İhracat Rakamları (Bin USD)
English

E-İhracat Stratejisi Çalıştayı

Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda , Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonunda 10.10.2015 Cumartesi günü E- İhracat Stratejisi Çalıştayı için Ekonomi Bakanlığı ve TİM yetkilileri Denizli'de bir araya geldi.

Pamukkale Colossae Otel'de gerçekleştirilen "E-İhracat Stratejisi Çalıştayı"nın açılış toplantısına katılan Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ, dünyada artık reel ticaretin gerilediğini belirterek, buna karşın E-ticaretle ilgili rakamların hızlı bir artış trendinde olduğuna işaret etti. Zeybekci, "Artık E-ticaret alışkanlığı artıyor. Küresel ticaret içindeki payı 2012 yılında yüzde 5.7 iken 2014 yılında yüzde 8'e ulaştı. Dünya genelinde E-ticaret de yüzde 25 arttı" dedi. Türkiye'nin e-ticarete tam anlamıyla giremediğine dikkati çeken Zeybekci, "İhracatçılar, işadamları, Ekonomi Bakanlığı olarak seferberlikle E-ticaret konusunda farkındalığı artırmamız gerekir" dedi.

Çalıştayda konuşan Türkiye İhracatçı Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de yeni bir kavram olan dijital dönüşümün kendi içinde hızla değişimini sürdürdüğünü, 1990'lı yıllarda internette yapılan ticaretin yüzde 80'i ABD'de gerçekleşirken bugün kıtalar arasında çok büyük rekabet yaşandığını belirtti. Dijital platformda yeni bir ekonomik çağın başladığını anlatan Büyükekşi, "Bugüne kadar 1 milyardan fazla kullanıcı elektronik ortamda alışveriş yaptı. Geçtiğimiz yıl sadece ABD'de mobil cihazlar üzerinden yapılan ticaretten elde edilen gelir, 40 milyar milyar dolar. Bu ortamda rekabet edebilmek için de mutlaka inovasyon önemli bir zorunluluk" dedi.

Çalıştayın açılış törenine Ekonomi Bakan Yrd. Adnan Yıldırım, Bakan Danışmanı Hasan Kazdağlı, Denizli Valisi Şükrü Kocatepe, AK Parti Denizli Milletvekili Mehmet Yüksel, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, TİM Başkan Vekili / DENİB Başkanı Süleyman Kocasert ile Oda başkanları, Denizli Platformu üyeleri ve diğer protokol üyeleri katıldı.


 


İlgili Resimler