DENİB 6. Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması Muhteşem Finalle Gerçekleştirildi.

Ekonomi Bakanlığı himayelerinde Denizli İhracatçılar Birliği tarafından bu yıl 6.sı düzenlenen " DENİB Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması "muhteşem finalle sonuçlandı. Yarışmada, Gülhan ATEŞ birinci, Melike DOLAN ikinci, Şilan GÖKER üçüncü oldu . Jüri Özel Ödülünü ise Abdul Cihat SÜNBÜL aldı.

Denizli İhracatçılar Birliği tarafından sektöre yenililikçi, yaratıcı tasarımcılar kazandırmak amacıyla bu yıl 6. kez düzenlenen, " DENİB Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması” nın finali 24 Şubat 2018 tarihinde Denizli Colossae Thermal Otel'de Rönesans Ajans Akif Örük koreografisiyle gerçekleştirildi.

Öykü Serter'in sunuculuğunu üstlendiği ve jüri başkanlığını Yarışma Komitesi Başkanı Murat Tosunoğlu' nun yaptığı gecede, jüri üyeleri yurtiçi ve yurtdışında isim yapmış moda tasarımcılarından Atıl Kutoğlu, Hakan Akkaya, Niyazi ERDOĞAN, Özlem Erkan, Emre Erdemoğlu, DERİMOD A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Sedef Orman, Haliç Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölüm Başkanı Yrd . Doç. Dr. Şöhret Aktepe, Boyner Özel Markalar Kategori Müdürü Seyhan Okur, Gardenya Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Mukaddes Başkaya ve DENİB Yarışma Komitesi üyesi Osman Uğurlu idi.

Yarışmanın açılış konuşmasını yapan TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Kocasert, DENİB Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması'nın, moda tasarımı alanında bu toprakların sahip olduğu değerleri ortaya çıkarmak, fikri ve yeteneği olan, genç tasarımcıları desteklemek ve dikkatleri çekerek bu yarışmaya katılan genç değerlerin kariyer planlarında bir kilometre taşı olabilmek misyonuyla düzenlendiğinin altını çizdi. Kocasert konuşmasında şunları söyledi.

"Bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz yarışmalarımızda yaklaşık 500 başvuru aldık, 20 finalistimiz dereceye girdi, 5 tasarımcımızı Ekonomi Bakanlığımızın destekleriyle moda ve tasarım üzerine dünyanın sayılı okullarına burslu olarak gönderdik. Yazılı basında yaklaşık 250 kere yarışmamıza yer verildi. Tech Anatolia, Rüya ve Düşler, Dönüşüm, Su, Ekoloji gibi farklı temalarda yarışmalar düzenlendi.

Son yıllardaki koleksiyonları incelediğimizde görüyoruz ki, üç boyutlu baskı ve aksesuarlar günlük yaşamımızın adeta bir parçası. Bu noktadan hareketle, geleneksel kumaşlarla tasarlanan koleksiyonların farklı ve bir o kadar da yenilikçi bakış açısıyla ortaya çıkması amacıyla bu seneki yarışmamızın temasını "3DREAMS” olarak belirledik.

Sözlerimi noktalarken, Tasarım Yarışmamızı destekleyen Ekonomi Bakanlığımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Son olarak, organizasyonun ilk gününden itibaren yoğun bir çaba sarf eden DENİB Tasarım Yarışması Komite Üyelerimize, projeleri değerlendiren kıymetli jürimize, yarışmanın kreative direktörlüğünü yapan Özlem Kaya ile yarışmanın tüm aşamalarında teknik destek veren Mukaddes Başkaya'ya, çok değerli proje ekibimize ve emeği geçen tüm destekçilerimize şahsım ve Yönetim Kurulumuz adına şükranlarımı sunuyor, heyecan dolu finalde yarışacak arkadaşlarımıza başarılar diliyorum.”

Ekonomi Bakanlığı himayelerinde gerçekleşen yarışmada dereceye girenlerin belli olduğu geceye, Denizli Milletvekilleri Şahin Tin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, Denizli Platformunda yer alan dernek ve kurumların başkanları, DENİB ailesi üyeleri, tekstil sektörünün tanınmış isimleri ve işadamları yer aldı.

Ayrıca, Ankara, İstanbul, İzmir, Adana gibi Denizli dışından çok sayıda ihracatçı ve sanayici konuk katılım sağladı. Hazırgiyim ve Konfeksiyon Sektör Kurulu Başkanı ve İHKİB Başkan Hikmet Tanrıverdi, Tekstil ve :Hammaddeleri Sektör Kurulu Başkanı ve İTHİB Başkanı İsmail Gülle, UHİB Başkanı Şenol Şankaya, EHİB Başkanı Emre Kızılgüneşler, ATİB Başkanı Zeki Kıvanç, AHİB Başkanı Hayri Uğur, TGSD Başkanı Hadi Karasu, MHGF Başkanı Hüseyin Öztürk, TETSİAD Başkanı Ali Sami Aydın başta olmak üzere Türkiye'nin tekstil ve hazır giyim sektörlerinin önde gelen İhracatçı Birlikleri ve Kurumları başkanları ve temsilcilerinin katıldığı geceye ilgi yoğundu.

Yarışmada dereceye giren tasarımcılardan birinciye 10 bin TL , ikinciye 7 bin TL , üçüncüye ise 5 bin TL para ödülünün yanısıra dereceye giren 1 finalist Ekonomi Bakanlığınca yurtdışı eğitim hakkı sağlanacak. Ayrıca, final gecesinde, yarışmaya katılan finalistlere İHKİB Başkanı Hikmet Tanrıverdi tarafından İHKİB yönetimince yapılan bir jest ile, İHKİB'in iştiraki olan İstanbul Moda Akademisi'nde (İMA) eğitim sözü verildi.

 

İlgili Fotoğraflar