Denizli Küresel Fırsatlar Zirvesi, DENİB' in Ev Sahipliğinde Gerçekleştirildi.

9 Mayıs 2016 Pazartesi günü DENİB'in ev sahipliğinde TİM, Turkishtime,DHL Express Türkiye işbirliğiyle Denizli'de gerçekleştirilen Denizli Küresel Fırsatlar Zirvesi'nde, ihracatta Türkiye'nin konumu ve küresel gelişmeler ışığında yeni pazarlarda izlenecek stratejiler tartışıldı.

TİM Başkan Vekili, DENİB Başkanı Süleyman Kocasert'in açılış konuşmasını yaptığı zirveye, TİM Genel Sekreteri Dr.H.Bader Arslan, Turkishtime Genel Yayın Yönetmeni Barış Soydan, Bloomberg HT Radyo Genel Yayın Yönetmeni Açıl Sezen, DHL Express Türkiye CEO'su Markus Reckling, DHL Express Türkiye Gümrük Müşteri İlişkileri Müdürü Işın Sarıkaya, KOBİ Avrupa Genel Müdürü Seda Yıldız, Twigy Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel, Silk&Cashmere Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Zamanpur konuşmacı olarak katıldı.

 

"AKILLI POLİTİKALAR İZLENİRSE KRİZLER FIRSATA DÖNÜŞEBİLİR”

Küresel Fırsatlar Zirvesi'nde konuşan TİM Başkan Vekili,DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, konuşmasında "Dünyada sular durulmuyor” diyerek Rusya'da yaşananlara vurgu yaptı, Almanya ve Irak'tan da örnekler verdi. Kocasert, "Bazı tahminlerin de üzerine çıkarak, ülkemiz geçen yıl yüzde 4'lük bir büyüme kaydetti. Yüzde 4'lük bir büyüme bu şartlarda başarıdır. Bizim açımızdan baktığımızda bir diğer sevindirici gelişme ise özellikle son çeyrekte yüzde 5'in üzerinde gelen büyüme performansının yüzde 1,3'ünün ihracattan geliyor olması” diye konuştu. Kocasert, "Etrafımızda yaşanan bu şartlar altında dünyada gelişen ekonomiler içerisinde hala büyüyor olabilmek gerçekten başarı sayılır” ifadesini kullandı.

Zirvede konuşmacıların verecekleri mesajların 2016 için alınacak kararlara ışık tutacağını ifade eden Süleyman Kocasert, "Akıllı politikalar izlenirse krizler fırsata dönüşebilir.” dedi.

TİM Başkan Vekili, DENİB Başkanı Süleyman Kocasert'in açılış konuşmasının ardından DHL Express Türkiye CEO'su Markus Reckling söz aldı, ardından Turkishtime Genel Yayın Yönetmeni Barış Soydan'ın moderatörlüğündeki panele geçildi.

Panelin ilk bölümünde TİM Genel Sekreteri Dr.H.Bader Arslan,Bloomberg HT Radyo Genel Yayın Yönetmeni Açıl Sezen, KOBİ Avrupa Genel Müdürü Seda Yıldız ve DHL Express Türkiye Gümrük Müşteri İlişkileri Müdürü Işın Sarıkaya söz aldılar.

TİM Genel Sekreteri Dr.H.Bader Arslan'ın panelde yaptığı konuşmada da dikkat çeken mesajlar vardı. Arslan, Türkiye'yi ihracata dayalı büyümeyi kabul etmiş bir ülke olarak nitelendirdi. Denizli'nin Türkiye'nin ihracat pazarında çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Arslan, dış ticarette daha fazla TL kullanılması tavsiyesinde bulundu.

Bloomberg HT Radyo Genel Yayın Yönetmeni Açıl Sezen sunumunda ihracatın önündeki riskleri ve fırsatları anlattı. Yurt içi ve yurt dışı kaynaklı risklerden söz eden Sezen, TL'nin payının artmasının Dolar'ın geldiği noktanın anlaşılması bakımından önemli olduğuna vurgu yaptı.

Panele katılan KOBİ Avrupa Genel Müdürü Seda Yıldız ise Ekonomi Bakanlığı'nın ihracatçıya sağladığı Devlet desteklerini anlattı. DHL Express Türkiye Gümrük Müşteri İlişkileri Müdürü Işın Sarıkaya da gümrüklemede kazandıracak öneriler konusunda bilgi verdi.

Sunumların ardından katılımcıların sorularına panelistler yanıt verdi.

Zirvenin ikinci bölümünde, Twigy Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel ve Silk&Cashmere Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Zamanpur katılımcılarla markalaşma süreçlerine dair tecrübelerini paylaştı. Twigy Markası'nın doğuşunu anlatan Twigy Yönetim Kurulu Başkanı Sinan Öncel kendi başarı hikayesinden örnekler vererek yatırımcılara tavsiyelerde bulundu.

Zirvenin son bölümünde ise Silk&Cashmere Yönetim Kurulu Başkanı Ayşen Zamanpur kendi markalarının dünü ve bugününü anlattı. Marka yaratmada ve küresel pazarlarda nasıl başarılı olunacağı konusunda dinleyicilere sırlar veren Zamanpur, ekip uyumundan ve başarısından söz etti. Zirve, soru cevap bölümüyle sona erdi.

 

 

 
 

İlgili Fotoğraflar