DENİB, Finlandiya Büyükelçisi' ni Ağırladı...

Finlandiya Büyükelçisi Nina VASKUNLAHTİ ve ikinci Katip Anna HUOVİLA Denizli İhracatçılar Birliği(DENİB)'nin resmi davetlisi olarak 13-14 Nisan 2015 tarihinde Denizli'de idi. DENİB binasında başlayan ziyarette, DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT ve DENİB Yönetim kurulu üyelerinin, Denizli'yi hem kültürel hem de ekonomik anlamda tanıtan bir sunum gerçekleştirildi.

Büyükelçi Resmi Ziyaretler Gerçekleştirdi.

Büyükelçi Vaskunlahti, ikinci Katip Huovila, TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT, DENİB Yönetim Kurulu Üyesi İsa DAL ile Denizli'de bir dizi resmi ziyaretlerde bulundu. Heyet İlk olarak Denizli Valisi Şükrü KOCATEPE'yi ziyaret etti. Denizli'nin özellikle sanayide yaptığı başarılı işlerin tüm ülkeye örnek olduğunu kaydeden Vali Kocatepe, şunları ifade etti : "Tekstil alanında dünyada bir marka olarak bilinir Denizli ama bunun yanında termal turizmi, arkeolojik değerleri ve zengin doğasıyla da öne çıkan bir ilimizdir. Coğrafyasının çeşitliliği nedeniyle de doğasporları, yamaç paraşütü ve kayak turizmi gibi birçok sportif faaliyet alanlarına sahiptir. Ulaşım açısından ülkemizin önemli turizm merkezlerine çok yakın. İkliminin özelliği itibarıyla birçok tarım ürününün üretiminde Denizli ülkemizde ilk sıralarda yer alıyor. Jeotermal enerji yatırımlarımız var. Termal kaynağa dayalı fizik tedavi ve rehabilitasyon üniteleri var." Dedi.

Vaskunlahti ise Denizli'ye daha önce turistik amaçlı geldiğini belirterek, "Denizli'nin turizmi ve sanayisi ile Türkiye'de ve dünyada tanınan bir şehir olduğunu” söyledi.

Vali ziyaretinin ardından Denizli Büyükşehir Belediyesi'ne giden heyet burada da Başkan Osman ZOLAN ile bir araya geldi. Konuşmasında, büyükelçinin ziyaretinden duydukları memnuniyeti dile getiren Zolan, kentin son yıllarda büyük bir başarı ve değişim içinde olduğunu belirtti. Denizli'nin tarihi ve kültürel değerleri hakkında konuklarına bilgi veren Başkan Zolan, Büyükşehir Belediyesi olarak Denizli'de imza attıkları modern hizmetleri de anlattı.

Büyükelçi Denizli Sanayisini Yakından Tanıdı…

Denizli sanayisine olan hayranlığını ve merakını her fırsatta dile Fin Büyükelçi Nina VASKUNLAHTİ, DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT ile birlikte HÜRSAN Tekstil, KÖMÜRCÜOĞLU Traverten ve Mermer, PAMUKKALE Şarapları ve İSO 500'de 19. Sırada yer alan Türkiye'nin büyük kuruluşlarından birisi olan Er-Bakır Fabrikalarını yakından gördü. Büyükelçi Vaskunlahti, Denizli sanyisine hayran kaldığını belirterek; " gerek turizm amaçlı gerekse de iş amaçlı bir çok kez bu yöreden geçmiştim, fabrikaları dikkatimi çekiyordu ve birgün onları ziyaret etmeyi arzuluyordum. Bu yüzden, Tim Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT'e bu davetten dolayı ayrıca teşekkür ediyorum.” Dedi.

Buldan Hala Tarih Kokuyor…

Ziyaretinin ikinci gününde Buldan'ı gezen Fin Büyükelçi, Tarihi Buldan evlerine hayran kaldığını belirtti. Vaskunlahti, " Geçmişin hala yaşatıldığı Buldan, dokumalarıyla, ipeğiyle, peştemalleri ve havlularıyla ve tarihi evleriyle gerçekten geçmişin günümüze taşındığı bir yer. Burayı çok beğendim.” Dedi.

Ziyaret hakkında genel bir değerlendirme yapan Kocasert; " TİM'in organizasyonunda geçtiğimiz eylül ayında Mardin'de 62 Büyükelçi ile bir araya geldik. Nina Hanımefendi ile de ilk defa orada tanıştık. Kendileri Denizli'yi yakından tanımak istediklerini söylediklerinde, bundan gurur duyacağımızı belirttik ve davet ettik. Finlandiya arge ve inovasyon çalışmalarında dünyanın önemli ülkelerinden, ayrıca çalışmalarının yanında bunları pazarlayabilen nadir ülkelerden birisi. Eğitim sistemleri de dünya da parmakla gösterilen sistemlerden bir tanesi. Onlara da bizim sanayimizi ve ekonomimizi gösterdik ve gördüğüm kadarıyla, sayın büyükelçi Denizli Sanayisini ve ekonomisini yakından tanımanın memnuniyeti içerisinde. İki ülke arasında iyi işbirlikleri kuralması için böyle bir organizasyona ön ayak olmak istedik. Umuyoruz ki bu adım, Türkiye - Finlandiya arasında güzel yeni işbirlikleri için bir başlangıç olur.” Dedi.

 

 


İlgili Fotoğraflar