09.03.2016


 

 
 

Dünya Havlu ve Bornoz Haftası Kutlandı...
 
 

  
 

 

BASİAD organizasyonunda 27 Şubat 2016 tarihinde Babadağ'dan başlayan , Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) tarafından düzenlenen ve Birliğimizce de destek verilen "6 Mart Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü" etkinlikleri çerçevesinde , bu yıl ilk kez İstanbul'da TETSİAD ev sahipliğinde, tekstilin doğduğu yer İstanbul Eminönü-Sultanhamam'da yer alan tarihi Hatice Turhan Valide Sultan Sebili'nde 3 Mart Perşembe günü basın toplantısı ve kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.

 
 

Mısır Üretici Kayıt Sistemi Bilgilendirme Semineri
 
 

  
 

 

Bilindiği üzere, Mısır'a ihracat gerçekleştiren, gerçekleştirecek üretici firmalara veya ticari marka sahibi firmalara, Mısır Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından belirlenmiş bazı ürünler için Mısır İhracat ve İthalat Kontrol İdaresi'ne (General Organization for Export and Import Control) kayıt zorunluluğu getirilmiş olup, 16 Mart 2016 tarihinden sonra, Sisteme kayıtlı fabrikalarda üretilmemiş veya sisteme kayıtlı ticari marka sahibi firmalardan ithal edilmemiş ürünlerin Mısır iç piyasasına girmesine izin verilmeyeceği belirtilmektedir.

 
 

İhracat İlk 1000 2015 Çalışması Başladı
 
 

  
 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından 12 yıldır gerçekleştirilen İHRACAT İLK 1000 2015 'in çalışmaları başladı. Bu çalışmada, Türkiye ekonomisinin lokomotifi olan ilk 1000 ihracatçı firmanın 2015 yılı performansı analiz edilecek. Türkiye'nin ekonomik araştırmalar kulvarında önemli bir yeri bulunan İHRACAT İLK 1000 çelikten, hazır giyime, otomotivden, savunmaya kadar 26 ihracat sektörün tamamını kapsayacak.

 
 

Güncel Ekonomi Kartları
 
 

  
 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanan ve içerisinde büyüme, enflasyon, işsizlik, dış ticaret değerleri, endeksleri, kg başına ihracatımız, cari denge gibi birçok önemli makroekonomik değişkenin yer aldığı güncel ekonomi kartlarını ekte bilginize sunulmuştur.

Öne Çıkan Gelişmeler :

Türkiye son 24 çeyrekte ortalama %5,1 hızla kesintisiz büyüyor…

 
 

DENİB URGE Projeleri Eğitimlere Devam Ediyor...
 
 

  
 

 

Ekonomi Bakanlığı'nın destekleriyle Birliğimiz organizatörlüğünde yürütülen "Denizli Gıda Sektörünün Uluslararası Rekabetçiliğinin Geliştirilmesi” ve "Denizli Ev Tekstili Yurt Dışı Pazarlama Takımı” projeleri kapsamında 1-2 Mart 2016 tarihlerinde "Yenilikçi Satış Teknikleri ve Müşteriye Kolay Ulaşma Eğitimi” düzenlendi. Gerçekleştirilen eğitimde, proje katılımcısı firmaların yaratıcı satış tekniklerine odaklanarak somut adımları en kısa sürede atması, farklı zihin yapısı oluşturmaları, dijital araçların nasıl daha etkili kullanılacağı ve müşteriye en kolay şekilde ulaşma metotları gibi konuların üzerinde duruldu.

 
 

2016 Yılı Şubat Ayı İhracat Değerlendirme Raporu
 
 

  
 

 

01 Ocak 2016 - 29 Şubat 2016 tarihleri arası Birliğimizce kayda alınan ihracat rakamı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %1,90 artışla 326.483.016 Amerikan Dolarından 332.695.108 Amerikan Dolarına yükselmiştir. Aylık değerlendirmede ise Şubat 2016 rakamı %8,95’lik olumlu bir değişimle 172.282.765 Dolar olmuştur. Geçen yıl bu rakam 158.132.131 Dolar olarak gerçekleşmişti.

 
 

5. Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü Lansmanı
 
 

  
 

 

Denizli' de 6-7 Mart' ta düzenlenecek olan 5. Dünya Türk Havlu ve Bornoz Günü geri sayımı başladı. Bu yılki program çerçevesinde BASİAD ev sahipliğinde, 27 Şubat 2016 Cumartesi günü Denizli'nin dokumalarıyla ünlü Babadağ ilçesinde basın lansmanı düzenlendi. Koordinatörlüğünü Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS)'nin üstlendiği etkinliğe Babadağ Kaymakamı Nebi ÇANKA, Belediye Başkanı Salim DEMİREZEN, Babadağlı Sanayici ve İşadamları Derneği (BASİAD) Başkanı Selim KASAPOĞLU, TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman KOCASERT, DETGİS Başkanı İsa DAL ve yönetim kurulu üyeleri aileleriyle katıldı.

 
 


DUYURULAR :
1- COSME Programı İşletmelerin ve Kobilerin Rekabet Edebilirliği Çağrısı
2- Sermaye Piyasaları Kanalıyla Finansman Alternatifleri ve Kur Riski Yönetimi Konferansı
3- Tüm Amerika Hava Kargolarında TSA Beyanı hk.
4- Türkiye İle Irak Arasındaki Vize Uygulamaları
5- EXIMBANK - Rusya Federasyonu ve Irak'a Yönelik Kullandırılan Krediler Kapsamında Yapılan Değişiklikler
6- Mozambik İşadamları/İşkadınları Heyeti
7- "Ar-Ge İçin Patent Uzmanlığı” Eğitimi