DENİB DESIGN Yarışmasında Büyük Final Heyecanı Sona Erdi

DENİB  tarafından, T.C Ticaret Bakanlığı  desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde, geleceğin tasarımcılarını ev ve banyo tekstili sektörü ile buluşturmak, ev ve banyo tekstili sektöründe yeni tasarımcılar yetiştirilmesine teşvik etmek, yenilikçi ve özgün tasarımcı kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmak ve DENİZLİ'nin marka ve tasarım merkezi  olması  hedefinden yola çıkarak düzenlenen DENİB DESIGN Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışması'nın 1.sinde final heyecanı sona erdi.

3-4 Kasım tarihlerinde Denizli'de Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte,  üretimleri tamamlanan tasarımlar, her finalist için hazırlanan ayrı standlarda halka açık sergilenerek ilgilenenlerin beğenisine sunuldu.

4 Kasım 2021 Perşembe akşamı aynı yerde tekstil sektörünün ve tasarım camiasının önde gelen isimlerinin ve protokolün katılımlarıyla gerçekleşen Final Gecesinde yarışmanın kazananları belli oldu.

Yaklaşık yedi ay süren uzun maratonun ardından Önceki Dönem Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Ali Fuat ATİK,  Denizli Büyükşehir Belediyesi Başkan Osman Zolan, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu, İhracatçı Birlikleri başkanları, sponsor firmalar ve çok sayıda davetlinin katıldığı görkemli Final Gecesi ve Ödül Töreniyle tamamlandı.

Final Gecesinin açılış konuşmasında DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu şunları söyledi:

“Ülkemizin en önemli ihracatçıları arasında yer alan güzide ilimiz Denizli'de, bu sene ilkini düzenlediğimiz Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışmamızın Ödül Töreni'nde sizlerle bir arada olmaktan dolayı çok büyük mutluluk duyuyoruz.

Denizli ihracatı bu sene oldukça iyi gidiyor. 2020 yılının tamamında ulaştığımız 3,2 milyar doları eylül sonu itibariyle geride bıraktık. Yılsonu için kendimize 4 milyar dolarlık bir hedef koymuştuk. Bu hedefi 4,2 milyar dolar olarak revize ettik. Son 12 aylık ihracatımız 4,4 milyar dolara ulaştı.

27 sektörde, sayıları 4.000'e yaklaşan ihracatçılarımız sayesinde Denizli ihracatının 4,5 milyar dolara hızlı ve emin adımlarla yürüdüğünü, hatta koştuğunu ifade edebiliriz. Denizlili ihracatçılar olarak biz büyük bir aileyiz. DENİB ailemizin içinde yer alan her bir ihracatçımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz. İlimiz ve ülkemiz ekonomisine sunduğunuz katkılar için şükranlarımızı takdim ediyoruz, onları ayakta alkışlıyoruz.

İhracatımız içinde en büyük payı; ev tekstili grubunun da içinde yer aldığı hazır giyim-konfeksiyon sektörü ihracatımız alıyor. Sektörün, toplam ihracatımız içindeki payı yüzde 40 seviyelerinde seyrediyor. Hazır giyim-konfeksiyon sektörünü gerek yarattığı istihdam gerek ilimiz ve ülkemiz ekonomisine katkısı sebebiyle göz bebeğimiz olarak görüyoruz.

Öte yandan, sektörün önemli bir katma değeri de mevcut. İlimizin kilogram başına ihracatı 31 Ekim 2021 itibariyle 2,05 dolar seviyelerinde seyrediyor. Hazır giyim-konfeksiyon sektöründe ise bu değer 10,60 dolar olarak karşımıza çıkıyor.

Denizli İhracatçılar Birliği olarak Ar-Ge ve inovasyonun öneminin farkındayız. Bu noktada, ihracatçılar olarak bizlere de önemli görevler düşüyor. Katma değerli üretimin rekabetçilik anlamında güçlü bir avantaj sunduğunu her seferinde bir kez daha deneyimliyoruz. Bugünün değişen ve dönüşen ticaret ekosisteminde çok üretmek değil, yaratıcılık katarak üretmek daha önemli hale geldi.

Bu bilinçle düzenlediğimiz DENİB Design 1. Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışmasını güzelleşme temasıyla organize ediyoruz. Amacımız Denizli'yi tasarım merkezi haline getirmek. Merkezde havlu, bornoz ve uyku grubunun yer aldığı yarışmamızda 2 ayrı kategori ve 2 ayrı katılımcı profili yer alıyor.

Ev tekstili ve banyo tekstili kategorilerinin bulunduğu etkinliğimizde, öğrenciler ve profesyoneller olmak üzere toplam 20 finalistimiz bulunuyor.

Sözlerimi noktalarken, organizasyon sürecinin ilk gününden bu yana büyük bir özveriyle çalışan ve yoğun çaba sarf eden DENİB Tasarım Yarışması Komite Üyelerimize, projeleri ince eleyip sık dokuyarak inceleyen proje ekibimize, jüri üyelerimize, mentorümüze ve moderatörlerimize, sponsor firmalarımıza, emeği geçen bütün destekçilerimize, değerli paydaşlarımıza ve DENİB'de görev yapan mesai arkadaşlarımıza Yönetim Kurulumuz ve şahsım adına teşekkür ediyorum.

