2014 Yılı Değerlendirme Toplantısı

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman KOCASERT ve Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte 05.01.2015 Pazartesi günü Denizli İhracatçılar Birliği'nde bir basın toplantısı gerçekleştirdi.

2014 Yılı ihracat rakamlarını ve 2015 yılının ihracatçılar için beklenilen senaryolar hakkında görüşlerini bildiren DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT konuşması şu şekilde;

-2014 İHRACATI % 4 ARTTI
Ülkemiz ihracatı geçen yılın aynı ayına göre% 1,1 artış ile Aralıkayında 13,1 Milyar Dolar olarak gerçekleşti. 2014 Türkiye yıllık % 4'lük artış ile 158 Milyar Dolarlık ihracata imza attı.

-Denizli, İhracatını 2014'te % 4 artırdı.
Ocak-Aralık döneminde ise DENİB tarafından %7 oranında artış ile 2 Milyar 303 Milyon Dolarlık ihracat kayda alındı. TİM verilerine göre Denizli'nin 2014 yılı ihracatı 3 Milyar 199 Milyon dolar olarak gerçekleşti ve bu %4 oranında yükselişe karşılık geliyor. Denizli bu performansı ile en fazla ihracat gerçekleştiren iller arasında sekizinci sıradaki yerini koruyor.

-2015 Yılında Dünya Ticaretine İlişkin Beklentiler…
Dünya ekonomisinde ve ticaretinde 2015 yılında da büyümenin sınırlı düzeyde gerçekleşeceği beklenmekte. ABD ekonomisinin % 3,1 oranında, Euro Bölgesinin ise % 1 oranında büyüme gerçekleştirmesi bekleniyor. Dünya ticaretinde ise değer bazında yaklaşık % 2 oranında büyüme bekleniyor. Bir başka ifade ile 2015 yılına girerken öngörüler 2014'e benzer bir atmosferin yaşanacağı yönünde. Yine de iyimseriz. Zor geçen 2014 yılında ihracatını % 4 artıran Türkiye'nin, 2015 yılında da Dünya genelinden daha iyi bir performansa imza atacağını ümit ediyoruz.

-ABD Ekonomisinde İyileşme Devam Ediyor
ABD ekonomisinde ekonomik veriler olumlu seyrini sürdürüyor. 2015 yılının hemen başında olmasa da FED'in alacağı faiz artırım kararı ile birlikte, küresel finans kaynaklarına ulaşım maliyetinin artmasını öngörmekteyiz.
AB'nin parasal genişlemeyi artırması ile ABD'deki durumu birlikte değerlendirecek olursak 2015 yılında Euro/Dolar paritesinin düşük seviyelerde olacağı beklentiler arasında. Parite için ortalama beklenti 1,22. Bu durum ana pazarımız olan Avrupa'ya ihracatımızda bir fiyat baskısını beraberinde getirecek.

-Önemli Pazarlarımızda Belirsizlikler Sürüyor
Rusya'nın bütçe kaynaklarının neredeyse yarısına karşılık gelen petrol gelirleri, tepetaklak olan petrol fiyatları ile sarsıldı. Rusya'nın döviz rezervleri erirken, ciddi oranlarda faiz artırımına gidiyor. Eriyen ruble ile birlikte 2015'in Rusya için resesyon yılı olacağına kesin gözü ile bakılıyor. Japonya'daki durgunluk ise zaten aşılabilmiş değil. Avrupa Birliği Merkez Bankası Başkanı Draghinin Aralık başındaki açıklamaları, gerekli önlemlerin alınmaya devam edeceği yönünde olsa da, başta büyüme beklentileri olmak üzere aşağı yönlü revizeler ile 2015'in Avrupa için de kolay bir yıl olmayacağını haber verir nitelikte. Orta Doğu'daki siyasi belirsizlik ve IŞİD sorunu bu pazarlara ihracatımızı etkiliyor. Bu siyasi kriz ortamı maalesef ülkemiz için ciddi bir risk unsuru. Avrupa, Rusya ve Ortadoğu Üçü de yakın coğrafyamız ve ana ihracat pazarlarımız. Açıkçası, üç pazarda da yaşanan daralmaya rağmen 2014 yılını ihracatın bir önceki yıla göre artan bir performans sergilemesi olumlu olarak değerlendirilebilir.

-İhracatın 9 Aylık Büyümeye Katkısı 2,7 Puan
2014 yılına ilişkin sevindirici bir gelişme şu ki, ülke ekonomimiz büyürken cari açığımız daraldı ve 2014 Ocak-Ekim dönemi cari açık % 37 azalarak 33 Milyar Dolar oldu. TUİK verilerine göre 11 aylık dönemde ihracatın ithalatı karşılama oranı % 65,1'e ulaşmış olup bu da önemli bir gösterge olarak önümüzde duruyor. Türkiye'nin son beş yıllık süreçte gösterdiği pozitif ayrışmanın bir diğer göstergesi ise, istihdam verileridir. Avrupa'da 4,4 milyonluk istihdam kaybının yaşandığı bir dönemde, Türkiye Ocak 2009'dan bu yana 7 milyon yeni istihdam oluşturmayı başarmıştır.

-Türkiye ilk dokuz aylık dönemde ekonomisini % 2,8 büyüttü. İhracatın bu orandaki payı ise % 2,7. İhracatını Türkiye ekonomisindeki önemi böylelikle bir kez daha kendini göstermiş oldu. Ümit ediyoruz ki 2015 yılında da ihracat ekonomik büyümede başrol oynamaya devam edecek.

 

 

İlgili Fotoğraflar