam öngörürken, Rusya, ABD, Almanya, Çin ve İran'ı öncelikli hedef pazar olarak seçti. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Üretimde denge beklentisi yüzde 14,3 ile pozitif düzeyde seyrediyor. 3. çeyrekteki ihracat beklentisinde denge yüzde 10,9 ile olumlu bölgede olmayı sürdürüyor” dedi.

 
 

DENİB AKADEMİ - Satış Yöneticileri için Finansal Uygulamalar
 
  
 
 

Denizli İhracatçılar Birliği' nin eğitim faaliyetlerini yürüten DENİB Akademi, 13 Ağustos 2015 Salı günü "Satış Yöneticileri için Finansal Uygulamalar” eğitimini gerçekleştirdi. Satış verimliliği, yeni pazar araştırmaları, pazarda etkinliğin artırılması, satışta hedef belirleme, iç ve dış piyasada rekabet, satış ekibinin verimliliği ve daha birçok konuyu içeren eğitimi, Bülent BAŞAR gerçekleştirdi. Denizli İhracatçılar Birliği Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen eğitime, Denizli ve çevre illerden gelen yöneticilerin ilgisi bir hayli yüksek oldu.

 
 


DUYURULAR :
1- Belarus Kalkınma Bankası Yatırım Desteği
2- Uluslararası Yatırım Forumu Soçi
3- Gürcistan Yatırım Forumu
4- Texworld İstanbul 2015
5- Kazakistan'ın DTÖ'ye Üyeliği
6- Azerbaycan Sanayi Kataloğu
7- Peynir, Şarap, Soçi - 2015 Festivali
8- Uluslararası Babil Fuarı
9- AB'ye Çift Kabuklu Yumuşakça İhracatı