04.05.2016


 

Denizli Küresel Fırsatlar Zirvesi
 
 

  
 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi, Turkishtime, DENİB ve DHL ‘in katkılarıyla, İhracatçıya Yönelik Devlet Destekleri, Türkiye’nin Dünyadaki Konumu, KOBİ’ lere Gümrük Süreçlerinde Kazandıracak Öneriler konularının ele alınacağı “ Denizli Küresel Fırsatlar Zirvesi” ne teşrifleriniz arz olunur.

DENİB , 09 Mayıs 2016 – 9:30-12:45

Katılım için Online Kayıt Formunu doldurmanız rica olunur.

 
 

TİM Delegeler Buluşması Antalya' da Düzenlendi.
 
 

  
 

 

Antalya Belek' te 30 Nisan 2016 Cumartesi günü düzenlenen Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Delegeler Buluşması Toplantısı' nda Ekonomi Bakanı Sn. Mustafa ELİTAŞ, TİM Başkanı Sn. Mehmet BÜYÜKEKŞİ, TİM Başkan Vekili Sn. Süleyman KOCASERT ile beraberindeki ihracatçı birlikleri başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin katılımlarıyla, TİM ile ihracatçı birlikleri arasında birlik, beraberlik ve koordinasyon artırılması amacıyla ihracatçının sorunlarının masaya yatırıldığı bir toplantı gerçekleştirildi.

 
 

Tarım Sektörünün Sorunları Değerlendirildi
 
 

  
 

 

TİM,  tarım ürünleri birlikleri ile birlikte Ankara'da, Ekonomi Bakanlığı ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Müsteşarları başkanlığında ilgili bürokratların katılımı ile sektörün sorunlarını değerlendirmek üzere bir toplantı düzenledi. Toplantıya, İstanbul İhracatçı Birlikleri, Karadeniz Fındık İhracatçı Birliği, Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri, Uludağ İhracatçı Birlikleri, Akdeniz İhracatçı Birlikleri, Süs Bitkileri İhracatçı Birliği, Ege Kuru Meyve ve Mamülleri İhracatçı Birliği, Ege Zeytin ve Zeytin Yağları İhracatçı Birliği'nden katılım gerçekleşti.

 
 

TİMAKADEMİ, ‘10 İl 10 Hedef Ülke' ile İhracatçıya Yol Gösterecek
 
 

  
 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2023 hedeflerine ulaşma yolunda ihracatta nokta atışı yapacak. TİM, bünyesinde yer alan TİMAKADEMİ ile '10 İl 10 Ülke' hedefiyle ihracatta en fazla pay alan iller ile ülkeleri eşleştirecek ve bu pazarlara satışlar artırılacak. TİMAKADEMİ'nin çözüm ortakları Halkbank, Vodafone, Coface Sigorta, UPS, Global Connection, Turkishtime ile birlikte belirlenen hedef ülke konferanslarının ilki Gaziantep'te bu il ile eşleştirilen 600 milyar dolarlık pazara sahip İngiltere için olacak. TİM Başkanı Mehmet BÜYÜKEKŞİ, 10 ilin ihracattaki payının yüzde 80 seviyesinde bulunduğuna vurgu yaparak, ”Her bir ilimiz ihracatını geçen yıla göre yüzde 10 attırırsa bunun toplam ihracatımıza etkisi yaklaşık yüzde 8 olacak” diye konuştu.

 
 

İhracatçılar, Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKÇİ' yi Ağırladı...
 
 

  
 

 

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 21 Nisan 2016 Perşembe günü gerçekleşen, Genişletilmiş Başkanlar Kurulu Toplantısı' nda Gümrük ve Ticaret Bakanı Sayın Bülent TÜFENKÇİ’ yi ağırladı. TİM Başkanı Sayın Mehmet BÜYÜKEKŞİ ve İhracatçı Birlikleri Başkanları ile yapılan toplantıya, DENİB’i temsilen TİM Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Sayın Süleyman KOCASERT de katılım sağladı. İhracatçı Gümrüklere İlişkin taleplerini iletti.

 
 

5. Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması’ nın İzmir’ deki Tanıtım Toplantıları Tamamlandı.
 
 

  
 

 

Markalaşmaya dikkat çekmek, sektöre genç ve yaratıcı tasarımcılar kazandırmak amacıyla düzenlenen ve bu yıl 5.si yapılacak olan "TECH ANATOLIA” temalı DENİB Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması'nın üniversitelerde yapılan tanıtım toplantıları, 3 Mayıs 2016 tarihinde İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileriyle tamamlandı.

 
 

2016 Yılı Nisan Ayı İhracat Değerlendirme Raporu
 
 

  
 

 

01 Ocak 2016 - 30 Nisan 2016 tarihleri arası yılın ilk dört aylık diliminde Birliğimizce kayda alınan ihracat rakamı geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık %3,89 artışla 673.790.915 USD den 699.984.637 USD ye yükselmiştir. Aylık değerlendirmede ise Nisan 2016 rakamı % 0,22’lik değişimle 183.348.875 USD olmuştur. Geçen yıl bu rakam 182.948.003 USD olarak gerçekleşmiştir.

