2017 Yılı İhracat Değerlendirmesi

İHRACATTA DOLUDİZGİN BİR YIL

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 2017 yılı ihracat verileri Ankara'da, Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekci tarafından açıklandı. İhracatta doludizgin bir yılı geride bıraktık. Sene başında 153,3 milyar USD olan yıllık ihracat hedefimiz, yıl içinde 156,5 milyar USD'ye revize edilmişti. Yaptığımız değerlendirmelerde, bu hedefe ulaşacağımızı, hatta yeni hedefimizi de geride bırakabileceğimizi sıklıkla ifade ediyorduk.

Aralık ayı rakamlarıyla birlikte, ülkemiz ihracatının 2017 yılında bir önceki seneye kıyasla yüzde 10,22 artarak 157,1 milyar USD olduğunu ve Cumhuriyet tarihimizin en yüksek ikinci ihracat rakamına ulaştığımızı gördük. Gururluyuz çünkü; yıl boyunca hedeflerimize emin adımlarla yürüdük, dünyanın dört bir yanında ülkemiz ihracatına katma değer sağlamaya çalıştık…

Aralık ayında ise ihracatımız yüzde 10,1 artış gösterdi ve 13 milyar 569 milyon USD oldu. Tam 14 aydır ihracat artışı yakalamak, önümüzdeki senenin olumlu gidişatı için de ipucu niteliğinde. İnanıyorum ki, 2018 yılı hedefimiz olan 169 milyar USD'ye de ulaşacak ve yeni bir rekor kırarak en yüksek ihracat rakamımızı yakalamış olacağız.

DENİB VE DENİZLİ İHRACATI HEDEFLERİ AŞTI

DENİB ve Denizli ihracatındaki artışlar da çift haneli gerçekleşerek beklentileri aştı. 2017 yılında 170'e yakın ülkeye ihracat gerçekleştiren Denizli İhracatçılar Birliğince kayda alınan ihracat aralık ayında yüzde 7,6 artarak 202 milyon USD olarak gerçekleşti. Ocak-Aralık döneminde ise, DENİB ihracatı yüzde 14 artışla 2 milyar 449 milyon USD oldu.

TİM tarafından kayda alınan Denizli ihracatı da, 2017 yılında güçlü bir performans yakaladı. Aralık ayında yüzde 15 artan ve 275 milyon USD olan ilimiz ihracatı, Ocak-Aralık döneminde yüzde 11 yükselerek ve 3 milyar 067 milyon USD olarak kayıtlara geçti.

Geride bıraktığımız yılda ülkemiz ve ilimizde yakalanan ihracat artışları son derece sevindirici. Yeni yılla birlikte, hedeflerimize yeniden ve daha güçlü bir şekilde yürümeye başlıyoruz.

Saygılarımla,

Süleyman Kocasert

TİM Başkan Vekili/DENİB Başkanı

İlgili Fotoğraflar