İhracat Rakamları (Bin USD)
English

İnovasyon Rüzgarı Adana' da Esti...

Türkiye İhracatçılar Meclisi' nin organize ettiği, inovasyon kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla düzenlenen "Türkiye İnovasyon Haftası”, 27-28 Ekim 2016 tarihlerinde Adana'da düzenlendi. Etkinlik; Adana Valisi Sayın Mustafa BÜYÜK, Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hüseyin SÖZLÜ, TİMBaşkan Vekili ve DENİB Başkanı Sayın Süleyman KOCASERT,Akdeniz İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sayın Zeki KIVANÇ ve pek çok önemli konuşmacının katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Programda, "İş Dünyası ve İnovasyon", "Sanayide İnovasyon ve Teknoloji", "Türk İş Dünyası", "Sıra Dışı Kadınlar", "Geleceğin Akıllı Kentleri", "Dijital Dünya", "Yaratıcılık ve İnovasyon", "Tasarım ve Mimari", "Girişimcilik", "STK'larda İnovasyon", "Narenciye ve İnovasyon", "Üniversite-Sanayi İşbirliği" konularında panel ve konferanslar ile workshoplar, yatırımcı - startup buluşmaları ve kariyer etkinlikleri yer aldı.

Etkinliğin açış konuşmasını yapan TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Sayın Süleyman KOCASERT, "İnovatif yöntemleri işin içine katarak orta teknoloji ihracatını daha da yukarıya taşıyıp, yüksek teknoloji ihracatına başlamadan hedeflere ulaşmak çok zor görünüyor. Son bir kaç yıldan beri ihracatımız 150 milyar dolar civarında adeta patinaj yapıyor. Elbette bunda dünyada yaşanan ekonomik gelişmelerin, makro sorunların, yakın coğrafyamızdaki jeopolitik risklerin, AB'nin yeterince büyümemesinin, Rusya ile yaşadığımız sorunların büyük etkisi var ama gözardı etmememiz gereken başka bir etken de yeterince orta ve yüksek teknoloji ihracatı gerçekleştiremiyor olmamız. TİM olarak önce Ar-Ge, ardından inovasyon, tasarım ve markalaşma dedik. Sözümüzün de sonuna kadar arkasındayız. Biz bu söylemlerimizden asla vazgeçmeyeceğiz, "dedi.

Adana Hilton Oteli'nde gerçekleştirilen İnovasyon Haftası'nda çok sayıda üniversitenin ortaya çıkardığı inovatif ürünler sergilendi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Bilim Sanayi ve Ticaret Bakanı Dr. Faruk Özlü, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi'nin ikinci gününde katılarak gençlere seslendiği İnovasyon Haftası'nda; Akdeniz İhracatçı Birlikleri bünyesinde faaliyet gösteren firmaların tasarım kapasitelerinin veyarattıkları katma değeri arttırmak için düzenlenen Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması ve Akdeniz Mobilya, Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçılar Birliği (AKAMİB) Mobilya Ar-Ge Proje Pazarı'na katılan tasarımcı gençler ödüllendirildi.

 

 


İlgili Resimler