14-2015


 

TİM, İhracatın Yıldızlarını Ödüllendirdi...
 
  
 
 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) 22'inci Olağan Genel Kurulu (seçimsiz) ve 2014 İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni, TİM ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN'ın teşrifleriyle 21 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirildi. Törende ayrıca 26 farklı ihracatçı sektörden en fazla ihracat yapan ilk 3 firma da ödüllendirildi.Genel Kurul'un açılışında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, 2023 hedefleri yolunda Türkiye'nin her yıl en az yüzde 5 nispetinde büyümesi şart olduğunu söyledi.

 
 

DENİB "Gıda Urge" Projesine Start Verdi.
 
  
 
 

Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi konulu Tebliğ uyarınca Ekonomi Bakanlığı'nın desteğiyle Birliğimiz tarafından yürütülen, "Gıda Sektöründe Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi ve Desteklenmesi (URGE) projesinin ilk aşaması olan İhtiyaç Analizinin açılış toplantısı, 23.06.2015 Salı günü projede yeralan üye firmaların katılımıyla Denizli İhracatçılar Birliği Toplantı Salonu'nda yapıldı.

 
 

Polonya Pazarı Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi...
 
  
 
 

Ülkemizin ikili ticari ve ekonomik ilişkilerinin hızlı bir şekilde artmakta olduğu özellikle ev tekstili alanında önemli ihracat potansiyeli sunan Polonya'ya yönelik ihracatımızın daha fazla arttırılması ve geliştirilmesi amacıyla, 18 Haziran 2015 Perşembe günü Polonya'da toptan ve outlet satış merkezi sahibi PTAK A.Ş.'nin Genel Müdürü Sayın Kazimierz CWIKLA Denizli'ye gelerek, Denizli İhracatçılar Birliği'nde "Denizli Home Poland" adlı proje hakkında firmalarımız için bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

 
 

TÜRKİYE, Milano EXPO’ya Çıkarma Yaptı
 
  
 
 

Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Sayın Mehmet BÜYÜKEKŞİ, TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Sayın Süleyman KOCASERT ve beraberindeki heyet EXPO Milano Türkiye Pavyonu'nun resmi açılışını 17 Haziran 2015 tarihinde gerçekleştirdi. Açılışta konuşan Bakan Zeybekci, Türkiye'nin coğrafi anlamda bütün kültürlerin buluştuğu bir konumda olduğunu ve bu özelliklerini Türk pavyonunda bir araya getirmeyi başardığını söyledi.

 
 

Gül Bahçesi Kreasyonu Çocuklarımız İçin Podyuma Çıktı...
 
  
 
 

Denizli'de 'Sevgi Dolu Bir Ailede Büyümek Her Çocuğun Hakkı' projesine ve Koruyucu Aile Derneği'ne destek amacıyla, Denizli İhracatçılar Birliği'nin de katkılarıyla, "Gül Bahçesi" adı altında Dedeman Park Otel' de 09 Haziran 2015 tarihinde defile düzenlendi. Çok sayıda davetlinin katıldığı defilede Denizlili tasarımcı Emre Cosgun'un gelinlik kreasyonları mankenler tarafından tanıtıldı. Defilede birbirinden güzel gelinlikler katılımcılardan tam not aldı.

 
 

TİM İnovasyon Heyeti Partner Ülke Hollanda’ da...
 
  
 
 

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Türkiye'de inovasyon kültürünün yaygınlaştırılması adına başlattığı ve son 4 yıldır aralıksız olarak gerçekleştirdiği organizasyonlarla, gerek halka gerekse de sanayi camiasına yol göstericilik misyonu çalışmalarına ara vermeden devam ediyor. Bu bağlamda TİM İnovasyon Heyeti geçtiğimiz yıl Türkiye İnovasyon Haftası İstanbul'un Partner Ülkesi Hollanda'ya 01-04 Haziran 2015 tarihlerinde ziyaretler gerçekleştirdi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman KOCASERT'in aralarında bulunduğu heyet Hollanda'nın Eindhoven kentinde bir dizi temaslar gerçekleştirdi.

 
 

Pamukla Karışık Bambu İpliklerde Damping Vergisi Muafiyeti İle İlgili Tebliğ
 
  
 
 

Bu Tebliğin amacı, 2/3/2015 tarihli ve 2015/7358 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan İthalatta Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar uyarınca, 5510.30.00.00.00 gümrük tarife istatistik pozisyonunda yer alan diğer iplikler (esas itibariyle veya sadece pamuk ile karışık olanlar) (yalnızca bambu iplikleri) ithalatında açılan 2.000 tonluk tarife kontenjanından 1.000 ton için yapılacak dağıtıma ilişkin yöntem ile başvuru ve kullanım usul ve esaslarının düzenlenmesidir.

 
 

BAŞKANIN MESAJI
 
  
 
 

Denizli'nin kent olarak Türkiye ekonomisine yön veren iller arasında yer alması hepimiz için gurur verici. Bu gurur, farklı kuruluşların yayınladığı istatistiklerle veri olarak karşımıza çıkıyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından 2014 yılının en yüksek ilk 1000 ihracatçı firması ilan edilmişti ve Denizli ilk 1000'de 24 firma ile temsil edilmişti. Bu defa İstanbul Sanayi Odası tarafından Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu - 2014 araştırması açıklandı ve Denizli bu listede 12 firma ile yer aldı. Bu 12 firmanın dağılımına baktığımızda, bakır, yem, gıda, tekstil, hadde, kağıt sanayi, kablo, çimento gibi farklı sektörlerde faaliyet gösterdiklerini görüyoruz.

 
 


DUYURULAR :
1- Çift Kabuklu Yumuşakça İhracatı
2- Gıda Paketlemesi
3- Belarus Merkez Bankası Kararı
4- ÇHC / Eylem Planı Hazırlıkları
5- Pazara Giriş Engelleri 2015 Raporu
6- Karadağ Pasta Malzemeleri Satın Alma Talebi
7- Karadağ Gemi Onarımı Mal ve Hizmet Alımı
8- Kenya Ticaret Heyeti
9- Tataristan Kazan Ticaret Heyeti
10- Medica 2015 Fuarı Milli Katılım Organizasyonu
11- World Food Moscow 2015 Fuarı Milli Katılım Organizasyonu
12- ACLE 2015 Fuarı
13- Katar 2. Türk Ürünleri Fuarı
14- Junioshow-Bursa
15- Dahilde İşlem Rejimi / Firma Talepleri
16- Su İhracatı ve Sağlık Sertifikası
17- Gambiya'da Soğutulmuş Kamyonla Yapılan Balık İhracatı ve İthalatında İzlenecek Prosedür
18- Suudi Arabistan'a İhracatta Yaşanan Sorunlar
19- DİR Kapsamında Düşük Vasıflı Buğday İthalatı
20- Meslek Standartları
21- 2. Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması
22- Prestij Grup Eğitim Bilg. Yaz. A.Ş.