Dünya Havlu ve Bornoz Haftası Kutlandı...

BASİAD organizasyonunda 27 Şubat 2016 tarihinde Babadağ'dan başlayan , Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) tarafından düzenlenen ve Birliğimizce de destek verilen "6 Mart Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü" etkinlikleri çerçevesinde , bu yıl ilk kez İstanbul'da TETSİAD ev sahipliğinde, tekstilin doğduğu yer İstanbul Eminönü-Sultanhamam'da yer alan tarihi Hatice Turhan Valide Sultan Sebili'nde 3 Mart Perşembe günü basın toplantısı ve kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

Dünya Havlu ve Bornoz Günü Etkinliği 6 Mart 2016 Pazar sabahı, Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı'nda gün boyu süren defile programıyla başladı. Defileye sanayici, işadamları ve çok sayıda davetli katıldı. Türkiye'de ilk kez gün boyu süren ve 40 mankenin katıldığı defilede Denizli'de üretim yapan 13 firmanın 350'ye yakın kreasyonun tanıtılması yaklaşık 9 saat sürdü. Defilede Birliğimiz üyesi firmaların yeni kreasyonu olan, havlu, bornoz, ev ve plaj giyimi gibi ürünler Rönesans Ajans Akif ÖRÜK'ün koreografisiyle sergilendi.

Aynı gün 12.30 da Denizli Büyükşehir Belediyesi önünde yapılan açılış konuşmalarının ardından geleneksel kortej yürüyüşü, Delikliçınar Meydanı'ndan Denizli Büyükşehir Belediyesi bandosu eşliğinde Denizli protokol üyeleri, STK temsilcileri, sektör temsilcileri ve tekstil firmalarının katılımıyla, Denizli Valiliği önünde son buldu.

Açılış konuşmasında TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, bornoz ve havlunun bölge için bir nimet olduğunu, Denizli'nin "bugünlerine havlu ve bornoz sayesinde geldiğini dile getirerek, "5 yıl önce çok yerel başlayan bu etkinlik, görülüyor ki bugün meydan dolduruyor ve ulusal boyuta çıktı. 5 yıl sonra Lonra'da, Paris'te ve New York'ta insanlar Türk havlusu ve bornozuyla yollarda yürürlerse ya da dünyanın öbür ucundan bir gün buraya bornoz giymek için gelirlerse hiç şaşırmayın" diye konuştu.

Etkinlikler, 7 Mart Pazartesi günü, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Kongre ve Kültür Merkezinde, Güney Ege Kalkınma Ajansınca desteklenen proje kapsamında, Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği tarafından düzenlenen "Denizli Tekstil Sektöründe Markalaşma ve Teknik Tekstillerin Kullanımı " konulu konferans ile devam etti. Konferansa Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, PAÜ Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağcı, STK Başkanları, sanayiciler, işadamları, akademisyenler ve öğrenciler katıldı. Konferansta, pazarlama, üretim, tasarım, moda, ileri teknoloji, teknik tekstil, tekstil mühendisliği, finans, iletişim trendleri gibi konularda tasarımcılar, uzmanlar tarafından yapılan sunumlar büyük ilgi gördü.

 

 


İlgili Fotoğraflar