Türkiye İhracat Haftası Geride Kaldı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından Ekonomi Bakanlığı koordinasyonunda bu yıl ikincisi düzenlenen Türkiye İhracat Haftası 1-3 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Etkinliğin açılışında konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ihracatçılara yönelik farklı desteklerden bahsederek, bu destekler sayesinde hem ihracatın hem de ihracatçı sayısının arttığını belirtti. Ekim ayı ihracat rakamlarının da açıklandığı etkinlikte, İhracat Atılım Yılı olarak belirlenen 2017 yılı hedeflerinin gerçekleşeceğine değinildi ve yılın ilk yarısında yakalanan yüzde 5,1 oranındaki büyümeye, net ihracatın 2 puan katkı sağladığının altı çizildi.

İhracata Dair Her Şey Konuşuldu…

Etkinlik boyunca birçok panel ve seminer düzenlendi. Ali Kırca'nın moderatörlüğünde gerçekleştirilen ve pek çok ünlü iş insanı ile gazetecinin katıldığı, ihracata ilişkin birçok konunun masaya yatırıldığı "İhracat Meydanı” oturumuna katılan TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, son yıllarda markalaşmaya önem verdiklerini belirtti ve sözlerine şu şekilde devam etti:

"Turkish Towels markamızı dünyanın birçok yerinde tanıtmak için çaba sarf ediyor, prestiji yüksek etkinliklere katılım sağlıyoruz. Bu sene de Turkish Airlines Euroleague Final Four maçlarının havlu sponsorluğunu üstlendik ve sosyal medya etkileşimleri ile birlikte yaklaşık bir milyar nihai tüketiciye ulaştık.

Şunu çok net görüyoruz ki, ihracatımızda markalı ve katma değerli ürünlerin oranını ne kadar artırırsak ihracatımızdaki artış da o denli kalıcı ve sürdürülebilir olacak. Sponsorluklarımız ve tanıtım faaliyetlerimiz sayesinde marka değerimiz her geçen gün artıyor, alıcılar rakiplerimize kıyasla bize daha yüksek bedel ödemeyi kabul ediyor.”

Etkinliğin ikinci gününde ise Kocasert moderatörlüğünde "İhracatçılarımız Soruyor” paneli, T.C. Maliye Bakanlığı yetkilerinin katılımıyla düzenlendi ve güncel konular değerlendirildi.

 

 


İlgili Fotoğraflar