İngiltere'de TURKISH TOWELS Rüzgarı...

Ekonomi Bakanlığımızın destekleri ve Birliğimizin koordinatörlüğünde yürütülen "Denizli Ev Tekstili Sektörünün Uluslararası Rekabetçiliğinin Geliştirilmesinin Desteklenmesi” projemiz kapsamında düzenlenen "İngiltere Yurt Dışı Pazarlama Programı” 18 firmamızın katılımı ile 22-27 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Program süresince katılımcılarımız İngiliz alıcılar ile birebir görüşmeler gerçekleştirmiş ve pazarı yerinde inceleme fırsatı bulmuştur. Ayrıca DENİB olarak ilgili kurumlar ziyaret edilmiş ve pazara ilişkin görüşmeler yapıldı.

Dünya çapında üne sahip Denizli havlusu, Amerika'dan sonra şimdi de İngiltere'de "Turkish Towels” çatısı altında tanıtıldı.

23-24 Şubat 2015 tarihlerinde Manchester'de başlayan program, 25-26 Şubat 2015 tarihlerinde Londra'da devam etti.

Programın Manchester ayağında Manchester Bilim ve Teknoloji Müzesini ziyaret eden katılımcılar, tekstil geçmişi ile bilinen Manchester'da sektörün tarihsel gelişimini inceleyerek karşılaştırma fırsatı buldu.

Aynı gün DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT, Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu, Projeye katılan firma temsilcisi Oktay Küçüker , Genel Sekreterlikten Şube Müdürü Şadiye Baykent, Proje Uzmanı Özge Kaya ve Strateko Danışmanlık yetkilisi Binhan Oğuz Berksoy'dan oluşan bir heyet Manchester Ticaret Odası'nı ziyaret etti.Yapılan görüşmelerde orta ve uzun vadeli işbirliği planı gündeme alındı. Londra Başkonsolosumuz Sayın Emirhan YORULMAZLAR makamında ziyaret edilerek, Denizli evtekstili ve ihracatı hakkında bilgi verildi ve iki ülke arasında ticaretin geliştirilmesi için lobi faaliyetlerinin markalaşma ve inovasyon kadar önemli olduğuna değinildi. TBCCI (Türk İngiliz Ticaret Odası) Başkanı Emma EDHEM ile yapılan toplantıda İngiliz ticaret hukuku ve vize süreçlerin kolaylaştırılması gündeme alınırken, çeşitli sempozyum ve seminerlerde işbirliği değerlendirildi.

26 Şubat 2015 Çarşamba akşamı verilen resepsiyon Londra Ticaret Müşavir Yardımcımız Sayın Zeynep ARSLAN, İngiliz Ticaret Odası Kurumsal Hizmetler Direktörü Ronan QUIGLEY, TBCCI Başkanı Emma EDHEM, İngiltere'de yatırım yapan Türk şirketi olan Select firması sahibi Cafer Mahiroğlu ile yabancı basının katılımı ile gerçekleşti.

Ekonomi Bakanlığımızın destekleri ile katılımcı firmaların İngiliz alıcılar ile birebir görüşmeler gerçekleştirdiği bu program için TİM Başkan vekili ve DENİB Başkanı Sayın KOCASERT "Manchester ve Londra programları ile amacımız dünya çapında tanınan ancak hak ettiği değerine tam anlamıyla kavuşamayan Türk havlusu ile ilgili bir farkındalık oluşturmak. Türk havlusunun marka değerini, bilinirliğini ve ona olan talebi artırmak istiyoruz bu amaçla geçen yıl Amerika'da gerçekleştirdiğimiz ilk lansmanın ikincisini Manchester ve Londra olmak üzere İngiltere'de gerçekleştiriyoruz. Programa, Ekonomi Bakanlığımız destekleri ile yürüttüğümüz projemiz kapsamında 18 firmamız katıldı. Burada ikili görüşmeler yapıyorlar ve büyük bir ilgi var. İngiltere önemli bir pazar, umarım bu tür aktivitelerle de pazar payımızı artırırız. ABD'de önümüzdeki ay ikincisini düzenleyeceğiz. Sonbaharda ya da önümüzdeki senenin başında İngiltere'de de ikinci seferimizi düzenlemeyi planlıyoruz” diye konuştu.

 

 


İlgili Fotoğraflar