DENİB Genç Mucitlerini Buldu...

Denizli İhracatçılar Birliği tarafından "Genç Mucitler Aranıyor İnovatif Fikirler Yarışması” organizasyonu gerçekleştirildi.

Türkiye'de İnovasyon bilincinin genç nesillere aktarılması amacıyla düzenlenen Genç Mucitler Aranıyor - DENİB İnovatif Fikirler Yarışması'nda Final Heyecanı 14 Nisan 2018 Cumartesi Günü görkemli bir ödül töreni ile gerçekleştirildi. Denizli Protokolünün de katılımlarıyla gerçekleştirilen ödül töreninde 1000'e yakın başvurudan finale kalan 30 icat görücüye çıktı.

TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert açılış konuşmasında inovasyonun gençlerimiz için önemine değinerek; "Bugün burada genç beyinlerin yaratacakları icatlar için bir araya geldik, onlara eski köye yeni adet getirin, başımıza icat çıkarın dedik. Nitekim birbirinden güzel buluşlarla karşımıza çıktılar. Amacımız inovasyon kültürünü küçük yaşta onlara aşılayarak bu organizasyonla geleceğin bilim adamlarının yetişmesinde katkımız olması için üzerimize düşen görevi yerine getirmektir.” dedi.

İnovasyon Kültürü Oluşturmamız Şart…

Konuşmasında; Biz de, küresel bir köy haline gelen dünyada inovasyonun olmazsa olmaz konumunda olduğunun farkındayız vurguluyan Kocasert; Değişen dünyayı Ar-Ge, inovasyon ve tasarımla yeniden şekillendirmenin öneminin bilincindeyiz. Bu yarışma için gençlerimize "Eski köye yeni adet getirin, başımıza icat çıkarın.” dedik ve gördük ki onlara fırsat verdiğimizde, bizi beklediğimizden çok daha fazla şaşırtıyorlar. Amacımız inovasyon kültürünü onlara aşılamak, bu organizasyonla geleceğin bilim adamlarının yetişmesi için üzerimize düşen görevi yerine getirebilmek.

Türkiye İhracatçılar Meclisi ve İhracatçı Birlikleri olarak 4 temel unsura odaklanmış durumdayız. İnovasyon, Ar-Ge, tasarım ve markalaşma dörtlü formülü ile 1,5 USD'nin altında olan kilogram başına ihracatımızı daha üst noktalara taşımak istiyoruz, dedi.

 

Dereceye Giren Genç Mucitlerimiz şu şekildedir:

Lise Kategorisi

1. Yahya Mert İmal - Özel Final Anadolu Lisesi Öğrencisi, Öğretmeni Gözde Uğur

2. Hilalay Akar - Bozkurt Çok Programlı Anadolu Lisesi Öğrencisi, Öğretmeni Müzeyyen Kaya

3. Ayberk Boz - Orhan Abalıoğlu Meslek ve Teknik Lisesi Öğrencisi, Öğretmeni Funda Aybey Kaya

Jüri Ödülü Mesutcan Özkan-Doğukan Işlakca Özel Kokpit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencisi, Öğretmeni Burcu Gürsel

 

Ortaokul kategorisi

1. Mert Enes Kürklü - Sevil Kaynak Ortaokulu Öğrencisi, Öğretmeni Aysel Çalık

2. Esma Ece Temel - Nezihe Derya Baltalı Bilim Sanat Merkezi öğrencisi, Öğretmeni Ahmet Okul

3. Rafet Kaan Karaoğlan - Hulusi Kulaklı Ortaokulu öğrencisi, Öğretmeni Yusuf Bahri Aslan

Jüri Ödülü Abdullah Şimşek - Bozkurt İmam Hatip Ortaokulu Öğrencisi, Öğretmeni Yalçın Ay

 

İlkokul kategorisi

1. Seval Akbulut - 19 Mayıs İlkokullu öğrencisi, Öğretmeni Hacer Öztürk Ere

2. Ayşe Melek Kırlı - 19 Mayıs İlkokulu öğrencisi, Öğretmeni Yılmaz Öğmen

3. Kuzey Kalkan - Müftü Ahmet Hulusi İlkokulu Öğrencisi, Öğretmeni Fikri Çimen

Jüri Ödülü Muhammed Said Yılmaz - Müftü Ahmet Hulusi İlkokulu Öğrencisi, Öğretmeni Hatice Duran

 

 

 

İlgili Fotoğraflar