İhracat Rakamları (Bin USD)
English

2017 Yılı İhracat Rakamları Basın Toplantısında Değerlendirildi...

 2017 yılına ilişkin verilerin değerlendirildiği ve 2018 yılı beklentilerinin ele alındığı basın toplantısı, 04.01.2018 tarihinde Denizli İhracatçılar Birliği'nde düzenlendi.

Basın mensuplarının oldukça yoğun katılım gösterdikleri toplantıya TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, DENİB Başkan Vekili Sedat Erikoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Bekir Serdar Mutlubaş ve Denetim Kurulu üyesi Süreyya Çalışkan katıldı…

HEDEFLERİMİZİ AŞTIK…

2017 yılına başlarken belirlenen 153,3 milyar USD'lik Türkiye ihracatı hedefinin revize edilerek 156,5 milyar USD'ye ulaştığını belirten Süleyman Kocasert, bu hedefi de aşarak yüzde 10'un üzerinde bir artışla 157,1 milyar USD'lik ihracat gerçekleştirildiğini belirtti.

DENİB ihracatının da yüzde 14 artışla, 2 milyar 449 milyon USD olduğunu belirten Kocasert, sözlerini şöyle sürdürdü:

" DENİB, ilk ihracat rakamlarını açıkladığı tarih olan 1994'ten bu yana en yüksek ihracat değerine ulaşarak rekor kırdı. İhracat artış oranımız Türkiye ortalamasının üzerinde. Denizli ihracatı da, 2014 yılından sonra ilk kez 3 milyar USD'yi aşarak yüzde 11 arttı ve 3 milyar 069 milyon USD oldu. Hem ülkemiz hem ilimiz ihracatında karşılaştığımız tablo son derece sevindirici. Olumlu bir gelişme de, büyümeye ihracatın her çeyrekte pozitif katkı vermesi oldu. 3. Çeyrekte yakalanan yüzde 11,1'lik büyümeye ihracatımız 3,5 puan ile son beş yılın en yüksek katkısını verdi. Yılsonunda ulaşmayı hedeflediğimiz yaklaşık yüzde 7'lik büyümeye ihracatımızın yine pozitif katkı verdiğine şahit olacağız.”

Basın toplantısına soru-cevap bölümüyle devam edildi…

İlgili Resimler