TİM HEYETİ Milano EXPO' da

Ekonomi Bakanı Nihat ZEYBEKCİ'nin de katılımlarıyla geçtiğimiz ay Türk Pavyonunun açılışını gerçekleştiren TİM Heyeti, 24-25 Temmuz 2015 tarihlerinde ise Milano Expo Fuar alanına geniş kapsamlı bir ziyaret gerçekleştirdi.

TİM Heyeti 2 günlük ziyarette sırasıyla Japonya, Kuveyt, Katar, Almanya, Rusya, Meksika, İspanya, İngiltere, Kazakistan, BAE, Fransa, Brezilya, Güney Kore, İtalya ve Endonezya olmak üzere toplamda 15 ülkenin standlarını gezerek, her ülkenin geliştirmiş olduğu inovatif ürünleri de yerinde izleme fırsat elde etti.

Toplamda 1.1 milyon metrekare alana sahip olan Expo Milano 2015'e 140 katılımcı ülke en iyi teknolojileri ile boy gösterirken 20 milyondan fazla ziyaretçi beklenmektedir. Fuarda katılımcı ülkeler dünyanın sürdürülebilirliği çerçevesinde sağlıklı, güvenli ve yeterli yiyecek kaynakları konusunda bilgilendirmede bulunacaklar. Katılımcılar en iyi lezzetleri tatma, dünyanın seçkin tabakları ile buluşma, doğal organik yiyecekler ve damak çatlatan gastronomi lezzetleri ile bir araya gelecekler.

FİFA Dünya Kupası ve Olimpiyat oyunlarından sonra dünyada ekonomik ve kültürel etki yaratan üçüncü en büyük organizasyon olma özelliği taşıyan Expo(Exposition)'nun önemine ve gerçekleştirilen ziyaretin amacına dikkat çekmek isteyen Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman KOCASERT şunları belirtti; Expo dünyanın en büyük ve en uzun fuar organizasyonu, yaklaşık 6 ay gibi bir süre boyunca farklı milletler ürünlerini sergileme fırsatına sahip oluyor. Ziyaretimizde 15 ülkenin pavyonunu görme fırsatımız oldu ve birbirinden ilginç ama bir o kadar da inovatif ve ticarileştirilmiş fikirleri gördük. Türkiye İnovasyon Haftası etkinliğimizde de TİM olarak vermek istediğimiz mesajın burada pratiğe dönüştürülmüş hali; yenilik, teknoloji, markalaşma, tasarım gibi kavramların bir arada bulunduğuna şahitlik ettik. Aynı zamanda sergilerini ziyaret etiğimiz ülkelerle ikili ilişkilerimizin geliştirilmesi adına adımlar da atmış olduk.”

Bilindiği üzere 2015 ve 2020 yıllarında yapılacak Expo organizasyonlarına aday olan İzmir 2015'i Milano ve 2020 yılını ise Dubai'ye kaptırmıştı.

 

 


İlgili Fotoğraflar