Serbest Bölgeler Çalıştayı - Denizli Buluşması

Ekonomi Bakanlığı ve Türkiye İhracatçılar Meclisi işbirliğinde 13.12.2014 Cumartesi günü Serbest Bölgeler Çalıştayı için Ekonomi Bakanlığı ve Tim yetkilileri Denizli'de bir araya geldi.

Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ'nin açılış konuşmasıyla başlayan çalıstayda, Türkiye'nin dünyadaki en başarılı örneklerin ilerisine geçen serbest bölge anlayışına geçeceğini belirten Zeybekci, "Serbest Bölgeler hiçbir şeyin alternatifi değil. Serbest bölge Singapur'daki, Portekiz'deki, İrlanda'daki serbest bölgenin alternatifi olsun” dedi. Çalışmaların başladığını belirten Zeybekci; Türkiye'nin serbest bölgelerde heyecanlı ve iştahlı bir şekilde çalışma başlattığını ve serbest bölgelere sahip olduğunu kaydetti.

Toplantıya katılan TİM Başkan Vekili Süleyman KOCASERT ise serbest bölgelerin dış ticarette, özellikle ihracatçıyı rahatlatacak merkezler olduğunu belirterek başladığı konuşmasında; "Dünyanın pek çok ülkesinde benzer "özel” alanlarla karşılaşmak mümkün. Bundan iki sene önce Sayın Müsteşarımızın da bulunduğu bir heyet ile Çin'de Şangay Serbest Ticaret Bölgesini ziyaret etmiştik. Orada yatırım yapanlara sağlanan ve Devlet tarafından sağlanan destekler hakkında bilgiler edindik. Özetle şunu gördük ki, halihazırda dünyanın üretim üssü olarak anılan ve başta işgücü maliyetleri olmak üzere rekabet avantajına sahip olan bir ülkede, serbest bölgeler marifetiyle yatırım ve ticaret alanlarına zemin hazırlanması dünya ticaretinin mevcut doğası hakkında önemli ipuçları veriyor.” dedi.

Çalıştay sabah ve öğleden sonra oturumlarının tamamlanmasıyla sona erdi.

İlgili Fotoğraflar