 
 

Almaya Değil Satmaya Gittiler...
 
 

  
 

 

Denizli İhracatçılar Birliği tarafından Ekonomi Bakanlığı desteği ile yürütülmekte olan Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Projesi (URGE) kapsamında, Çin'in Guangzhou kentinde düzenlenen Kanton Fuarına katılım gerçekleştiriliyor. 100.000 m2 brüt fuar alanında 4.500'den fazla standın olduğu, 10'dan fazla ülke ve bölgeye hitap eden, 1957' den bu yana düzenlenen ve yılda iki kez açılan Kanton Fuarının 119.'suna açtığı standla katılan DENİB heyeti, Denizli'de üretilen ev tekstili ürünlerini Çin'deki fuarı ziyaret eden uluslararası alıcılarla buluşturuyor.

 
 

DENİB Gıda Kümesi’nden Barselona Çıkarması...
 
 

  
 

 

Ekonomi Bakanlığı'nın destekleri ve Birliğimiz organizatörlüğünde yürütülen "Denizli Gıda Sektörünün Uluslararası Rekabetçiliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında, DENİB Gıda Kümesi Moskova ve Abu Dabi'den sonra bu kez İspanya'nın Barselona şehrinde düzenlenen Alimentaria Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı'na katıldı. 25-28 Nisan tarihleri arasında düzenlenen fuara URGE Projesi kapsamında yer alan firmalardan Altıntop Kuruyemiş, Çalışkan Tarım, Ece Kuruyemiş, Hacı Şerif, Kırbıyık Kuruyemiş, Kocabaylar Seracılık, Nutova Gıda ve Taslacılar Dış Ticaret'ten oluşan 8 firma ve 16 kişilik heyet ile katılım sağlandı.

 
 

Platform Sözcülüğü Devir Teslim Töreni...
 
 

  
 

 

Denizli Sanayici, Tüccar ve İşadamları Platformu' nun Dönem Sözcülüğünü yapan Denizli Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Sayın İbrahim TEFENLİLİ, Dönem Sözcülüğünü TİM Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Sayın Süleyman KOCASERT'e devretti. Devir teslim töreni 28 Nisan 2016 Perşembe günü Denizli Ticaret Borsası Toplantı Salonunda, Platformda yer alan STK Başkanlarının katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 
 

5. Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması’nın İstanbul'daki Tanıtım Toplantıları Tamamlandı.
 
 

  
 

 

Markalaşmaya dikkat çekmek, sektöre genç ve yaratıcı tasarımcılar kazandırmak amacıyla düzenlenen ve bu yıl 5.si yapılacak olan "TECH ANATOLIA” temalı DENİB Ev ve Plaj Giyimi Tasarım Yarışması'nın üniversitelerde yapılan tanıtım toplantıları , 14 Nisan 2016 tarihinde Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi , 25 Nisan 2016 tarihinde Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi ve 26 Nisan 2016 tarihinde İstanbul Teknik Üniversitesi Moda ve Tasarım Bölümü öğrencileriyle gerçekleştirildi.

 
 

DENİB Akademi "Değer Üretimi: İş Modellemesiyle Özgünleşmek" Eğitimi...
 
 

  
 

 

Denizli İhracatçılar Birliği'nin eğitim faaliyetlerini yürüten DENİB AKADEMİ, 22 Nisan 2016 Cuma günü "Değer Üretimi: İş Modellemesiyle Özgünleşmek” Eğitimi'ni gerçekleştirdi. Eğitimde katılımcıları İş Modelinin Çerçevesi, İş Modeli Kanvası, Doğru İş Modeli İçin Doğru Soruları Sormak, İş Modelinin başarıyla yürütülebilmesi için kritik faaliyetler, İş Modelinin piyasada ki iş modeli ile doğrulanması, İş Modelinin İnovasyonu, İş Modeli Stratejisinin oluşturulması konularında Yıldız Teknik Üniversitesi'nden Doç. Dr. Pınar BÜYÜKBALCI bilgilendirdi.

 
 


DUYURULAR :
1- Yönetmelik Taslağı Görüşe Açma
2- Irak
3- Türkiye - Belarus İş Konseyi
4- UTİB Türkiye Tekstil Ve Konfeksiyon Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı Zirvesine Davet
5- BGH Uygulamasının Yaygınlaştırılması
6- Güney Afrika Cumhuriyeti Anti-Damping Önlemi
7- ÇHC / Piyasa Ekonomisi Statüsü
8- Rusya Federasyonu'na Giriş İşlemlerinin Yapılacağı Gümrük Noktaları Sayısının Sınırlandırılması
9- Tacikistan Duşanbe Ticaret Heyeti
10- Macaristan'da Yatırım Olanakları
11- Ambalaj Tasarım Yarışması 2016