Kasım Ayı İhracat Rakamları Basın Açıklaması

Kasım ayı ihracat rakamları Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından Kocaeli'de Hyundai Assan Fabrikası'nda açıklandı. TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman KOCASERT de, basın toplantısında hazır bulundu.

Sayın Süleyman KOCASERT'in, ihracat rakamlarına dair basın açıklaması şu şekilde:

"2016 yılının son ayına girmiş bulunmaktayız. Bu yıl da, tıpkı 2015'te olduğu gibi dünya ekonomisinin beklentilerin çok altında, yaklaşık %2,4 oranında büyüyeceği tahmin ediliyor. Dünya mal ticaretinin ise %3'lük gerileme ile 16,1 trilyon USD seviyelerinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Son yıllardaki düşük emtia fiyatlarına ek olarak, çevre ülkelerimizde yaşanan sorunlar da ihracatımızı olumsuz etkilemekte.

Ancak, ülkemiz yaşanan tüm olumsuzluklara rağmen Kasım ayında ihracatını artırdı. Geçtiğimiz sene Kasım ayında 11 milyar 384 milyon USD olan ülke ihracatımız, bu sene yüzde 5 oranında artarak 11 milyar 952 milyon USD olarak gerçekleşti. Bu aydan itibaren, devam eden aylarda ülke ihracatımızın artış trendi sürecektir.

Denizli ve DENİB İhracatında Artışlar Dikkat Çekiyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından açıklanan verilere göre, Denizli ihracatı Kasım ayında %14 oranında artarak 244 milyon USD'ye yükseldi. Ocak-Kasım döneminde ise ilimiz ihracatı %2,7 oranında arttı ve ihracatını 2 milyar 527 milyon USD'ye taşıdı.

DENİB tarafından kayda alınan ihracat, Kasım ayında geçtiğimiz senenin aynı ayına kıyasla, %10 artışla 192 milyon USD olarak gerçekleşti. Yıllık bazda ise, artış oranı %1,6 ve gerçekleşen ihracat rakamı 1 milyar 960 milyon USD.

TL Üzerindeki Spekülatif Baskılar Sona Erecektir.

Döviz kurunun yükselmesi ihracatımız açısından rekabetçiliğimizi artıran unsurlardan biri. Ancak kur konusunda öngörülebilirlik çok önemli. Bu noktada gerek Merkez Bankamızın, gerekse de Hükümetimizin aldığı önlemleri destekliyoruz. Önümüzdeki süreçte TL üzerindeki spekülatif baskıların sona ereceğine inanıyoruz.

İhracat Destekleri ile İhracatın Önü Açılacak

Ülkemiz ekonomisi son 27 çeyrektir ortalama %5 ile kesintisiz büyüyor. Ancak; sürdürülebilir büyüme rakamlarına ulaşmak için katma değerli üretim ve ihracat hayati öneme sahip. Bunu gerçekleştirmek için ise kullanılacak dörtlü formül; Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşma. Bilindiği gibi, 2023 ihracat hedefimiz dünya ticaretinden %1,5 pay almak ve en büyük ilk 10 ekonomi arasına girmek.

Hükümetimiz tarafından son dönemde yapılan açıklamalarda, 2017 yılı bütçesinde ihracatçılarımıza verilen desteklerin 1 milyar TL'den 3 milyar TL'ye çıkarılacağının müjdesini aldık. Bu ve buna benzer destekler ile birlikte, ihracatımıza önemli bir katkı sağlanacağını öngörüyoruz.”

Saygılarımla,

Süleyman KOCASERT

TİM Başkan Vekili

DENİB Başkanı


İlgili Fotoğraflar