2016 yılını geride bırakırken birçok zorluğa tanıklık ettiğimizi görüyoruz. Başta hain darbe girişimi olmak üzere, yakın coğrafyalarımızda terör olaylarının eksik olmadığı, küresel ticarette yaşanan baskılardan dolayı, ülke ekonomisinde önemli gelişmelerin yaşandığı bir sene geçirdik…

Özellikle hain darbe girişimi, küresel ekonominin beklentilerin çok altında büyüyecek olması ve dünya mal ticaretinin gerilemesi ihracatımızda da önemli sınavlar yaşamamıza yol açtı. Ancak, özellikle Kasım ve Aralık aylarında ihracatımızda ciddi sıçramalar yaşandı.

Denizli ihracatında, geçtiğimiz seneye kıyasla artış olduğunu görüyoruz. Hem ülkemiz, hem de şehrimiz adına; Ar-Ge, inovasyon, tasarım ve markalaşmaya önem vererek, azimli ve artarak devam eden çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin organizatörlüğünde İnovasyon Haftaları, Tasarım Haftası, İhracat Zirvesi gibi etkinlikler gerçekleştirdik. TİM ve İhracatçı Birlikleri'nin önerilerinin bir kısmının hayata geçirilmesi, bir kısmının yakında yürürlüğe girecek olmasının sevinci içerisindeyiz.

2017 yılının, veda etmeye hazırlandığımız 2016 yılından çok daha iyi geçeceğine inanıyoruz. Hem ülke hem de Denizli ihracatçıları olarak, var olduğumuz pazarlarda etkinliğimizi artırmayı hedefliyoruz. Yeni pazarlara giriş yaparak ülke ihracatımıza en etkin şekilde destek vermek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, Denizli İhracatçılar Birliği ve şahsım adına 2017 yılının barış ve başarı dolu geçmesini diliyor, sizlerin ve ailenizin sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir yıl geçirmesini temenni ediyorum.

 

Süleyman KOCASERT
 
Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı