Şubat 2017 İhracat Rakamları Basın Açıklaması

İhracatta Artış Devam Ediyor…

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, ülkemiz ihracatı şubat ayında %5 artarak 11 milyar 296 milyon USD olarak gerçekleşti. İhracatımız, Ocak-Şubat döneminde ise %11 artarak çift haneli artış rakamına ulaşmış oldu.

Son 4 aydır ihracat artışımız aralıksız devam ediyor. En son böyle bir tabloyu 2014 yılında görmüştük. Bilindiği gibi, Ocak ayında son 49 ayın artış rekoru kırılmıştı. Şubat ayında da, üstelik geçtiğimiz sene şubat ayından 1 iş günü eksik olmasına rağmen, %5'lik ihracat artışı gerçekleşmesi hem oldukça sevindirici hem de yılın geri kalanı için umut verici.

DENİB İhracatındaki Artış %3…

Denizli İhracatçılar Birliği tarafından kayda alınan ihracat Şubat ayında, geçtiğimiz senenin aynı ayına göre %3 artarak, 176 milyon USD'ye ulaştı. Ocak-Şubat dönemindeki artış oranı ise %11 olarak kaydedildi. Denizli ihracatı ise Ocak-Şubat döneminde %5 oranında artarak 432 milyon USD'ye ulaştı.

İhracat Seferberliğine Desteğimiz Tam…

Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan İstihdam Seferberliği'ne desteğimiz tam. 2017'de 300 bin ilave istihdam hedefimiz doğrultusunda TİM öncülüğünde çalışmalarımıza devam ediyoruz. Umuyorum ki, Denizlili firmaların da bu seferberliğe katkısı üst düzeyde olacaktır.

Belirsizlikler ve Gerilemeler Son Buluyor…

Son iki yıldır dünya ekonomisinde görülen yavaşlamaya bağlı olarak mal talebi de gerilemişti. 2017 yılı için ise dünya ekonomisinde toparlanma ve daha ılımlı bir hava beklenmekte. Çevremizde bulunan ülkelerin birçoğu enerji ve emtia ithalatçısı. Yine son dönemlerde enerji ve emtia fiyatlarında süregelen gerilemenin son bularak pozitif seyirler kaydetmesi ve 2017 yılı için artışın devam edeceğinin beklentisinin bu ülkelerin ithalatının yeniden artmasıyla sonuçlanacağını düşünüyorum.

Rusya ile yaşadığımız siyasi kriz, özellikle geçen senenin ilk aylarında etkilerini çokça hissettirmişti. Bu krizin aşılması ile Rusya'ya olan ihracat kayıplarımız azalarak son bulacak ve ihracatımız artıya geçecektir.

Sonuç olarak, 2017'yi ihracatımız için "Atılım Yılı” olarak belirlemiştik. Dünya ticaretinde yaşanan belirsizliklerin ve gerilemelerin son bulmasıyla, 2017'nin ihracat, büyüme ve üretim yönünden olumlu geçeceği ve yılsonu hedeflerimize ulaşacağımız kanaatindeyim.

 

Saygılarımla,

Süleyman KOCASERT

TİM Başkan Vekili/DENİB Başkanı


İlgili Fotoğraflar