Muhteşem finalde yarışacak tüm adaylarımıza bir kez daha başarılar diliyorum.”

Açılış konuşmasında tasarımın önemine vurgu yapan TİM Başkanı İsmail Gülle, “Hayatının önemli bir bölümünü tekstil sektörüne adamış ve yıllarca İTHİB çatısı altında tasarım yarışmaları düzenlemiş biri olarak bu tür yarışmaların ne denli önemli olduğunu çok iyi biliyorum. Yerli ve milli üretim atılımında, kilit rol oynayan tasarımcılarımızın desteklenmesi ve sektöre yeni tasarımcıların kazandırılması için atılan bu adımlar ülkemizin katma değerli ürün ihracatına katkı sağlamaktadır ve sağlamaya devam edecektir. İhracat tarafında bizleri güzel yarınlar bekliyor. Oluşturduğumuz ihracat projeksiyonlarına göre, ülkemiz önümüzdeki 5 sene içerisinde ihracatını yıllık 300 milyar doların üzerine çıkartacak. Yeter ki, ihracatçılarımız çalışmaktan, başarıya inanmaktan vazgeçmesinler. Ar-Ge, tasarım, inovasyon ve markalaşma konularında yoğunlaşmaktan geri durmasınlar. Bizler, Türkiye İhracatçılar Meclisi olarak elimizden gelen ne varsa, ihracatçımız için yapmaya hazırız. Ülkemizde tasarıma olan ilginin artması, yeni yeteneklerin her zaman desteklenmesinden geçiyor. Bu anlamda birliklerimizin düzenlediği, yarışmalar oldukça önem verdiğimiz organizasyonlar. Bu yarışmalarda, hem yeni yetenekler ile tanışıyor; hem de sektöre yeni soluk getirebilecek yeni ürün ve teknolojileri öne çıkartıyoruz. Tasarım, beraberinde getirdiği know-how ile rekabette bizleri her zaman bir adım öne geçiriyor. Burada “Marifet İltifata Tâbidir” diyerek, tasarımcılarımızı ödüllendirdik. Ödül alsın almasın; tüm tasarımcılarımızı tebrik ediyorum. Türkiye, tasarımcılarımızın hayalleri ve tasarımlarıyla, ihracatla yükselecek.

Bu güzide organizasyonun düzenlenmesinde emeği geçen başta DENİB Başkanımız Hüseyin Memişoğlu olmak üzere tüm DENİB ailesini tebrik ediyorum. Tasarımlarıyla bizleri gururlandıran genç tasarımcılarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyor, başarılarının daim olmasını diliyorum” dedi.

Tekstil dünyasının önemli isimleri jüri oldu… 

Denizli Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleşen 20 finalistin tasarımları tekstil dünyasının öne çıkan isimleri tarafından değerlendirildi.

AHU BARUT – TRENDPIE Türkiye Temsilcisi, ALİ SAMİ AYDIN – AYDIN TEKSTİL Yönetim Kurulu Başkanı, DERYA YAVUZ – ENGLISH HOME / Tekstil Kategori Müdürü, ERKAN DEMİROĞLU – Moda Tasarımcısı, FATİH DEREKÖYLÜ – ZORLUTEKS  TEKSTİL İcra Kurulu Üyesi, MUKADDES BAŞKAYA – DENİB Tasarım Yarışma Komitesi Başkanı, OSMAN NURİ KES – DENİB Tasarım Yarışma Komitesi Üyesi, YASEMİN SAVCI – HOME ART DERGİSİ Genel Yayın Yönetmeni, YAVUZ DEMİREL – MAYA TEKSTİL Yönetim Kurulu Başkanı/ PENELOPE dan oluşan jüri üyeleri arasında yer aldı.

 

Para ödülünün yanı sıra yurt dışı eğitimine başvuru imkânı

FLOURISH-GÜZELLEŞME temasıyla düzenlenen yarışma, öğrenciler ve profesyonellere yönelik olarak 4 kategoride öğrenci ev tekstili ve öğrenci banyo tekstili, profesyonel ev tekstili ve profesyonel banyo tekstili alanında finale kalan 20 finalistin 20 Denizlili tekstil firmasıyla eşleştirilerek üretimleri gerçekleştirildi.

4 kategoride değerlendirmeye tabi tutulan tasarımlar arasından derece giren isimler belli oldu. Genç tasarımcıları sektöre kazandırmak amacıyla düzenlenen Yarışmada para ödülü, 4 birinciye 20'şer bin TL ve jüri özel ödüle ise 5 bin TL oldu. Ayrıca dereceye giren 4 birinci yurt dışında verilen tasarım eğitimine başvurma imkânını kazandı.

 

Dereceye giren isimler:

1)   ÖĞRENCİ EV TEKSTİLİ kategorisinde: ECEM ÇANKAYA

2)   ÖĞRENCİ BANYO TEKSTİLİ kategorisinde: KÜBRA AYDINLI

3)   PROFESYONEL EV TEKSTİLİ kategorisinde: ANGELA BURNS

4)   PROFESYONEL BANYO TEKSTİLİ kategorisinde: DUYGU EDA SEMERCİOĞLU

Jüri Özel Ödülü:  İREM ZEYNEP GÜLTEKİN.

 

Saygılarımızla,

DENİB Genel Sekreterliği

 

İlgili Fotoğraflar